Informacje

30.01.2018 18:25 Staw Służewiecki

Tajemnicza plama na powierzchni wody. "To substancja ropopochodna"

SERWISY:

W sobotę na Stawie Służewieckim pojawiła się tajemnicza plama. Na powierzchni wody unosiła się oleista ciecz, przypominająca wyglądem paliwo.

Informację  o plamie otrzymaliśmy od zaniepokojonego czytelnika. Na stawie położonym w pobliżu służewieckiej pętli tramwajowej zimuje wiele wodnych ptaków. Jak pisał czytelnik, nawet najmniejszy kontakt zwierzęcia z oleistą substancją może prowadzić do jego śmierci.

Na miejscu w poniedziałek był nasz reporter Mateusz Szmelter. - Czuć zapach paliwa, choć sama substancja nie wyglądała paliwo. To różowa piana. Początkowo rozprzestrzeniona była na całej powierzchni stawu, ale pod wpływem wiatru przesunęła się i jest ściśnięta przy krawędzi stawu - opisywał.

Substancja ropopochodna

Okazuje się, że to, co zastał nasz reporter na stawie Służewieckim, było substancją ropopochodną wymieszaną z proszkiem pochłaniającym tego typu wycieki. Jak dowiedzieliśmy się od Daniela Kociołka, rzecznika Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w sprawie tajemniczej plamy interweniowała straż pożarna i miejski Wydział Zarządzania Kryzysowego.

Rzecznik zapewnił nas, że sytuacja została już opanowana. - Substancja, która znalazła się w wodzie Stawu Służewieckiego nie stanowi zagrożenia dla jakości i czystości wód - mówił Kociołek.

Stan wody badała też straż miejska. Jak przekazała nam Monika Niżniak, rzecznik straży, funkcjonariusze pobrali próbki wody do badań w mobilnym laboratorium. - Nie stwierdzono odchyleń od normy. Te wyniki świadczą o tym, że trudno mówić o skażeniu - mówiła w poniedziałek. Ale strażnicy byli na miejscu już po tym, jak interweniowali tam strażacy.

Powtarzająca się sytuacja

Okazuje się też, że to nie pierwsza taka interwencja w sprawie Stawu Służewieckiego. - W przeszłości dochodziło już do podobnych sytuacji. Nie mamy żadnych dowodów na to, kto jest sprawcą. Uważamy, że osoba odpowiedzialna za tę sytuację powinna zostać zidentyfikowana - mówił Kociołek.

Powtarzalność  podobnych wycieków potwierdza też straż pożarna. Jak informował starszy kapitan Łukasz Płaskociński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy już kilkukrotnie interweniowali w związku ze zgłoszeniami substancji unoszących się na powierzchni stawu.

W tej chwili PGWWP zajmuje się usunięciem skutków wycieku substancji do Stawu Służewieckiego. - Z czasem pomyślimy nad tym, w jaki sposób namierzyć sprawców tego typu sytuacji - zapewnił Kociołek.

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hubiwaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 11:02 ~Hubiwaw

  Wlasnie nad jeziorkiem pracuje ochorna srodowiska - ciekawe co znajda?

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 09:19 ~Janek

  Bo nie pozwalają w piecu spalić, to wylał/a!

 • doeml

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 09:03 ~doeml

  W okolicy na ulicy Bokserskiej jest kilka warsztatów samochodowych. Z jednym szczególnie "złodziejskim" miałem niemiłe doświadczenia.

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 08:20 ~Armagedon


  tom~tom

  Cały potok ma kilka km a do stawu 2 - wszystko płynie z Okęcia. Czy naprawdę tak trudno zlokalizować? Sprawa się ciągnie od lat 80 tych.
  brawo ja~brawo ja

  dokładnie, różnego rodzaju syfy nie raz i nie dwa dopływały do Wilanowa, wszyscy wiedzą kto tylko nie służby, ale po co ruszać gówno że by śmierdziało, tak udają że nie wiedzą i szukają, a tak musieli by coś z tym robić

  Potok Służewiecki (zwany potocznie Smródką) odprowadza wody opadowe i roztopowe z płyty lotniska. Tak dzieje się nie od lat 80', a odkąd funkcjonuje lotnisko na Okęciu - o ile nic się nie zmieniło, tam należy szukać przyczyny w pierwszej kolejności. Oczywiście to nie port lotniczy musi być źródłem zanieczyszczenia, w tym potoku bywały już różne zanieczyszczenia, stąd jego dumna nazwa potoczna...

 • WEmokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2018 07:52 ~WEmokotów

  Wydali dużo kasy aby ten staw zmodernizować i upiększyć ale nikt nie wydał "złotówki" by znaleźć winowajcę powtarzających się incydentów......a naprawdę w ciepłe dni warto tam posiedzieć:)

 • brawo ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 22:03 ~brawo ja

  tom~tom

  Cały potok ma kilka km a do stawu 2 - wszystko płynie z Okęcia. Czy naprawdę tak trudno zlokalizować? Sprawa się ciągnie od lat 80 tych.

  dokładnie, różnego rodzaju syfy nie raz i nie dwa dopływały do Wilanowa, wszyscy wiedzą kto tylko nie służby, ale po co ruszać gówno że by śmierdziało, tak udają że nie wiedzą i szukają, a tak musieli by coś z tym robić

 • err

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 21:26 ~err

  Zagadka dla Sherlocka Holmes

 • HankaZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 21:07 ~HankaZ

  I co dalej?
  Co zrobią dziennikarze TVN, co zrobią służby, żeby taka sytuacja nigdy się już nie powtórzyła?
  Ze względu na ptaki!
  Wreszcie, ze względu na ludzi, którzy mają tu odpoczywać i relaksować się, bo powstaje tu pokazowy park!

 • HankaZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 20:49 ~HankaZ

  Mówił Kociołek: "- Substancja, która znalazła się w wodzie Stawu Służewieckiego nie stanowi zagrożenia dla jakości i czystości wód - mówił Kociołek.".

  Może nie stanowi zagrożenia dla jakości i czystości wody (choć wątpię!), ale stanowi poważne zagrożenie dla ptaków wodnych. Zaolejenie piór może prowadzić do śmierci krzyżówki, łabędzia, łyski, rożeńca czy śmieszek oraz innych mew tu zimujących. Po pierwsze - zlepione pióra uniemożliwiają lot (ucieczkę przed drapieżnikiem), uniemożliwiają pływanie (zdobywanie pokarmu w wodzie) a czyszczenie piór - to zatrucie organizmu!
  Truciciela trzeba znaleźć i to szybko!
  I nie wystarczy ukarać!
  Trzeba doprowadzić do tego, żeby truciciel już nigdy nie spuścił świństw do Potoku Służewieckiego!

 • nemkol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2018 20:04 ~nemkol

  Problem jest co roku i sprawca jest ten sam... Proszę zobaczyć skąd płynie woda w tej służewieckiej smródce... podowiem, że tam lądują takie duże ptaki :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »