Informacje

26.09.2017 07:00 pochówek ossolińskich

Tajemnice białołęckiej krypty

SERWISY:

- Wśród bloków na Białołęce tak wielkie odkrycie! - cieszy się konserwator, który w kościele świętego Jakuba odnalazł pochówek należący prawdopodobnie do Ignacego Ossolińskiego. Ale nagrobek kryje jeszcze jedną tajemnicę: składa się z tablicy trumiennej z 1755 roku i krzyża z lat 70. XX wieku. Kamera tvnwarszawa.pl udała się na miejsce, by poszukać rozwiązania tej zagadki.

Do kościółka przy Mehoffera wchodzimy od tyłu - zejściem, które prowadzi do krypty znajdującej się pod ołtarzem. To właśnie w tych podziemiach trwają prace konserwatorskie, podczas których znaleziono pochówek.

"Odkrycie było zaskoczeniem"

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w piątek, to prawdopodobnie miejsce, gdzie są szczątki Ignacego Ossolińskiego, który zmarł w wieku pięciu lat.

Teraz przyglądamy się pochówkowi z bliska. Znajduje się za częściowo rozebraną ścianą, w pomieszczeniu ze schodami, które kiedyś prowadziły na górę, do wnętrza świątyni. Teraz kończą się jednak ślepo. Dwa lub trzy pierwsze stopnie zostały dodatkowo pokryte betonem. Na tak powstałym "grobie" znajduje się krzyż z białej cegły, a na nim tablica nagrobna.

- Odkrycie było zaskoczeniem. Generalnie wiedzieliśmy, że możemy napotkać na ten pochówek, bo jest o nim głośno w literaturze i historii tego kościoła, ale nie spodziewaliśmy się, że tak szybko odsłonimy kawałek muru, za którym będą te elementy - relacjonuje nam moment odkrycia Piotr Gałecki, konserwator, który prowadzi prace w kościele na Tarchominie.

Patynowana, zielonkawa tablica z inskrypcją po łacinie od razu przykuwa uwagę. Jest zdobiona i stanowi kontrast dla krzyża, który jest pod nią. Ten jest złożony z białej cegły cementowej. Jak tłumaczy nasz przewodnik, tablica pochodzi z końca XVIII wieku, gdy zmarł Ignacy. Za to krzyż z lat 70. XX wieku.

"Powody mogą być różne"

Żeby dowiedzieć się skąd to połączenie, trzeba cofnąć się w czasie właśnie o około 40 lat. Wtedy wykonano remont podziemi - stworzono wejście, którym weszliśmy do krypty i zaślepiono te prowadzące do środka kościoła.

- W tym czasie prawdopodobnie przeniesiono szczątki z samej krypty do przejścia, o czym nie poinformowano nikogo i o niczym nie wiedzieliśmy - wyjaśnia Gałecki.

I tutaj pojawia się kolejne pytanie, dlaczego wówczas zmieniono miejsce pochówku, nie informując o tym? - Powody mogą być różne, nawet natury politycznej, to czasy Polski Ludowej. Ale może też chodziło o to, żeby nie robić rozgłosu temu wydarzeniu, a zagospodarować dodatkowe pomieszczenie pod kościołem na cele gospodarcze? - zastanawia się Gałecki.

Na razie stołeczny konserwator zabytków wykona dodatkowe badania, by ustalić, czy to na pewno pochówek Ignacego Ossolińskiego - członka rodu, który na początku XVIII wieku kupił Tarchomin.

A sama krypta może zamienić się w muzeum kościoła. Gałecki wpatrując się z w odkryty pochówek już snuje wizję, że znalezisko można by zakryć szybą i specjalnie wyeksponować dla zwiedzających. - To naprawdę niesamowite odkrycie. I to na rok przed obchodami rocznicy powstania kościoła świętego Jakuba - przekonuje konserwator.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ja Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 12:36 ~ja Adam

  Powołać komisję z MAcierewiczem! Niech zbadają "co i jak", bo śmierdzi komunistycznym terrorem.

 • JoteS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 18:19 ~JoteS

  dbrzn~dbrzn

  Tarchomin Wieś - 178

  Jaka wieś w granicach administracyjnych miasta stołecznego Warszawa, więc przemianowano na Tarchomin Kościelny (lub odwrotnie, pamięć zawodzi) następnie pętla otrzymała nazwę Nowodworska.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2017 13:44 ~Maria

  Księża jak chcą zrobić za darmo remont to znaczy za kasę podatnika to zawsze wyciągają wówczas ,, asa z rękawa"

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 15:51 ~Waldek

  emka~emka

  Kiedyś przy tej parafii było przedszkole prowadzone przez zakonnice. Dawno, dawno temu, było to przyjazne przedszkole, a przy parafii piękne ogrody, z których korzystały dzieci przedszkolne.
  Ostatni raz byłam tam w 1989 r., ponieważ Tata życzył sobie, by tam była jego msza pogrzebowa...
  Wróciły wspomnienia...

  Przedszkole wciąż istniej, wciąż prowadzą je zakonnice, a do ogrodów przy parafii też można wejść.

 • popzdrtps

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 18:15 ~popzdrtps

  Piękny i ciekawy to kosciół. Zwracam przy okazji uwagę na potrzebę uratowania kilku trochę młodszych, ale też starych obiektów na Białołęce, murowanych, ale i drewnianych, z których zostało ledwie kilka, np. zaniedbywana niedopuszczalnie od lat willa przy Fletniowej na Białołęce, albo choćby willa pod akacjami w Wołominie. Podobny problem dotyczy opuszczonych niestety willi na Bielanach, często przedwojennych, które niszczeją! To samo kamienice i pałace srodmiejskie (nawet przy Miodowej), wolskie i praskie. Wiele jest zaniedbań z kilku dekad, ale najgorsze straty w architekturze spowodowało nieracjonalne Powstanie Warszawskie.

 • dbrzn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:43 ~dbrzn

  Tarchomin Wieś - 178

 • ameryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:37 ~ameryk

  Może jestem gapa, ale gdzie u licha był ten rzekomo rozebrany kawałem muru???
  Wejście do krypty osłaniają solidne drzwi z pewnością z czasów współczesnych.
  "Miejsce pochówku" też nie jest jakoś specjalnie ukryte - widać tutaj zdecydowanie bardziej świeżą (i niechlujnie położoną) warstwę cegieł bardzo odróżniającą się od reszty pomieszczenia...
  Gdzie to odkrycie??? WTF

 • emka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:23 ~emka

  Kiedyś przy tej parafii było przedszkole prowadzone przez zakonnice. Dawno, dawno temu, było to przyjazne przedszkole, a przy parafii piękne ogrody, z których korzystały dzieci przedszkolne.
  Ostatni raz byłam tam w 1989 r., ponieważ Tata życzył sobie, by tam była jego msza pogrzebowa...
  Wróciły wspomnienia...

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 10:05 ~Kamil

  "I to na rok przed obchodami rocznicy powstania kościoła świętego Jakuba - przekonuje konserwator."
  No no... na rok przed rocznicą... czyli właśnie go wybudowano? Brawo konserwator - mądra głowa.

 • bib

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 09:56 ~bib

  czytanie nie boli. Tak, miał 5 lat. Kliknijcie na niebieskie literki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »