Informacje

13.06.2017 17:08 DZIEŃ OTWARTY W OŚRODKU NA TARGÓWKU

Ta sama historia, dwa zakończenia. Spektakl odmienia los uchodźców

SERWISY:

Nastoletni Polak, którego przyjaciel niechętnie patrzy na obcokrajowców, poznaje Madinę - młodą fryzjerkę pochodzącą z Czeczenii. Zaczynają się spotykać, ale presja otoczenia sprawia, że historia kończy się źle. Potem rozgrywa się jeszcze raz. I wówczas ma już happy end. To przedstawienie fundacji Drama Way w ośrodku dla uchodźców na Targówku.

Spektakl oparty jest na doświadczeniach dwóch grup młodzieży - mieszkańców ośrodka dla uchodźców oraz mieszkańców Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Pokazano go również dwa razy - najpierw w MOW, potem na Targówku, podczas dnia otwartego w domu dla starających się o azyl w Polsce.

- Mieszkają tu cudzoziemcy, którzy samodzielnie do Polski dotarli i złożyli wnioski o status uchodźcy - mówi Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców. - Na Targówku jest jedna z 11 tego typu placówek, które w tej chwili w Polsce funkcjonują. Osoby, które dotarły do Polski mogą tu przebywać do czasu wydania decyzji w ich sprawie przez Urząd - dodaje.

Teraz w naszym kraju jest około 4000 osób, które starają się o status uchodźcy. 1800 mieszka w takich ośrodkach, jak ten na Targówku. 2200 osób czeka na decyzję, samodzielnie organizując sobie zakwaterowanie. Wówczas dostają wsparcie finansowe. Większość z tych ludzi to obywatele Rosji deklarujący narodowość czeczeńską. Pozostali również najczęściej pochodzą z byłych republik radzieckich.

Interwencja widza

Madina - bohaterka spektaklu fundacji Drama Way - jest Czeczenką. Widać, że stara się odnaleźć w naszym kraju, ale nie jest jej łatwo. Niechęć tubylców, kłopoty finansowe, niepewna przyszłość w oczekiwaniu na azyl. Ale inni uchodźcy z ośrodka, w którym mieszka, będą mogli wpłynąć na jej sukces.

- Spektakl powstał w nurcie teatru zaangażowanego, czyli takiego, w którym widzowie mogą zmienić losy bohatera - mówi Weronika Brączek z Fundacji Dla Wolności i Fundacji Drama Way.

Wygląda to tak, że po odegraniu przedstawienia aktorzy ponownie wychodzą na scenę. Zaczynają drugi raz. Różnica jest jedna, ale zasadnicza - widzowie mogą w dowolnym momencie zatrzymać grę, powiedzieć, co im się nie podobało, dać aktorom rady, a nawet włączyć się do akcji i pomóc bohaterom.

- Przez kilka miesięcy zbieraliśmy opowieści młodzieży z dwóch ośrodków. Później przetwarzaliśmy je na różne materiały. Na komiks, przedstawienie, piosenkę hiphopową, tworzyliśmy rzeźby i inne materiały plastyczne, które po spektaklu rozdamy widzom - opowiada Weronika Brączek.

Urząd do Spraw Cudzoziemców przynajmniej raz do roku organizuje dni otwarte w każdym z ośrodków dla uchodźców. Można wtedy przyjść, obejrzeć jak mieszkają przybysze czekający na azyl w Polsce, posmakować ich potraw i posłuchać o kulturze regionów, z których pochodzą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »