Informacje

12.10.2016 07:05 projekt musi zatwierdzić inżynier ruchu

Szykują miejsca
na mobilne fotoradary

SERWISY:

Drogowcy chcą wyznaczyć dwa miejsca, gdzie będą mogły być prowadzone mobilne kontrole prędkości. Zajmie się nimi Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Chodzi o dwie lokalizacje, gdzie do końca ubiegłego roku działały fotoradary - to skrzyżowania Sobieskiego z Witosa i Puławskiej z Kuropatwy (o możliwość prowadzenia tam mobilnych kontroli zwróciło się do Zarządu Dróg Miejskich GITD).

Na jakim etapie jest rozpatrywanie tych wniosków przez ZDM?

Zdecyduje inżynier ruchu

- Zgłosiliśmy uwagi dotyczące szczegółów lokalizacji, tak aby pojazdy prowadzące kontrole nie stanowiły zagrożenia dla pozostałych kierowców. Przekazaliśmy też do GITD propozycję lokalizacji stanowisk (po dwa na każde skrzyżowanie), która została wstępnie zaakceptowana – informuje tvnwarszawa.pl Mikołaj Pieńkos z biura prasowego ZDM.

I dodaje, że w najbliższych dniach przekażą projekt do inżyniera ruchu. Jeżeli go zatwierdzili, to ZDM je zbuduje, a inspekcja będzie mogła rozpocząć kontrole.

Jak już pisaliśmy w weekend, GITD  objął już wcześniej rotacyjnym nadzorem, przy pomocy mobilnych urządzeń rejestrujących, dwie znajdujące się w ciągach dróg krajowych lokalizacje, w pobliżu których poprzednio funkcjonowały fotoradary. Mowa o rejonie ulic: Modlińskiej oraz Trakt Brzeski i Objazdowej.

Zabrali i tyle

Stacjonarne i mobilne fotoradary odebrała straży miejskiej ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Nie określiła ona jednak zupełnie formy ich przejęcia przez GITD czy policję.

W ciągu tego roku były prowadzone rozmowy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego w sprawie ewentualnego przejęcia urządzeń. Ale skończyły się na niczym. Inspekcja musiałaby na swój koszt dostosować fotoradary do swojego systemu. Jak pisaliśmy na początku marca, na to nie chciała się zgodzić, bo proponowała, by koszty pokryło miasto.

Fotoradary nie działają od początku roku:

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 18:38 ~kris

  na nowe i stare fotoradary polecam www.punkciki.com można się łatwo za małą kasę pozbyć problemu ;) a i ktoś trochę grosza przytuli. poelecam!

 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 13:32 Demetrios

  nie mogą przeżyć bez łatwej kasy

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 21:02 ~WAW

  Brawo nareszcie !!!!1 fotopstryki juz dawno powinny owrócic

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 18:26 WARSZAWA…

  Do tych,którym to się nie podoba.Przestańcie łamać przepisy,to wtedy radary nie będą potrzebne i nie zwalajcie wszystkiego na stan dróg.

 • Piotru70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 14:29 Piotru70

  Ja wyznaczam miejsca przy szkołach i szpitalach, no może i kościołach bo tam dużo starszych ludzi łazi. W innych przypadkach nie widzę sensu, no może jedynie w miejscach gdzie wypadki już się zdarzały.

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 13:31 ~Tomko

  jacuś~jacuś

  I bardzo dobrze! Z ITD dyskusji nie będzie jak ze strażą wiejską. Przyjdzie nakaz do zapłaty i pozamiatane. Hahahahahahahaha :-D

  Mówisz o rozmowie Funkcjonariusza ITD z Prokuratorem :-) ?
  "...14 lipca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny w składzie pięcioosobowym, któremu przewodniczył prof. Piotr Tuleja, orzekł na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, że art. 129g ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym jest niezgodny z Konstytucją RP (Sygn. akt K 2/13)

  TK zakwestionował w ten sposób upoważnienie ministra właściwego do spraw transportu do określenia w drodze rozporządzenia sposobu, trybu oraz warunków technicznych gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych obrazów i danych..."

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 13:29 ~Tomko

  ...
  Zapoznaj sie z aktami wykonawczymi do ustaw zanim napiszesz coś głupiego!
  [/cytat_2519615]
  To chyba do siebie piszesz ? Orzeczenie TK jest jednoznaczne - przeczytaj. A przy okazji - odkąd to akt wykonawczy (rozprządzenie) jest ważniejsze od ustawy i ma prawo ją zmieniać ? Dla ułatwienia : "...14 lipca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny w składzie pięcioosobowym, któremu przewodniczył prof. Piotr Tuleja, orzekł na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, że art. 129g ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym jest niezgodny z Konstytucją RP (Sygn. akt K 2/13)

  TK zakwestionował w ten sposób upoważnienie ministra właściwego do spraw transportu do określenia w drodze rozporządzenia sposobu, trybu oraz warunków technicznych gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych obrazów i danych...." Kumasz ?

 • zły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 12:42 ~zły

  czego te lizusy jeszcze nie wymyśla? Kierowcy szukajcie nazwisk pomysłodawców wśród posłów tez sa ludzie co im się to nie podoba, i tak jak ziobro należy tych ludzi poszukiwać w razie czego. Ględzenie o zwiększonej ilości wypadków, a zapomnieli o jakości dróg, złych oznakowań, zwiększonej ilości pojazdów na drogach o tym ci ludzi nie mówią tylko straszą i straszą no i kasa kas i kasa - zedrzeć z ludzi

 • f3h9do

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 11:22 ~f3h9do

  wolf~wolf

  Hipokryzja. Kontrole powinny być możliwe w DOWOLNYM miejscu i DOWOLNYM czasie. Tylko wtedy to zadziała.

  Co nie zmienia faktu, że w miejscach o podwyższonym zagrożeniu (okolice szkół, kościołów, miejsc zabaw, stref ruchu pieszych) powinny stać stacjonarne radary pozwalające na docinanie tych, którzy mają w nosie bezpieczeństwo. Ale stawianie radaru przy wyjeździe z tunelu gdzie postawiono ograniczenie prędkości na 3 pasmowej drodze to jest zabawa.

  Ponadto, gdyby urzędnik stawiający ograniczenia odpowiadał za ich sensowność w taki sam sposób jak osoby je łamiący to byłoby super.

 • stickman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2016 11:06 ~stickman

  oivyvs~oivyvs

  A co do miejsc do kontroli mobilnymi radarami: czy znowu SM będzie łamała przepisy wjeżdżając pod prąd na miejsca do kontroli? Jazda po chodniku lub trawniku aby ustawić się w przeciwnym kierunku to też norma. Ale to w końcu obrońcy prawa i mogą tak robić.


  Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem zobaczyłbyś, że nigdzie nie ma tam mowy o SM.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »