Informacje

26.12.2016 13:33 droga ekspresowa s17

Szybciej z Lublina do Warszawy.
Jest kolejne pozwolenie na S17

SERWISY:

Wojewoda lubelski wydał pozwolenie na budowę 13,2 km drogi ekspresowej S17 - między Lublinem a Warszawą - na odcinku Kurów-Skrudki. To fragment z prawie 100 km trasy, której budowa ma kosztować 3,2 mld zł i zakończyć się w 2019 r.

Budowa prawie 100 km drogi ekspresowej S17 między Lublinem a Warszawą podzielona została na siedem odcinków. Chodzi o trasę od Kurowa do obwodnicy Garwolina oraz od Garwolina do węzła Lubelska pod Warszawą.

Kolejne decyzje

- Wojewoda lubelski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), czyli pozwolenie na budowę na odcinku od węzła Skrudki do istniejącego już węzła Kurów Zachód. Tym samym decyzja ZRID umożliwia przejęcie nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej, a wykonawca będzie mógł rozpocząć prace - poinformował rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Nalewajko.

W urzędach wojewódzkich - lubelskim i mazowieckim - toczą się postępowania na wydanie ZRID dotyczące kolejnych trzech odcinków. Na pozwolenie lubelskiego wojewody czeka wykonawca odcinka S17 od granicy województw do węzła Skrudki, a na pozwolenie wojewody mazowieckiego wykonawcy odcinków: od końca obwodnicy Garwolina do granicy województw oraz od końca obwodnicy Kołbieli do obwodnicy Garwolina.

Jeśli ZRID-y dotyczące tych odcinków wydane zostaną w okresie zimowym, wykonawcy będą mogli wejść na teren budowy już w marcu przyszłego roku (zimą prace budowlane nie są prowadzone).

Poszczególne odcinki drogi S-17 wybudują różni wykonawcy. 13,2 km drogi między węzłami Kurów i Skrudki buduje firma Mota Engil Central Europe (za 270,8 mln zł), zaś kolejny odcinek o długości 20,2 km - od węzła Skrudki do granicy województw - firma PORR Polska Infrastructure (koszt - 608,8 mln zł).

Wykonawcą trzech odcinków na terenie woj. mazowieckiego - 13 km od granicy województw do Gończyc (313,6 mln zł), 12,2 km od obwodnicy Gończyc do obwodnicy Garwolina (288,5 mln zł), 13 km drogi od obwodnicy Garwolina do obwodnicy Kołbieli (blisko 290 mln zł) - jest spółka Budimex.

Pozostałe odcinki na terenie woj. mazowieckiego - 8,7 km obwodnicy Kołbieli (ok. 225,5 mln zł) i 15,2 km od obwodnicy Kołbieli do węzła Lubelska (370,5 mln zł) - wybuduje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

"Projektuj i buduj"

Inwestycja jest realizowana w trybie "projektuj i buduj", co oznacza, że wykonawca ma opracować dokumentację projektową, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji i wybudować drogę. Przed oddaniem trasy dla ruchu musi uzyskać decyzję o dopuszczeniu do użytkowania drogi.

Nawierzchnia drogi ekspresowej nr 17 wykonana będzie w technologii betonu cementowego. Wszyscy wyłonieni w przetargach wykonawcy zadeklarowali wybudowanie tras w ciągu 34 miesięcy (do czasu nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Jeśli plany te zostaną zrealizowane i nie będzie opóźnień, to 95,5 km trasy od Kurowa do węzła Lubelska będzie oddana do użytku w 2019 r.

Po udostępnieniu trasy dla kierowców przejechanie 150 km drogi z Lublina do węzła Lubelska (który ma połączyć wschodnią i południową obwodnicę Warszawy) może zająć niecałe półtorej godziny.

W latach 2011 - 2014 r. zbudowano już 67 km drogi ekspresowej S17 na odcinku od Kurowa do miejscowości Piaski (Lubelskie) wraz z obwodnicą Lublina. Budowa tego fragmentu S17 pochłonęła 3,3 mld zł, z czego 2,2 mld zł stanowiło dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

ZOBACZ TAKŻE: Dronem nad przyszłą obwodnicą Marek:

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Robert W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2016 17:05 ~Robert W

  PIĘKNIE !!! Teraz ju z wszyscy z Lublina przyjadą do Warszawy - lewym pasem oczywiście ;)

 • Turysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2016 00:06 ~Turysta

  Oby jak najszybciej zbudowali!
  Jeżdżę do Nałęczowa, Puław, Kazimierza i Lublina raz lub dwa razy do roku. Gdy trasa się poprawi będę pewnie częściej - w sam raz na (długo-)weekendowe wyjazdy ze stolicy.

 • mobilek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 18:58 ~mobilek

  super nareszcie nawet już robią bo widać przy trasie w kilku miejscach nawieźli olbrzymie góry ziemi, wreszcie bedzie bezpieczniej bo nie będzie zderzeń czołowych

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 18:47 ~www

  Są dwa newralgiczne miejsca na tej trasie
  rondo w Kołbieli i Ryki. Tam powinno się coś
  zrobić najszybciej. Tak samo buduje się drogę
  do Białegostoku, najpierw drogi mniej uczęszczane, a na końcu będzie oddana trasa
  Wyszków Ostrów Maz.

 • Pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 16:12 ~Pit

  ToJa~ToJa

  LLUdzie tylko nie to!


  Dobre :) Ale niestety nie udane. LLU nie korzystają raczej z S17, a na pewno nie z tego odcinka.
  LLU to Łuków, a nie Lublin.

 • ToJa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 15:32 ~ToJa

  LLUdzie tylko nie to!

 • commuter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 15:11 ~commuter

  Najtragiczniejszy fragment, czyli skrzyżowanie z drogą 50 (koszmarne rondo) poczeka sobie najdłużej. Rozsądek nakazywałby rozpocząć od obwodnicy Kołbieli, no ale ..... "niedasie"!

 • arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 14:30 ~arek

  Ale się PIS chwali.Papierek przyspieszy?/pozwolenie/Ostatnio w podlaskim otwierali odcinek Mężynin Zambrów .Ten odcinek budowano za PO i to była kontynuacja PISowski V-ce minister powiedział.że otwierają miesiąc przed terminem a faktycznie miesiąc po terminie Jeszcze się w gazecie Współczesnej chwalił,że się dało?PISOWCY czy wyście naprawdę przejeli całą logikę myślenia Kaczyńskiego.

 • zico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 13:59 ~zico

  polski podatnik zapłaci za te drogi dwa razy wiecej niz sredni koszt światowy to jeszcze bedzie bulił za korzystanie hehe najdrożej na swiecie bo przeciez panstwo polskie winiet nie wprowadzi tylko odda rozliczanie czy koszt poboru jakiejś prywatnej firemce która bedzie trzepać kase a do budżet odda jakies drobne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »