Informacje

26.07.2016 19:50 muzeum żołnierzy wyklętych

Szukają szczątków rtm. Pileckiego. Wykopaliska na Rakowieckiej

SERWISY:

Fragmenty bykowca, kostka domino wykonana przez więźniów, pokrywka od kubła na nieczystości - to przedmioty, które odnaleziono w pierwszych dniach wykopalisk, jakie IPN prowadzi w areszcie na Rakowieckiej. Możliwe, że tam właśnie znajduje się ciało rtm. Witolda Pileckiego.

Na terenie aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej, gdzie w latach powojennych było jedno z najcięższych więzień UB, ekipa dr. Krzysztofa Szwagrzyka prowadzi prace badawcze. To rekonesans przed zakrojonymi na szeroką skalę poszukiwaniami ciał ofiar egzekucji. Będzie można je zacząć dopiero po przeniesieniu czynnego obecnie aresztu w inny rejon Warszawy.

Ekipa dr. Szwagrzyka prowadziła też prace na powązkowskiej "Łączce". - Areszt na Rakowieckiej to jedno z miejsc, gdzie mogą być pochowane szczątki rotmistrza Pileckiego - powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk na wtorkowej konferencji prasowej.

Odnajdują pozostałości

Wykopaliska w areszcie na Rakowieckiej prowadzone są w dwóch miejscach. Oba zostały wskazane w relacjach świadków - więźniów i strażników - jako miejsca, gdzie chowano ciała ofiar egzekucji prowadzonych tu w latach 40. i 50.

- Jest kilka relacji. One dotyczą rotmistrza Pileckiego i innych osób. Wskazywano w nich, że w latach 48-53 w kilku miejscach na terenie aresztu śledczego dokonywano pochówków ofiar. Jedna z relacji mówi na przykład, że więźniów, którzy zostali wówczas uśmierceni, pogrzebano "pod wiatrakami". My dzisiaj staramy się ustalić, co oznaczało wówczas wyrażenie "pod wiatrakami". Po 70 latach musimy odtworzyć historię i topografię więzienia tamtego okresu - mówił Szwagrzyk

Jedno ze stanowisk wykopaliskowych znajduje się w samym rogu więzienia, w narożniku terenu, gdzie dawniej mieściła się kotłownia. Z relacji wynika, że w tym właśnie miejscu odbywały się egzekucje - ofiary prowadzono za róg budynku, a potem słyszalne były strzały. Koparka zdejmuje najpłytsze warstwy ziemi, odsłaniając pozostałości fundamentów dawnych budynków, śladów rur. Pomiędzy nimi archeolodzy łopatkami przeszukują teren.

- Odkopujemy fragmenty istniejących kiedyś budowli, trafiamy na fragmenty piwnic niewiadomego przeznaczenia, nikt z nas nie może mieć pewności, że któraś z tych piwniczek nie została wykorzystana, jako miejsce ukrycia szczątków ludzkich - mówił Szwagrzyk.

W murze sąsiadującym z miejscem wykopalisk odnaleziono pozostałości po zamurowanej bramie, którą mogły być wywożone szczątki ofiar egzekucji.

W pierwszych dniach wykopalisk odnaleziono m.in. pozostałości tzw. bykowca - ciężkiego bata. W czasach okupacji hitlerowskiej i w pierwszych latach po wojnie takie baty często były używane jako narzędzie tortur. Nie wiadomo na razie, jaka jest historia odnalezionego bykowca. Poza tym natrafiono na kostkę domino wykonaną ręcznie przez więźniów i pokrywę od kubła na nieczystości, który był standardowym wyposażeniem cel w tamtych czasach.

Muzeum od 2019 roku

- Obecny etap prac wykopaliskowych potrwa kilka dni, ale to jest z całą pewnością etap wstępny. Będziemy tu musieli pracować kilka lat. Teren jest przeogromny. Musimy te prace podzielić na kilka etapów. Na pewno większość prac trzeba będzie przełożyć na czas, gdy areszt na Rakowieckiej, gdzie obecnie przebywają więźniowie, zostanie przeniesiony w inne miejsce, a na Rakowieckiej powstanie muzeum - powiedział Szwagrzyk.

Oficjalne otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstaje na terenie aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej, ma się odbyć 1 marca 2019 r.

md/pap/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • i_pokim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2016 14:31 ~i_pokim

  bartek~bartek

  Bykowiec wygląda jak uszczelka sznurowa z drzwiczek pieca . Wszak odkopują kotłownie. Archeolodzy muszą się jeszcze dużo nauczyć.

  ... hej, hehe- specjalisto!!

 • bartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 16:31 ~bartek

  Bykowiec wygląda jak uszczelka sznurowa z drzwiczek pieca . Wszak odkopują kotłownie. Archeolodzy muszą się jeszcze dużo nauczyć.

 • warszaffiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 08:17 ~warszaffiak

  kolejny pisowski przekręt... jeszcze tylko 3 lata.

 • magnat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2016 23:23 ~magnat

  Szkoda że nikt głośno nie mówi o tym, że Areszt przy ul. Rakowieckiej był wyremontowany i ta inwestycja pochłonęła ogromne środki pieniężne. Teraz będzie kolejna przebudowa - na muzeum - gdzie znów wiele publicznych pieniędzy zostanie utopione.
  Jeżeli rządzący uparli się aby robić tam muzeum (co w mojej ocenie jest i tak idiotyzmem), to wystarczyło przystosować na ten cel jeden budynek, a nie niszczyć cały areszt, warsztaty etc.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2016 21:59 ~Karol

  antyrus~antyrus

  Oby zdążyli przed kolejną wojną.

  Gdyby doszło do wojny z islamem, to Europa nie ma szans.

 • antyrus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2016 21:42 ~antyrus

  Oby zdążyli przed kolejną wojną.

 • Kaźmierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2016 20:53 ~Kaźmierz

  Teren więzienia mokotowskiego to z pewnością ogromne pole do popisu dla archeologów i historyków. Nie dziwię się, że odkopali jakieś fundamenty, może to resztki XIX w. budowli, wszak więzienie z tego okresu pochodzi. Nie jestem zwolennikiem sił rządzących, a wręcz przeciwnie, ale przekopanie aresztu to cenna inicjatywa i jeszcze wiele znalezionych rzeczy (lub zwłok) nas zaskoczy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »