Informacje

09.11.2017 06:26 wreszcie jakieś konkrety

Ta droga ma połączyć
Dolny i Górny Mokotów

SERWISY:


Pomysł tej inwestycji nie jest nowy, mówi się o niej od co najmniej kilkunastu lat. Ale teraz pojawił się wreszcie konkret - projekt, choć - jak zastrzegają urzędnicy - nie jest on jeszcze ostateczny. Nowa d
roga ma odciążyć Dolną - wąskie gardło, w godzinach szczytu doprowadzające kierowców do rozpaczy.

Między blokami przy Konduktorskiej a dolnymi kortami Warszawianki świeci pustką. Ktoś spaceruje z psem, ktoś inny brnie przez błoto skracając sobie drogę z Dolnej do Piaseczyńskiej. Zbyt buro, by nazwać to terenem zielonym, zbyt zielono, by tytułować placem pod inwestycję. Ot rezerwa terenowa. Ma pobiec tędy ulica łącząca Dolną z Sobieskiego i Beethovena.

Koncepcja budowy Noworacławickiej sięga jeszcze poprzedniego wieku. Już wtedy warszawiacy dyskutowali o dwupasmowej ulicy łączącej Grójecką z Trasą Siekierkowską. Puławską miała przecinać dołem, w tunelu. Ten tunel zresztą jest w aktualnym planie zagospodarowania przestrzeni dla rejonu skrzyżowania Puławska/Racławicka. Plan pochodzi z 2006 roku, był modyfikowany w 2007.

W tym samym roku miasto wydało decyzję o ustaleniu lokalizacji Noworacławickiej. Nie obejmowała jednak tunelu, a dotyczyła jedynie połączenia Dolnej na wysokości Ludowej z Sobieskiego na wysokości Beethovena. Na tym stanęło.

10 lat ciszy i nagle...

Ruszyło się dopiero w tym roku. - Formalnie budowa została przekazana dzielnicy w 2017 roku, kiedy to została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla dzielnicy Mokotów wraz z odpowiednimi środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację tej inwestycji – tłumaczy Monika Chrobak-Budzińska, rzeczniczka Mokotowa. Nie informuje, czy urząd na Mokotowie wcześniej starał się o środki na tę inwestycję.

Teraz dzielnica zrobiła przetarg na projekt i rozstrzygnęła go w maju 2017. Oferent był jeden. Projekt Noworacławickiej miał przygotować za niecałe 600 tysięcy złotych. Dokument właśnie wpłynął do urzędu dzielnicy. Pokazując plany urzędnicy zaznaczają, że to pierwsza wersja, przed konsultacjami i uwagami miasta, więc wiele może się jeszcze zmienić.

Projekt jest nieco inny niż wstępne koncepcje sprzed lat. Noworacławicka ma się łączyć z Dolną na wysokości ulicy Ludowej, łukiem biec na tyłach bloków przy Konduktorskiej do skrzyżowania z Piaseczyńską. Następny fragment planowany jest przez północną część terenu dzisiejszych ogródków działkowych. Ulica ma się połączyć z Sobieskiego na wysokości Beethovena i zapewniać płynny przejazd w kierunku Trasy Siekierkowskiej.

Już nie miejska autostrada

Pierwotna koncepcja sprzed lat - by Noworacławicka była dwupasmówką - została zmodyfikowana. Obecny projekt zakłada, że będzie to ulica z jedną jezdnią w każdą stronę. Oddzielać je ma wąski pas zieleni. Wzdłuż drogi, po obu stronach zaprojektowano ścieżki rowerowe, chodniki i trawniki. Na planach widnieją też zatoczki, bo ulicą mają jeździć autobusy.

– Ten element na pewno będzie kontrowersyjny, bo dzisiaj coraz częściej mówi się o rezygnacji z zatok, które utrudniają przejazd ścieżką rowerową i przejście chodnikiem – zaznaczają urzędnicy odpowiedzialni za mokotowską infrastrukturę.

Zmiany są jeszcze możliwe. Urząd ma dwa tygodnie na przekazanie uwag projektantowi, ale deklaruje, że jest z nim w stałym kontakcie i na bieżąco zgłasza wątpliwości. Mają je również organizacje obywatelskie. Projektowi bacznie przygląda się na przykład Zielone Mazowsze, które jeszcze w październiku alarmowało, że złym pomysłem jest, by Noworacławicka miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W ostatecznym projekcie, który wpłynął do urzędu na początku listopada planowana jest jedna 3,5-metrowa jezdnia w każdą stronę.

Budowa możliwa niebawem

Aktywiści apelują też, by budowę Noworacławickiej skoordynować z powstawaniem linii tramwajowej do Wilanowa, co ma oszczędzić pieniądze, bo nie będzie konieczne dwukrotne przebudowywanie skrzyżowania Sobieskiego z Beethovena w ciągu 2-3 lat. Odcinek D inwestycji tramwajowej to torowisko prowadzone między innymi właśnie ulicą Sobieskiego.

Czy tak się stanie nie wiadomo. Budowa torowiska tramwajowego z Woli do Wilanowa podzielona jest na 6 etapów, których realizacja ma nastąpić w latach 2019-21.

- Etap wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy Noworacławickiej powinien zakończyć się do lipca 2018 roku. Ponadto planowane jest uzyskanie decyzji ZRID w 2018 roku, natomiast budowa drogi to rok 2019 - informuje Monika Chrobak-Budzińska. I dodaje, że wartość inwestycji szacowana jest na 22 milionów złotych.

Uzyskanie ZRID, czyli decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej, to przede wszystkim łatwiejsze pozyskanie praw do działek, po których przebiegać ma ulica. Niemniej, planowana Noworacławicka ma ponad kilometr długości, co oznacza, że urząd będzie musiał uzyskać również decyzję środowiskową.

Marcin Chłopaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sprzeciw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2017 20:47 ~Sprzeciw

  Ta droga nie rozwiąże kwestii korków na Dolnej, Piwarskiego, tylko zwiększy ruch w tych okolicach, będzie tamtędy przebiegał cały tranzyt z Otwocków, Józefowów i innych. Budowa tej drogi znacznie większy smog na Mokotowie, hałas i uciążliwości dla mieszkańców i wreszcie liczbę przedwczesnych zgonów. Droga będzie się kończyła wąskim gardłem w kierunku Puławskiej - jakie to rozwiązanie problemu? To niszczenie zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych, lekceważenie zdrowia i życia okolicznych mieszkańców, rażąca niegospodarność !!!! i krótkowzroczność!!!! Droga jest lobbowana przez burmistrza Mokotowa i deweloperów, którzy kładą łapy na terenach rekreacyjnych - o nic innego tu nie chodzi!!!! przejrzyjcie na oczy - część loobystów jest już w areszcie we Wrocławiu, ale wychodzą za niskim poręczeniem.

 • margot09

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 09:29 ~margot09

  NARESZCIE NARESZCIE NARESZCIE w końcu ktoś mądry wpadł na pomysł,że może jednak warto odblokować Dolna, która jest KOSZMAREM i dla kierowców i dla mieszkańców. Spaliny wydobywające się z autobusów i samochodów stojących godzinami w korku to przecież czysta przyjemnośc dla mieszkańców okolicznych bloków!!! Dlaczego posiadacze ogródków działkowych moga i mają prawo blokować rozbudowę tras a mieszkający na ul .Dolnej nie mogą się doprosić jakiegoś normalnego rozwiązania ich problemów. Jedyne sensowne wyjście to zrobić z Dolnej ślepą ulicę bez autobusów. Teraz żadne kierowca przy zdrowych zmysłach nie zapuszcza się w te rejony jeśli nie jest to konieczne, a na razie jest to jedyna droga i służy tranzytowi zamiast dojezdzającym mieszkańcom. Pamiętajcie, że to wąska uliczka przedwojenna i wokół są też zabytkowe stare kamienice. Może niedługo się ten wieloletni koszmar skończy.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 17:00 ~Andrzej

  Niech ktos mi powie, co ta droga zmieni w komunikacji górny - dolny Mokotów?
  Dalej będzie waskie gardło na dolnej i korek zapewne az do bethovena, tak samo jak teraz korek jest od czerniakowskiej do pulawskiej w ciagu dolna-chelmska.
  Trasa powinna tunelem wpadać albo w raclawicka, ktora powinna zostac przebudowana, albo w odynca, która powinna zostać rozszerzona do 2 pasów.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 09:36 ~mieszkaniec

  MIRA~MIRA

  Ja tam mieszkam więc na żadną drogę się nie zgadzam. Nie zgadzam się na to by zlikwidowany został Ogród Działkowy wzdłuż którego jest parking na ponad 200 samochodów. Zastanawiam się tylko jak niektórzy myślą... czy to moje miasto i dla mnie? czy dla samochodów? Kto tu jest ważniejszy? Na całym świecie powstają tereny zielone a u nas je się likwiduje. ślicznie będziemy wyglądać z maseczkami na twarzach w 50 st. upał i do tego w smogu. poczytajcie sobie trochę o wentylacji miasta. W krajach zachodnich - w stolicach zamykane są ulice dla samochodów, powstają małe ogródki z roślinnością na każdym wolnym skrawku ziemi... a u nas to zielone dobro się niszczy. A potem będzie "mądry polak po szkodzie.


  Każdy ma prawo zabrać głos, ale ... warto być precyzyjnym > parking (płatny) nie jest wzdłuż działek, tylko po przeciwnej stronie i nie na 200 samochodów, tylko ok. 70. Wzdłuż Piaseczyńskiej staje kilkanaście pojazdów, skutecznie blokując ruch i niszcząc zieleń. Warto zabiegać o parking (najlepiej prostopadły) wzdłuż całej, nowej ulicy. Na płatny parking też powinno się znaleźć miejsce. Korzyścią będzie na pewno zmniejszenie ruchu w popołudniowym szczycie na ciągu Konduktorska/Piwarskiego, bo teraz samochody jadą ciurkiem, aż trudno przejść. Ułatwiony zostanie też wyjazd z osiedla, bo będą zapewne światła na skrzyżowaniu z Dolną. Teraz wyjazd z Piaseczyńskiej jest makabryczny. Likwidacji ulegnie tylko niewielka ilość działek. Tak więc proszę dostrzec też pozytywy tego rozwiązania.

 • MIRA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 00:23 ~MIRA

  Ja tam mieszkam więc na żadną drogę się nie zgadzam. Nie zgadzam się na to by zlikwidowany został Ogród Działkowy wzdłuż którego jest parking na ponad 200 samochodów. Zastanawiam się tylko jak niektórzy myślą... czy to moje miasto i dla mnie? czy dla samochodów? Kto tu jest ważniejszy? Na całym świecie powstają tereny zielone a u nas je się likwiduje. ślicznie będziemy wyglądać z maseczkami na twarzach w 50 st. upał i do tego w smogu. poczytajcie sobie trochę o wentylacji miasta. W krajach zachodnich - w stolicach zamykane są ulice dla samochodów, powstają małe ogródki z roślinnością na każdym wolnym skrawku ziemi... a u nas to zielone dobro się niszczy. A potem będzie "mądry polak po szkodzie.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2017 18:01 ~Warszawianka

  Ta droga jest absurdalna. Nie rozwiąże problemu korków, a jedynie zwiększy liczbę samochodów. Do tego zlikwidowane zostaną ogromne tereny zielone - czyli coraz większy smog w mieście. Chodzi oczywiście o spekulacje tamtymi gruntami i odblokowanie terenów zielonych dla deweloperów, którzy w tym mieście są bardzo silna grupą nacisku. Inwestycja niesprzężona z planowana linią tramwajową jest niegospodarnością i oznacza marnowanie pieniędzy publicznych. Ciekawe kiedy odbędą się konsultacje publiczne?

 • rytulus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2017 20:49 ~rytulus


  goostav234~goostav234

  To powinny być 2x2 pasy i oczywiście jeśli ma sie tam pchać autobus to zatoki autobusowe które by nie blokowały ruchu. Ścieżek rowerowych nie ma sensu budować bo patrzcie na ulice zrobiło sie nieco chłodniej i roweraków nie ma Amen.
  krzysiekkkxx~krzysiekkkxx


  sobie zrob pod nosem 2 x2 pasy ruchu. mieszkam w tych blokach obok i nie życze sobie żadnej drogi!
  goostav234~goostav234


  Jedne lewus nie będzie blokował miasta bo miasto to nie lewusy nie społecznocniki tylko 3 miliony mieszkańców! Dość blokowania rozbudowy dróg zwłaszcza tam gdzie rezerwa pod trase była od lat. Chcemy szybkich tras i połączeń międzydzielnicowych!
  Impreza~Impreza

  Popieram, olać lewusów i bu-do-wać!
  Michał800Michał800

  Nie ma mowy o budowie. Samochodziarze nie będą nam smrodzić. Jak nie chcą stać w korkach, to niech się przesiądą do autobusów lub na rowery. Olać prawusów, budowy nie będzie!
  xyz~xyz


  Kolejny raz, bo nie dociera. Autobusy tez stoją w korkach.


  Wszyscy won... na rowery i jazda...

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 17:55 ~xyz

  goostav234~goostav234

  To powinny być 2x2 pasy i oczywiście jeśli ma sie tam pchać autobus to zatoki autobusowe które by nie blokowały ruchu. Ścieżek rowerowych nie ma sensu budować bo patrzcie na ulice zrobiło sie nieco chłodniej i roweraków nie ma Amen.
  krzysiekkkxx~krzysiekkkxx


  sobie zrob pod nosem 2 x2 pasy ruchu. mieszkam w tych blokach obok i nie życze sobie żadnej drogi!
  goostav234~goostav234


  Jedne lewus nie będzie blokował miasta bo miasto to nie lewusy nie społecznocniki tylko 3 miliony mieszkańców! Dość blokowania rozbudowy dróg zwłaszcza tam gdzie rezerwa pod trase była od lat. Chcemy szybkich tras i połączeń międzydzielnicowych!
  Impreza~Impreza

  Popieram, olać lewusów i bu-do-wać!
  Michał800Michał800

  Nie ma mowy o budowie. Samochodziarze nie będą nam smrodzić. Jak nie chcą stać w korkach, to niech się przesiądą do autobusów lub na rowery. Olać prawusów, budowy nie będzie!


  Kolejny raz, bo nie dociera. Autobusy tez stoją w korkach.

 • ot9900

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 15:30 ~ot9900

  emszóstka~emszóstka

  Popieram rezygnację z zatok autobusowych. Usprawni to płynność i bezpieczeństwo ruchu. Zatoka jest to nie tylko kosztowna ze względu na wykup gruntów i dodatkową budowę - przeszkoda architektoniczna, ale też problem, żeby z takiej zatoki autobus wrócił z powrotem na ulicę, bo zdarzają się kierowcy, którzy autobusu nie chcą wpuścić i przez to są potem opóźnienia. Miejsc bez zatok autobusowych jest i tak bardzo mało, dlatego myślę, że nikomu korona z głowy nie spadnie jak się będzie musiał za autobusem zatrzymać na 30 sekund.

  proponuję przejechać się ul Marynarską-to jest właśnie przykład ulicy bez zatok autobusowych...TRAGEDIA

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 15:29 ~loku

  mieszkańcy tych bloków, którzy dotąd patrzyli na zieleń poczują się jak w mieście stołecznym, pozadrościć, ja tak kupiłem mieszkanie z dopłatą bo developer obiecał, że przede mną tylko park i staw, a jednak po 4 latach zdołał tam zmieścić jeszcze jeden blok, tylko różnicy w wartości mieszkania zapomniał mi oddać, zalatany jakiś?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »