Informacje

14.02.2011 10:32 Wielkie zakupy w MZA

Szybkie autobusy
odciążą metro

SERWISY:

Dłuższe, a przez to bardziej pojemne, ale przede wszystkim szybkie autobusy mają odmienić stołeczną komunikację. Niewiele brakuje nam do stworzenia systemu szybkiego autobusu - przekonuje MZA.

Wielkie zakupy w Miejskich Zakładach Autobusowych. W trwającym właśnie przetargu chcą kupić 112 pojazdów przegubowych. W ramach tego wykonawcy mogą złożyć ofertę na 6 specjalnych autobusów: cztery z napędem hybrydowym i dwa 20-metrowe.

- W innych krajach świata są używane w systemie tzw. BRT (bus rapid transit) czyli szybkiego autobusu - mówił w "Witaj Warszawo" Roman Gogacz z biura technicznego MZA.

- I u nas by się taki system sprawdził - przekonuje. Szybkie autobusy są tańsze niż metro, stanowią konkurencję dla podziemnej kolejki i dla tramwajów.

Czego nam jeszcze brakuje?

- Do stworzenia systemu BRT brakuje nam tylko sterowania ruchem. Buspasy są, autobusy można kupić, ale gdyby jeszcze komunikacja miejska była uprzywilejowana, to praktycznie mamy system szybkiego autobusu - tłumaczył Gogacz.

20-metrowy mercedes o pojemności ponad 190 pasażerów już kilka lat temu jeździł po ulicach Warszawy. Testowano, czy mieści się na zakrętach i rondach. Jak widać, sprawdził się.

Jak mówi Roman Gogacz, przydałby się na trasach, na których występują "duże potoki pasażerskie". Mówiąc po ludzku, tam, gdzie jeździ najwięcej osób. Jednak MZA nie chce na razie przewidywać konkretnych tras. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do Zarządu Transportu Miejskiego. Ten chętnie wykorzystałby je w czasie utrudnień związanych z budową II linii metra.

Kto dostarczy autobusy?

We wtorek pracownicy MZA otworzą koperty w przetargu na dostawę nowych pojazdów. Ze względu na dużą liczbę pytań, przesunięto je o prawie dwa tygodnie. - Dużo firm interesuje się tym przetargiem, mamy nadzieję, że tych ofert będzie dużo - mówił Adam Stawicki, rzecznik MZA.

mz/par

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2014 13:02 ~bea

  ana~ana

  Metro zapchane jest 12 godzin na dobe , szczegolnie ratusz arsenal , gworzec gdanski , wierzbno i centrum , nie da sie nawet wsiasc , trzeba czekac na 5 , 6 pojazd zeby sie dostac

  też codziennie wsiadam na Metro Ratusz Arsenał i nigdy nie czekałam. coś kręcicie.

 • ana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 09:24 ~ana

  Metro zapchane jest 12 godzin na dobe , szczegolnie ratusz arsenal , gworzec gdanski , wierzbno i centrum , nie da sie nawet wsiasc , trzeba czekac na 5 , 6 pojazd zeby sie dostac

 • bart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 12:15 ~bart

  W Polsce - niewykonalne.

 • grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 19:02 ~grzegorz

  @przecież masz to jak w banku szwajcarskim. Okaże się, że nie da sie szybciej jak 50 km/h, podokladaja przystanki, żeby co 200 metrów było i!!! koniecznie po dwa z obu stron skrzyżowań. To jest paranoja, bo nie mogą się zdecydować, co ma być szybką komunikacją, a co wygodną - tramwaj, czy autobus. I skutki są jakie są.

 • przecież

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 11:16 ~przecież

  Skąd my to znany?
  Na Tarchomin obiecywano "szybki tramwaj" a skończy się na zwykłym.
  Analogicznie będzie pewnie i w tym przypadku...

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 10:38 ~szczur46

  Jak zwykle urzędasy wymyślają od tyłu i z jak największym niepotrzebnym zadęciem.
  Zamiast wydawać harmonię pieniędzy na autobusy najpierw zróbcie porządek z tym, na co już bez sensu kupę kasy wywaliliście tzn. z sygnalizacją świetlną. Właściwe jej ustawienie ( z głową a nie z Galasem) udrożni ulice. Ale żeby o tym wiedzieć to trzeba wyjść zza biurek i pochodzić po ulicach. Popatrzeć jak działają światła, w ilu miejscach zupełnie bez sensu. I ustawić tak, żeby było dobrze.
  Wtedy okaże się, że dotychczasowe autobusy zrobiły się szybkie.

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 07:44 ~freeman

  Phii niech najpierw trafia na złom strucle ilarusy lewary(manualna skrzynia) z którymi szarpią się na codzień kierowcy. Takie mercedesy wyglądają pięknie (byłem widziałem) ale pasują do naszej floty wadliwych solarisów 18 i powoli dogorywających solarisów 15 jak kwiatek do kożucha. A poza tym kto to będzie naprawiał...nasi "fachowcy" z młotkiem i przecinakiem...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 00:32 ~warszawiak

  "gdyby jeszcze komunikacja miejska była uprzywilejowana" niech autobusy jeżdżą na sygnale

 • markus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 23:31 ~markus

  Najszybsze szybkie autobusy mogą być w wyludnionych miastach, tylko po co tam one? Spodziewam się kolejnych ułatwień dla autobusów a utrudnień dla pozostałych samochodów. Nie każde auto wiezie kogoś do pracy, niektórzy nimi po prostu pracują, czego zdaje się urzędasy nie przyjęli do wiadomości. Ciekawe ilu urzędasów jeździ do pracy komunikacją miejską?

 • nizinal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2011 21:37 ~nizinal

  Ciekawi mnie 'szybki autobus" w warszawie na buspasach (jeśli nie są zajęte) autobusy już teraz przekraczają dozwoloną prędkość. To niby jak mają być jeszcze szybsze 100 km/h na buspasie ???????

  Fajna wiadomoścć - pogratulować

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »