Informacje

01.10.2010 06:25 PRACE ARCHEOLOGICZNE NA OCHOCIE

Szukają reduty Ordona

SERWISY:

"Nam strzelać nie kazano, wstąpiłem na działo i spojrzałem na pole; dwieście armat grzmiało..." Któż z nas nie uczył się w szkole tego wiersza. Wydawać by się mogło, że równie dobrze znana jest lokalizacja reduty Ordona, opisanej przez Adama Mickiewicza. - Nic bardziej mylnego – twierdzą historycy. Ich przypuszczenia ostatecznie mogą potwierdzić badania archeologiczne, które mają ruszyć w tym roku.

- Tak naprawdę reduta Ordona znajdowała się tam, gdzie dziś jest ul. Na Bateryjce – twierdzi Marcin Zdrojewski, który od 11 lat stara się udowodnić swoje odkrycie.

- Mam nadzieję, że prace archeologiczne udowodnią to, co przez te wszystkie lata udało mi się ustalić – cieszy się.

Zdrojewski i Stefan Fuglewicz, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Fortyfikacji, już w 2007 roku zabiegali o odszukanie historycznego fortu. Dzięki ich staraniom sprawą zainteresowali się m.in.: urzędnicy z Ochoty.

W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego został wpisany teren ochrony archeologicznej. To właśnie tam mają trwać poszukiwania reduty. - Dotarł już do nas wniosek z dzielnicy o zalecenie konserwatorskie – informuje Ewa Nekanda-Trepka, Stołeczna Konserwator Zabytków. Zanim jednak prace ruszą, dzielnica musi jeszcze wystąpić o pozwolenie na badania.

- Wystąpimy o takie pozwolenie niebawem, tak żeby prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku – zapewnia Piotr Żbikowski, wiceburmistrz Ochoty.

Działka pod nowy pomnik

W planie zagospodarowania wydzielono także działkę, na której w przyszłości może stanąć pomnik, może nawet małe muzeum. - Chodzi o teren u zbiegu ul. Na Bateryjce i Bohaterów Września – wyjaśnia Żbikowski.

- Problem w tym, że działka znajduje się w miejscu, gdzie reduty na pewno nie było – zwraca uwagę Fuglewicz. - Zamiast stawiać kolejny pomnik, moglibyśmy odtworzyć cały fort. To by było coś – dodaje Zdrojewski.

Na to jednak nie ma raczej co liczyć. - Plan miejscowy nie przewiduje takiej możliwości, zresztą część terenów, na których reduta miała się znajdować jest w rękach prywatnych – przypomina burmistrz Ochoty.

Zapał Zdrojewskiego studzi także konserwator zabytków. - Nigdy takiego wniosku nie widziałam. Ale nawet gdyby się pojawił, to wiązałoby się z wywłaszczeniem obecnego właściciela terenów – wyjaśnia Nekanda-Trepka. - To w dużej mierze zależy od tego, co i czy w ogóle coś tam znajdziemy - dodaje.

Dlaczego Mszczonowska?

Dziś jedyną pamiątką po reducie Ordona jest obelisk ustawiony przy ul. Mszczonowskiej. Jak twierdzi Zdrojewski, nie jest to jednak właściwa lokalizacja reduty. - Obelisk stanął w miejscu, gdzie po 1841 roku Rosjanie ustawili ogromny pomnik Zdobywców Warszawy. Był to 11-metrowy cokół postawiony blisko kolei tylko po to, by widzieli go podróżujący pociągami – wyjaśnia Zdrojewski i dodaje, że reduta znajdowała się na ul. Bateryjki.

- Potwierdzają to badania map oraz rozmowy z mieszkańcami, którzy po 1911 roku zaczęli się tam osiedlać – dodaje.

Paweł Radziszewski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Reduta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 12:43 ~Reduta

  jak~jak

  200 HARMAT nieuku

  Mickiewicz, bywało, też się mylił. Nie akurat w tym przypadku, ale potrafił napisać " O tym, to już inną razą ". Jedyne wytłumaczenie może być takie, że mistrzowi się nie chciało, lub nie miał czasu i napisał to za niego któryś z Filomatów lub Filaretów.

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 11:43 ~jak

  200 HARMAT nieuku

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »