Informacje

13.07.2016 17:26 SPÓR O APEL POLEGŁYCH

Szydło o pomyśle Macierewicza:
to bardzo piękna decyzja

SERWISY:


Propozycja, by w apelu poległych podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odczytać listę ofiar katastrofy smoleńskiej, wywołała zakłopotanie władz muzeum i samych powstańców. Decyzję ministra Antoniego Macierewicza poparła premier Beata Szydło.

Z pomysłem wyszedł minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Negatywnie zareagowała Rada Muzeum Powstania Warszawskiego zrzeszająca muzealników, historyków, powstańców i samorządowców powołanych przez radę miasta. Czy wobec tego Ministerstwo Obrony Narodowej odstąpi od swoich wytycznych? Nie wiadomo, bo resort nabrał wody w usta. Po dobie od przesłania pytań przez dziennikarkę TVN24, która zajmowała się tematem, rzecznik resortu wystosował krótkie oświadczenie, które... niewiele wyjaśnia.

"Minister podejmie decyzję zgodnie z polską tradycją wojskową, miejscem Powstania Warszawskiego w historii Polski, szacunkiem dla ofiary, jaką ponieśli wszyscy polegli w służbie Ojczyźnie. Mając też na względzie historyczną rolę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w upamiętnieniu Powstania Warszawskiego oraz śp. Czesława Cywińskiego - prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK" - odpisał Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Szydło: piękna decyzja

Ale premier Beata Szydło nie pozostawia złudzeń. Zapytana o sprawę podczas konferencji prasowej odniosła się do decyzji Macierewicza pozytywnie.

- Pan minister podjął decyzję, ażeby apel smoleński przy każdych ważnych uroczystościach, przy apelach poległych, był odczytywany. Uważam, że to jest bardzo piękna decyzja, uhonorowująca tych, którzy na służbie dla ojczyzny ponieśli śmierć - oceniła.

- Pierwszego sierpnia, mam nadzieję, że wszyscy będziemy zjednoczeni w upamiętnieniu bohaterów tamtych dni, oddamy cześć tym, którzy walczyli za Polskę, oddali swoje życie za to, żebyśmy dzisiaj my mogli się cieszyć wolnością - dodała.

Premier podkreśliła, że ma do Macierewicza i "wszystkich działań, które on podejmuje" ogromne zaufanie.

Gliński: to oczywiste

O to, czy w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Powązkach powinien zostać odczytany apel smoleński, pytany był wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

- Ja jestem bardzo silnie związany z tą tematyką, jeśli chodzi o powstanie warszawskie, i jestem też bardzo osobiście związany z największą polską tragedią od II wojny światowej, jaką była katastrofa smoleńska. Jest oczywiste, że jest to tragedia, która powinna być wszędzie podkreślana, także wtedy, kiedy mówimy o ważnych sprawach dotyczących polskiej historii - podkreślił Gliński.

Ołdakowski: nie komentuję

Władze muzeum dystansują się od sporu, ale da się odczuć, że jest to dla nich sytuacja wysoce niekomfortowa.

- Apel, który został wystosowany przez Radę Muzeum Powstania Warszawskiego, nie jest przeze mnie komentowany, bo mi nie wypada - powiedział na środowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Prezentujemy dziś wydarzenia organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, na żadnym z nich nie będzie przedstawiany apel - zapewnił.

Trzeba jednak dodać, że muzeum jest organizatorem tylko części wydarzeń rocznicowych. Inne organizują urząd miasta i Ministerstwo Obrony Narodowej. We wtorek wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak zdradził, że resort wciąż nie potwierdził obecności wojska podczas uroczystości. Czy asysta wojskowa pojawi się podczas spotkania powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz? - Trudno powiedzieć - odpowiedział Ołdakowski.

- Na pewno nie mamy informacji, jakoby miało jej nie być - sprecyzowała Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum. Brak asysty wojskowej byłby precedensem w historii obchodów powstańczej rocznicy co najmniej na przestrzeni kilkunastu lat.

Czy przyjdą powstańcy?

Ekipa placówki zapewnia, że zrobi wszystko, aby kontrowersyjna inicjatywa MON nie zepsuła atmosfery podczas wydarzeń rocznicowych. - Chcemy, żeby ludzie, którzy przyjdą 1 sierpnia śpiewać piosenki powstańcze, rzeczywiście czuli się wspólnotą, tak postrzegamy nasze zadanie. Staramy się, żeby nasze uroczystości dawały możliwość zbudowania i poczucia wspólnoty - stwierdził dyrektor.

Ołdakowski nie obawia się bojkotu uroczystości ze strony powstańców. - Wiem, że na nasze uroczystości powstańcy przyjdą. Na spotkaniu z władzami państwowymi spodziewamy się kilkuset powstańców. Wiemy, że będą. Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli im w spokoju odbyć uroczystość. To spotkanie trwa kilka godzin, ma oficjalną i nieoficjalną część, podczas których dochodzi do wielu wzruszających sytuacji - opowiadał.

Zapytany wprost, czy rada muzeum konsultowała z nim treść swojej uchwały, odmówił odpowiedzi. - Rada Muzeum jest dla mnie ciałem zwierzchnim, nie zwykłem komentować uchwał ciał zwierzchnich - uciął.

6 lipca Rada Muzeum Powstania Warszawskiego podjęła uchwałę, w której opowiada się za tym, aby "treść apelu poległych odczytywanego podczas 72. rocznicy Powstania Warszawskiego pozostała niezmienna w stosunku do lat poprzednich". Jak zaznaczono, rada solidaryzuje się tym samym z opinią przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich.


Piotr Bakalarski/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jumper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2016 13:24 ~jumper

  Rozumiem że wszyscy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w jakiś magiczny sposób byli bezpośrednio powiązani z Powstaniem Warszawskim. Chyba, że ktoś naczytał się nieco za dużo O. Wellsa. :)

 • mIKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 21:53 ~mIKa

  niestety~niestety

  Proponuję odczytać jeszcze listę lokatorów mojego bloku.


  Padłam

 • niestety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 21:33 ~niestety

  Proponuję odczytać jeszcze listę lokatorów mojego bloku.

 • PW44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 19:38 ~PW44

  to już zakrawa na chorobę psychiczną o nazwie SMOLEŃSK

 • wy czuby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 19:14 ~wy czuby

  A może jeszcze kolędę wymyślcie o wspaniałym Lechu i załodze TU154?!?!?!?

 • Leeeleele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 19:12 ~Leeeleele

  Oni na 100% nie są normalni! Co to za porównanie?!

 • Antoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 18:46 ~Antoś

  grand~grand

  Hym, decyzja moze byc dobra lub zla, ale nie piękna.

  Decyzje polityków PiSlamu są albo piękne albo głupie ;-)

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 18:27 ~ktoś

  A ona cięgiem rznie głupa! Koszmar!

 • grand

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 18:16 ~grand

  Hym, decyzja moze byc dobra lub zla, ale nie piękna.

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 16:43 ~Irokez

  Pójdźmy dalej: codziennie przed i po lekcjach odczytujmy apel smoleński. W każdej szkole i przedszkolu, na sali gimnastycznej, na baczność.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »