Informacje

31.07.2015 16:41 beata szydło odwiedziła mpw

Szydło: powstańcy pokazali, jak rozumieć wspólnotę i patriotyzm

SERWISY:


Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło złożyła w piątek wieniec pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Mówiła o bohaterstwie powstańców, którzy pokazali - według niej - na czym polega wspólnota i budowanie jedności.

Szydło towarzyszyły dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach (woj. małopolskie). Razem z kilkorgiem z nich złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą prezydenta Kaczyńskiego.

Pamięć o bohaterach

- Trzeba pamiętać o bohaterach, nie tylko czcić pamięć bohaterów, trzeba mówić o Powstaniu, pokazywać ich heroizm i to co zrobili dla Polski, dla nas wszystkich, żeby była wolna Polska, wolna ojczyzna i żeby następne pokolenia mogły cieszyć się wolnością i być dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami - powiedziała Szydło.

Powstańcy - według Szydło - pokazali "w jaki sposób należy rozumieć patriotyzm, miłość do ojczyzny i wspólnotę".

- Ten zryw, to że podjęli to wielkie wyzwanie, wielką walkę o wolność ojczyzny o wolność innych Polaków, którzy tej wolności oczekiwali, ale być może nie zawsze mieli odwagę podjąć to wyzwanie, ci bohaterowie z Warszawy dokonali tego i pokazali na czym polega wspólnota, budowanie jedności - mówiła.

Szydło stwierdziła też, że powstańcy pokazali, iż wolność jest bezcenna oraz że dla rodaków warto podejmować wyzwania.

Jej zdaniem, Muzeum Powstania Warszawskiego jest "żywym pomnikiem" pamięci o dniach powstania i jego uczestnikach. Muzeum zostało otwarte w czasie gdy Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy - działalność placówki zainaugurowano 31 lipca 2004 r. w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania.

Tablica ku czci prezydenta

W kwietniu 2011 r. na fasadzie siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto tablicę ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywą upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego zgłosili się do muzeum powstańcy warszawscy. Inskrypcja na tablicy głosi: "Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci pod Smoleńskiem, powstańcy warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, 10 kwietnia 2011".

W sobotę mija 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Według najnowszych szacunków, w czasie walk w Warszawie zginęło ok. 14-16 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 140-160 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


W CZWARTEK PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI ODZNACZYŁ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH:

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niestety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 11:48 ~niestety

  Szydło ma syna księdza. Jeżeli pis wygra wybory, zwiększy wydatki na kler. W akcie patriotyzmu nastąpi kolejny etap rozdawania majątku narodowego Watykanowi.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:18 ~Normalny

  Przecież Powstańcy walczyli i ginęli a nie cośtam budowali . Nikt im nie dał szansy na tworzenie wspólnoty czy budowanie jedności . Jak zwykle politycy zawłaszczają historię dla własnych prywatnych i politycznych celów i nie liczą się z narodem . Robią cyrk z tragedii ludzi wysłanych na śmierć . Żadnego szacunku dla przelanej krwi . POLITYCY RĘCE PRECZ OD NASZEJ HISTORII .

 • nie zna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 09:56 ~nie zna

  Kaczyński to jak widać pierwszy powstaniec warszawski. Czy durnota zna granice?

 • z Mokotowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 09:41 ~z Mokotowa

  Szydło, weź ty się za cerowanie skarpetek, bo o polskiej historii niewiele ty wiesz. Powstanie warszawskie to ZBRODNIA na narodzie polskim. Zginęło ponad 200 000 Polaków. I zginęło Miasto. Bez sensu, wyłącznie z powodów politycznych. Jeżeli ty, Szydło, to pochwalasz, to jesteś tylko pustym politykiem, gotowym przelewać bez sensu krew Polaków.

 • duzr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 09:26 ~duzr


  BACCARA~BACCARA

  A CO ON WALCZYŁ W POWSTANIU ŻE ZŁOŻYŁA KWIATY POD JEGO TABLICĄ?????
  LLU~LLU

  Tylko taki był cel jej wizyty tablica Lecha
  A ona jest tam najmniej istotna chwila dla pamięci kaczynskiego

  A co ty nie czytasz prasy. To przecie on był pierwszy który zaproponowal godzinę ,,W" i ruszył na niemca w 44r.Pozyjesz to obudzisz się z pomnikiem jego wysokościza własnym oknem.

 • Dezaprobata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 09:23 ~Dezaprobata

  Po wyborach bedzie fajnie. Ulic im Kaczynskiego będzie bez liku. Pomników Lecha nie policzysz KIMIRSEN tylu niema. Kazde rondo będzie rondem im Lecha. A gdzie będzie miejsce dla normalnych Polaków którzy wiążą koniec z końcem od wypłaty do wypłaty albo tych bezrobotnych. Pis wszystkie pieniadze wyda na pomniki zamiast pomagac ludziom.

 • Pab_1970

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 05:31 ~Pab_1970

  Nie bardzo rozumiem tak skandaliczne wykrzywianie historii. Cel powstania był prosty, polityczny. Oczywiście tradycyjnie pod-pompowany i zmanipulowany, przekuty na modłę tych co trzeba. Nie chodziło ani jednym ani drugim o wolną Polskę, ale kto ją wyzwoli. Niestety teraz gnojki polityczne podłączają się po to tragiczne dla Warszawian i Polaków wydarzenie i próbują wykuć dla siebie korzyści. Tu duża pretensja do niezależnych historyków. Mieliście 25 lat, na wysłuchanie żyjących ważnych organizatorów i uczestników Powstania Warszawskiego, mogliście nagrywać i notować. Teraz kilku ludzi żyjących urywanymi wspomnieniami niedużo nam powie. Jak jako wielopokoleniowy warszawianin, chciałbym znać prawdę, a nie dyrdymały polityczne.

 • komarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 21:25 ~komarek

  Przecież dzisiaj 31 a nie 10...
  Ale żenada - rocznica powstania, a Lech dostaje kwiaty, za chwilę jak kult jednostki się rozwinie jak w Koreii Północnej, kwiaty będą codziennie...

 • Pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 18:19 ~Pol

  W końcu to jedyna zasłucha Lecha, należy mu się

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 18:02 ~LLU

  BACCARA~BACCARA

  A CO ON WALCZYŁ W POWSTANIU ŻE ZŁOŻYŁA KWIATY POD JEGO TABLICĄ?????

  Tylko taki był cel jej wizyty tablica Lecha
  A ona jest tam najmniej istotna chwila dla pamięci kaczynskiego

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »