Informacje

22.09.2016 19:25 Przy Dzielnej 72

Tablica na Fabryce Kamlera.
Tu była powstańcza siedziba AK

SERWISY:


Odsłonięto tablicę upamiętniającą dawną fabrykę Kamlera, w której w dniach 1-6 sierpnia 1944 r. mieściła się Komenda Główna AK. Właściciele i pracownicy fabryki czynnie współpracowali z Polskim Państwem Podziemnym.

- To jedno z wielu miejsc w Warszawie, które przeszło do historii, a historia tego miejsca będzie kultywowana przez następne pokolenia - powiedział Stanisław Krakowski, prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK, przypominając podczas ceremonii rolę i znaczenie Polskiego Państwa Podziemnego.

- Polska to jest nasz kraj, to jest nasz dom i o ten dom dbaliśmy i walczyliśmy, by żyć w wolnym i niepodległym kraju - podkreślił weteran.

Odsłonięta tablica przy ul. Dzielnej 72 na Woli, upamiętnia Warszawską Fabrykę Mebli Stylowych, która od marca 1939 roku była własnością rodziny Kamlerów.

Osłonę sztabu zapewniał Kedyw

"Podczas okupacji niemieckiej właściciele i część pracowników fabryki czynnie współpracowali z Polskim Państwem Podziemnym. Wielu z nich wzięło udział w Powstaniu Warszawskim" - głosi napis na tablicy.

W dniach od 1 do 6 sierpnia 1944 r. w fabryce mieściła się siedziba Komendy Głównej Armii Krajowej z gen. Tadeuszem Borem-Komorowskim na czele. Osłonę sztabu komendy - jak przypomniał Patryk Markuszewski z Komitetu ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku - zapewniały m.in. oddziały Kedywu AK - elitarnej formacji powstania warszawskiego, a także żołnierze m.in. batalionów "Zośka", "Parasol", "Pięść".

- To z tego miejsca rozpoczęły one swój szlak bojowy przez Wolę, Stare Miasto, Czerniaków oraz Śródmieście - mówił Markuszewski.

Uroczystość, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, straż miejska, a także mieszkańcy Warszawy, zorganizował Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku.

Komitet prowadzi zbiórki pieniędzy m.in. na renowację mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego pochowanych na cmentarzach na terenie Warszawy i okolic, a także na budowę tablic pamiątkowych związanych z powstaniem warszawskim.

Warszawiacy w rocznicę godziny "W":

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • chory Antoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 06:02 ~chory Antoś

  A gdzie apel smoleński i wzmianka o nadprezydencie Kaczypospolitej Ludowej, który poległ śmircią tragiczną

 • I po budynku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 20:20 ~I po budynku

  Mój dziadek uzbrajał przed powstaniem Komendę nosili tam broń i granaty w wiadrach w których na wierzchu były ziemniaki :) Dziadek z kolegą zrobił tam wiele kursów .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »