Informacje

29.09.2018 14:52 "polska i świat" tvn24 o planach prezydenta

Szykują odbudowę Pałacu Saskiego

SERWISY:

Za sprawą prezydenta na tapecie znowu pojawił się pomysł powrotu Pałacu Saskiego na plac Piłsudskiego. Zwolennicy inwestycji mówią, że to byłoby symboliczne zakończenie odbudowy Warszawy, przeciwnicy wskazują na problemy techniczne. Szansom na realizację i ocenom pomysłu przyjrzała się reporterka programu "Polska i Świat" TVN24 Paulina Chacińska.

- To jest ten moment, kiedy ta wielka rzecz - odbudowy Pałacu Saskiego - powinna zostać zainaugurowana – mówi Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Symboliczna inauguracja

Chce to zrobić właśnie Andrzej Duda. A inicjatywę prezydenta kilka dni temu poparł Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Symboliczna inauguracja odbudowy ma się odbyć 11 listopada.

- Patrzymy na to z pełną nadzieją, cieszymy się że sprawa nabrała wreszcie większego rozgłosu – nie kryje radości Maciej Budzyński, wiceprezes stowarzyszenia Saski 2018, które od lat zabiega o odbudowę pałacu.

Chcieli początkowo, by budynek był gotowy w tym roku - w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Teraz czekają na prezydencki plan. Budzyński przypomina, że to był jeden z najważniejszych budynków II RP. – W pałacu doszło do złamania kodów Enigmy, do rozpracowania planów Armii Czerwonej. Jest to na tyle ważny budynek, że trzeba go odbudować – twierdzi.

"Zakłamywanie historii"

Losy Pałacu Saskiego są długie i burzliwe - sięgają końca siedemnastego wieku. Budynek zmieniał wygląd, przeznaczenie i właścicieli. I różnie był oceniany. - Kiedy planowano przebudowę placu Piłsudskiego - w 1935 roku - niektóre plany zakładały nawet wyburzenie budynku – przypomina Jarosław Trybuś, krytyk architektury i wicedyrektor Muzeum Warszawy.

Budynek został wyburzony, ale przez Niemców w czasie wojny. Zachował się tylko fragment, który obecnie jest Grobem Nieznanego Żołnierza.  

- Próba odbudowy w czasach, gdy nikt tego budynku już nie pamięta, jest zakłamywaniem historii. Decyzja, by nie odbudowywać Pałacu Saskiego po wojnie była decyzją świadomą, podjęta przez świetnych architektów, urbanistów. To nie była decyzja polityczna. Ale symboliczna – przekonuje Trybuś.

Zwolennicy odbudowy też mówią o symbolu. - Wracamy do przeszłości i symbolicznie kończymy odbudowę stolicy. Z całą pewnością to będzie gmach publiczny, ale nie znamy jeszcze jego konkretnego przeznaczenia – zaznacza Wojciech Kolarski.

Jaki koszt?

Ci, którzy odbudowie są przeciwni, wskazują na kłopoty techniczne. Na przykład dostosowanie starego projektu do współczesnych standardów. No i jeszcze fundamenty - oryginalne, barokowe – odkryte, kiedy ponad 10 lat temu władze stolicy chciały ruszyć z odbudową.

- Po to, żeby postawić nowy budynek na starych fundamentach, trzeba by wykonać techniczną akrobację - pytanie, za ile i po co w ogóle? Natomiast zniszczenia oryginalnych fundamentów w imię rekonstrukcji sobie nie wyobrażam – zaznacza Grzegorz Piątek z fundacji Centrum Architektury.

Stowarzyszenie Saski 2018 szacowało koszt odbudowy Pałacu Saskiego na 200 milionów złotych. Ale to było kilka lat temu. Między innymi na możliwe wysokie koszty zwracał też uwagę minister kultury, gdy w lutym odpowiadał na poselską interpelację w tej sprawie.
Teraz nie znalazł czasu na rozmowę z reporterką TVN24.

Z kolei Kancelaria Prezydenta zapowiada, że zanim przedstawi konkretny plan odbudowy Pałacu Saskiego, będzie konsultować pomysł z ekspertami i warszawiakami.

Paulina Chacińska
ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • baron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 15:01 ~baron

  Wizjonerski prezes,skoro nie uda się zbudować wieżowców,zbuduje ten gmach a w nim muzeum lecha kaczynskiego,ksiażę wróci na swoje miejsce,a pomnik brata przeniesie się przed pałac prezydencki.I to zaspokoi ego prezesa,o ile to w ogóle możliwe.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 19:43 ~wars

  Chore pomysły na własną "chwałę"Kolejna próbą na zaspokojenie rozdętego ego tych panów.

 • Jolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 21:48 ~Jolka

  Trzeba odbudować, bo tam będzie przynajmniej 300 miejsc pracy dla swojaków

 • Art

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2018 22:11 ~Art

  Odbudować. A rachunek wysłać na adres: Willy-Brandt-Straße 1, 10557 Berlin, Niemcy

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2018 13:58 ~Anna

  Ludzie jest tyle zabytkó prawdziwych przedwojennych które niszczeja bo nie ma pieniedzy na ich renowacje,a wy chcecie stawiac nowy zabytek 21 wieku

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2018 13:56 ~Jan

  Czy zwolennicy odbudowy Pałacu Saskiego będą miesięcznie przekazywać z własnej pensji po 200-400 zł na jego utrzymanie???

  Ja nie chce by moje podattki szły na kolejny budynek który bedzie stał pusty ale który tzreba utrzymac. Jest tyle upadajacych szpitali które trzeba ratowac. Nasze zycie jest wazne a nie budynki

 • Przeciwnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2018 13:51 ~Przeciwnik

  Jestem całkowicie przeciwny odbudowie "kolejnego "gmachu który bedzie trzeba utrzymac za pieniadze podatników. To nie bedziezabytek a nowoczesny budnek 21 wieku o wygladzie starego. Warszawiacy celowo nie zgadzali sie na odbudowe palacu pozostawiajac jedynie Grób kawałek fasady i drzewa, pozostawiajac pustke. By ta pustka przypominała wszystim II wojne i to ile osob poległoza Warszawe , za Polskę. To mialo byc miejsce zadumy i reflekcji a nie kolejne tetniące zyciem i swiatłami .

 • Jr24011919

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 16:13 ~Jr24011919

  No mam nadzieję, że tym razem w końcu się uda odbudować Pałac. Plac Piłsudskiego bez niego wygląda fatalnie. A prawdziwą ozdobą będzie także pałac Brühla. Jak odbudują, to za 20 lat warszawiacy będą przede wszystkim to pamiętać Kaczyńskiemu. Tak jak Gierkowi pamiętają, że za jego rządów odbudowano Zamek królewski. Odbudowa pałacu umożliwi także powrót na dawne miejsce pomnika ks. Józef Poniatowskiego. ( stał tam do grudnia 1944r.) Stworzy to nowe możliwości architektoniczne dla pomnika przed pałacem prezydenckim. Zaś Grób Nieznanego Żołnierza będzie wyglądał tak jak gdy go utworzono w 1925r.
  To zakrawa na żart historii, że Grób Nieznanego Żołnierza w istocie pomnik dla żołnierzy, którzy walczyli, ginęli i w końcu zwyciężyli pozostawiono w częściowej ruinie. Nigdzie czegoś takiego nie ma w Europie, gdzie najczęściej na pamiątkę i ostrzeżenie przed wojną pozostawiono spalone wieże kościołów.

 • wojciech_dabrowski0ci3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2018 19:20 wojciech_d…

  Janot~Janot

  Prosze sobie przypomnieć kiedy został odbudowany Zamek Królewski(lata 80-początek) i Ujazdowski(lata 70 początek).Dziwie sie czemu Pałacu Saskiego już w tamtych latach nie odbudowali.

  SPISEK ! SPISEK GENDERÓW !!!!

 • wojciech_dabrowski0ci3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2018 19:17 wojciech_d…

  Luke~Luke

  Wreszcie!!!! Oby jak najszybciej odbudowano ten pałac!!!!

  Będzie nowy Dom Partii

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »