Informacje

10.01.2014 20:35 Chcą rozwiązać zagadkę

Tajemnica willi Rzepeckiego. Co kryło się za pancernymi drzwiami?

SERWISY:

Grube żelbetowe drzwi w piwnicy domu na Ochocie, a za nimi tajemnicze pomieszczenie. Skrytka? Schron? Muzeum Powstania Warszawskiego szuka osób, które pomogą rozszyfrować zagadkę z ul. Krzywickiego.

Ekipa Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiła prześwietlić wnętrza domu przy Krzywickiego 12, bo właśnie stamtąd pochodził stolik-skrytka przejęty w ubiegłym roku. W czasie okupacji właścicielką domu przy Suchej 12 (bo tak wówczas nazywała się ta ulica) była Irena Rzepecka ps. "Ela", żona płk Jana Rzepeckiego szefa Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

Kto przychodził do "Eli"?

W piwnicy budynku natrafiono na tajemnicze pomieszczenie o wymiarach 3,5 x 1,3 x 2,5 metra. Było ono ukryte za żelbetowymi drzwiami grubości 7 cm. W pomieszczeniu urządzono magazynek.

- Drzwi pancerne zostały zamaskowane drewnianą szafą sugerującą taka szafę piwniczną, za która jest gruby mur. Jak się puknie w te drzwi to jakby się pukało w ścianę - opowiada Michał Urbanowski z Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie ma wątpliwości, że drzwi pojawiły się już po zakończeniu budowy. - Nie były wmurowane razem ze ścianami, więc albo zrobiono to w 1939 roku w obliczu zbliżającej się wojny, jako schron, albo w czasie okupacji jako skrytka – twierdzi.

Muzeum Powstania Warszawskiego liczy, że uda się odnaleźć kogoś, kto korzystał z pomieszczenia i wyjaśni, czym w istocie było. - Szukamy kogoś kto przychodził do "Eli" na ul. Suchą 12 i pomoże rozwiązać zagadkę – mówi Urbański.

Muzeum prosi o pomoc

Jan Rzepecki zmarł w 1983 r., jego żona Irena w 1989 r. Dziś dom należy do mieszkającego w Australii Krzysztofa Dydyńskiego, a wynajmuje go prof. Wojciech Gwarek z Politechniki Warszawskiej. Profesor sprawdził, że u sąsiadów pod nr 10 i 14, gdzie stoją takie same budynki, podobnego pomieszczenia nie ma.

Wszyscy, którzy mogła pomóc w ustaleniu do czego służyła skrytka przy dawnej ul. Suchej 12, proszeni są o kontakt z Muzeum Powstania Warszawskiego.

lata/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 11:47 ~Jacek

  Nic nowego taki schron miałem w budynku na ulicy Stępińskiej.

 • Pma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2014 13:15 ~Pma

  lol~lol

  szkoda, że 100 lat po powstaniu się nie obudzili... nie mogę...


  100 to chyba po styczniowym.

 • adfjda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2014 11:04 ~adfjda

  zdzichkom1zdzichkom1

  TO BYŁ SEJF AK. DOLARY ZA WYWOLANIE POWSTANIA!

  za takie teksty powinni cię wsadzić albo rozstrzelać na miejscu

 • OPL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 20:23 ~OPL

  raczej to nie jest schron przeciwlotniczy. te drzwi mogły by chronić przed eksplozją ale przed bombami ważniejszy jest sufit.. w całej piwnicy taki sam. w razie zawalenia sie stropów pułapka nie do przejścia .raczej to skrytka może z czasów konspiracji albo po prostu jakiś sejf może jakiegoś przedwojennego właściciela …. ale to tylko moja teoria z filmiku nie da się dobrze ocenić tym bardziej że jestem amator w trakcie nauki w tych sprawach

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 17:32 ~Rysiek z Kranu

  Szrama~Szrama

  Takie byki jak "żelbeton" powinny zostać niepoprawione, albo powinna być informacja o tym, że taki byk był. Inaczej ktoś zwracając uwagę na błąd zwyczajnie się wygłupia w oczach innych.

  Ja tam wcale nie uważam, żebym się wygłupił. Staram się po prostu, na tyle na ile jestem w stanie, dbać o czystość języka. Jeśli ktoś faktycznie, po tym, jak wytknąłem mu błąd, pofatygował się i go poprawił, to znaczy, że jest szansa na to, że więcej tego błędu nie popełni.

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 17:26 ~Rysiek z Kranu

  ADA~ADA

  Rysiek z klanu^ a gdzie niby masz napisane żelbetonowe? Bo ja widzę poprawnie napisane, czyli żelbetowe. Wiec polecam uważnie czytać, a dopiero komentować ...

  Po pierwsze, uważnie czytaj mój nick - jest "z kranu" i dopiero zarzucaj komuś nieuważne czytanie. Po drugie, autor artykułu zapewne szybko poprawił swój błąd, bo dziś treść jest skorygowana zgodnie z językiem polskim.

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 17:24 ~Rysiek z Kranu

  ADA~ADA

  Rysiek z klanu^ a gdzie niby masz napisane żelbetonowe? Bo ja widzę poprawnie napisane, czyli żelbetowe. Wiec polecam uważnie czytać, a dopiero komentować ...

  Po pierwsze z "kranu" a po drugie, to najwyraźniej piszący zrozumiał szybko błąd i poprawił. Dziś faktycznie jest korekta.

 • warszawa39

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 14:50 ~warszawa39

  przy ul. Suchej mieszkał narzeczony mojej Babci Zdzisław Gajewski - ślub 07.09.39 nie odbył się bo w tym czasie był już na froncie. Zginął w Katyniu.

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 14:50 zdzichkom1

  TO BYŁ SEJF AK. DOLARY ZA WYWOLANIE POWSTANIA!

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2014 14:48 ~lol

  szkoda, że 100 lat po powstaniu się nie obudzili... nie mogę...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »