Informacje

12.07.2018 16:53 ruchy miejskiej o "lex deweloper"

"Ta ustawa oznacza zamek
na jeziorze w każdym powiecie"

SERWISY:


Przedstawiciele Koalicji Ruchów Miejskich w Warszawie zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie specjalnej ustawy mieszkaniowej, nazwanej przez nich "lex deweloper". W ich ocenie zwiększy ona ryzyko korupcji w samorządach.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, tzw. specustawę mieszkaniową. Jej celem jest skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku i określenie dla nich standardów, dotyczących m.in. odległości budowanych mieszkań od szkół i przystanków komunikacji miejskiej.

Podczas konsultacji publicznych projektu pojawiły się kontrowersje dotyczące kilku zapisów.

"Ustawa jest skandaliczna"

Chodziło między innymi o przepisy, które miałyby zezwalać na budowę wbrew planom zagospodarowania przestrzennego, np. w miejskich parkach. Projekt przewidywał, że zgodę na inwestycję wyda wojewoda. Po konsultacjach zaproponowano, by to rady gmin uchwałami decydowały o lokalizacji. Ma to zachować planistyczną władzę gminy. Natomiast mieszkańcy będą mogli wyrażać opinie i zgłaszać uwagi wobec zaproponowanej lokalizacji inwestycji.

Podczas czwartkowej konferencji przed Pałacem Prezydenckim prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel ocenił, że ustawa jest skandaliczna i unieważnia plany miejscowe. Nawiązał do sprawy zamku powstającego w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej.

- Najprościej mówiąc, ta ustawa oznacza zamek na jeziorze w każdym powiecie. Zamek, który powstał dzięki bardzo szybkim zmianom planów miejscowych z niewidomych przyczyn, dzięki układom najprawdopodobniej korupcyjnym, bo sprawę bada CBA. W tym momencie rząd, parlament przegłosował ustawę, która zwiększy ryzyko korupcji w samorządach, zwiększy możliwość budowania byle czego pod pretekstem inwestycji mieszkaniowej, podobnie jak to ma miejsce w przypadku tego zamku, gdzie rzekomo też być może będą mieszkania, w szczerym polu, może na terenach przyrodniczych, skażonych, poprzemysłowych - powiedział Mencwel.

- To jest katastrofa dla krajobrazu Polski, dla demokracji, dla wpływu mieszkańców na swoje otoczenie. Po prostu w tej chwili silniejsi, bogatsi, ci, którzy mają pieniądze, uzyskują doskonałe narzędzie przepychania swoich inwestycji. Mieszkańcy tracą narzędzie rozmowy o tych inwestycjach - dodał prezes Miasto Jest Nasze. Przypomniał, że negatywną opinię o ustawie wydały m.in. Towarzystwo Urbanistów Polskich, Polska Akademia Nauk i Kolegium do spraw Służb Specjalnych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polska zarządzana centralnie?

Kandydatka Ruchów Miejskich na prezydenta Warszawy Justyna Glusman powiedziała, że nowa ustawa wyłącza możliwość wpływu mieszkańców na ich najbliższe otoczenie i na jakość przestrzeni publicznej, która - jak zaznaczyła - "jest najważniejszym elementem określania jakości życia w mieście". Dodała, że po wejściu ustawy w życie większy głos w planowaniu przestrzeni będą mieli inwestorzy i deweloperzy.

- Sprzeciwiamy się temu, żeby mieszkańców pozbawiać wpływu na najbliższe otoczenie. Sprzeciwiamy się temu, żeby pozbawiać samorządy władztwa planistycznego. Bo Polska jest krajem zarządzanym w sposób zdecentralizowany i wyrazem tego jest właśnie władztwo planistyczne samorządów, które są najbliżej mieszkańców. I to mieszkańcy mają największy wpływ na samorząd lokalny - powiedziała Glusman.

Podczas konferencji zaprezentowano petycję podpisaną przez Koalicję Ruchów Miejskich i organizacje miejskie m.in. z Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, w której apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy mieszkaniowej.

Konferencji towarzyszył happening, polegający na rozstawieniu przed Pałacem Prezydenckim miniatury namiotu cyrkowego, symbolizującego zamek w Stobnicy.

Główne zdjęcie: PAP

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • heblu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 11:34 ~heblu

  wesoły diabeł~wesoły diabeł

  PiS chce rozkręcać swój program tanich mieszkań i potrzebuje przychylności deweloperki a z drugiej strony chce mieć możliwość budowania czego chcą. Niestety zrobili bubel prawny którego jedynym efektem będą nowe blokowiska bez dróg dojazdu i zieleni za to tak małą odległością od budynków że można będzie zaglądać sąsiadowi do mieszkania.

  Żeby tylko zaglądać - pewnie by się znaleźli gimnastycy, co by sąsiadom z naprzeciwka wynosili po drabinie rozłożonej między parapetami telewizory i inne drogie sprzęty ;).

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 10:57 ~wesoły diabeł

  PiS chce rozkręcać swój program tanich mieszkań i potrzebuje przychylności deweloperki a z drugiej strony chce mieć możliwość budowania czego chcą. Niestety zrobili bubel prawny którego jedynym efektem będą nowe blokowiska bez dróg dojazdu i zieleni za to tak małą odległością od budynków że można będzie zaglądać sąsiadowi do mieszkania.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 10:46 ~greg

  Konrad~Konrad

  to następne przygotowania do przekrętów!!!Czyżby jakieś lobby przekręciarzy działało??W dodatku w tej jedynie słusznej partii

  póki co w gminach rządzą PO i PSL, im żadne nowe ustawy nie są potrzebne

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 10:45 ~iza

  gminy nie chcą robić miejscowych planów zagospodarowania, bo nie będą mieć "kasy" przy wydawaniu kolejnych decyzji, w Warszawie większość nowych budynków powstaje na podstawie decyzji

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 09:47 ~green_is_bad

  Lewusy do domu a miasto niech sie rozwija niech powstają wieżowce szybkie trasy i parkingi

 • RealLife

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 07:24 ~RealLife

  lewaki w akcji a gdzie byli (ich koledzy) jak za PO zaczęto budowę zamku w puszczy ? Widać że chcą do koryta jak "Razem" ( w końcu dotacja za przekroczenie progu nie w kij dmuchał) albo inne pseudo partie.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 19:43 ~gosc

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Za łapówkę postawisz co chcesz i gdzie chcesz. Bur&el i degrengolada to pisowskie standardy.

 • lidka 20

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 17:48 ~lidka 20

  Chodzi o to, aby mogło powstać jeszcze parę tysięcy pomników w miasteczkach, wsiach, w lasach, na skwerach i gdziekolwiek obłęd w głowach nakaże.

 • bubel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 17:42 ~bubel

  Tyle zamkow stoi po bylych zakladach pracy a oni nowe stawiajom,powalilo juz wszystkich ale latwo wydawamy nie nasze pieniadze,zgroza.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 17:17 ~Konrad

  to następne przygotowania do przekrętów!!!Czyżby jakieś lobby przekręciarzy działało??W dodatku w tej jedynie słusznej partii

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »