Informacje

04.10.2016 11:24 Zabytkowa gazownia przy Prądzyńskiego

Szukają ratunku dla słynnego
"wolskiego koloseum"

SERWISY:

"Wolskie koloseum" wróci w ręce miasta? Tego chcą władze dzielnicy Wola. Apelują do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z właścicielem zbiorników.

Wolska gazownia znajdująca się przy ulicy Prądzyńskiego 14a to unikatowy zabytek z XIX wieku. Od 1991 roku nie jest własnością miasta. Najpierw przekazano ją w ręce fundacji "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945". Ta z kolei pięć lat później odsprzedała ją kolejnemu prywatnemu właścicielowi.

Umowa użytkowania wieczystego, która wiąże miasto z właścicielem terenu, nakłada na niego obowiązek dbania o zbiorniki. Z tym jednak – jak podkreślają władze Woli – nie jest najlepiej.

Teren zaniedbany i opuszczony

- Każdy kto zna tę część Warszawy i przechodził ulicą Prądzyńskiego może zaobserwować, w jak złej kondycji są budynki "wolskiego koloseum" – przyznaje burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Teren ten od wielu lat ulega degradacji. Zbiorniki dawnej gazowni są opuszczone i zaniedbane. W ostatnich kilkunastu latach pojawiały się różne koncepcje zagospodarowania budowli, jednak pozostały one jedynie na papierze.

- Od ponad roku prowadzimy rozmowy z użytkownikiem wieczystym terenu pod budynkami. Mimo wielu spotkań wciąż nie widać poprawy ich kondycji - dodaje.

W ubiegłym roku przeprowadzono też tzw. wizję lokalną z udziałem stołecznego konserwatora zabytków. Kontrola potwierdziła, że właściciele nie dbają o zabytkowe rotundy tak, jak powinni.

Gazownia może wrócić w ręce miasta

Aby zatrzymać ich upadek, dzielnica postanowiła zaapelować do władz miasta o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego dotyczącej terenu, na którym stoi dawna gazownia.

Co to daje? – Gdyby udało się pozytywnie rozpatrzeć uchwałę dzielnicy w tej sprawie, teren mógłby wrócić w ręce miasta – twierdzi rzecznik Woli Mariusz Gruza.

- Mamy nadzieję, że ten krok zapobiegnie dalszemu niszczeniu "wolskiego koloseum" - mówi Adam Hać, wiceburmistrz Woli. - Chcemy, aby zabytkowe obiekty przy Prądzyńskiego 14A w przyszłości mogły służyć mieszkańcom dzielnicy - dodaje.

Jakie pomysły mają mieszkańcy?

Ci natomiast o przywrócenie wolskiego koloseum apelują od dawna. W kwietniu zorganizowali w tej sprawie pikietę. - Nie możemy pozwolić, aby ten skarb został zapomniany. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby olbrzymi potencjał tego miejsca został maksymalnie wykorzystany - mówiła wówczas Aneta Skubida, radna Woli i jedna z organizatorek akcji.

Dziś Skubida przyznaje, że apel władz dzielnicy to krok w dobrą stronę. – Coś nareszcie dzieje się w tej sprawie. Razem z mieszkańcami apelujemy o to od dawna. Do tej pory padały różne deklaracje ze strony właściciela, ale żadne konkrety za tym niestety nie szły – mówi radna.

Jak dodaje, przywrócenie dawnej gazowni w ręce ratusza to szansa na poprawę tego obiektu. – Mam nadzieję, że miasto się zmobilizuje. Poszuka odpowiednich środków albo w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, albo z funduszy unijnych i zagospodaruje ten teren zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – dodaje.

Podczas wspomnianej pikiety, na specjalnych karteczkach, mieszkańcy zapisywali też pomysły na możliwe zagospodarowanie dawnych gazowni. Jedni apelowali o stworzenie w tym miejscu muzeum Woli. Inni o urządzenie domu kultury.

Apel władz dzielnicy w sprawie rozwiązania użytkowania wieczystego trafia teraz na biurko prezydent Warszawy i to ona podejmie decyzję w tej sprawie.

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cyrk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2016 08:26 ~cyrk

  Zrobić dwie areny cyrkowe stałe. W innych stolicach są takie stałe areny, cyrki przyjeżdżają i wynajmują. U nas tylko dziadowskie namioty.

 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 22:07 ~the end

  LUUDZIE UMIARU ! WIDZIELIŚCIE TE "ZABYTKI" NA ŻYWO ? OBEJRZYJCIE. To kompletna ruina, która trzyma się siłą Woli. Nie wiem dlaczego to jeszcze nie runęło, to się lada moment zawali. Z tego nic nie będzie, jakakolwiek próba remontu to byłby absurd stulecia. Trzeba było dopilnować wywiązania się z zapisów umowy z hochsztaplerem któremu sprzedano "zabytek" może byłaby przynajmniej jakaś szansa. Teraz po tylu latach dalszego rozpadu, nie ma najmniejszych szans na jakikolwiek sensowny remont. Byłem, widziałem (nie podchodziłem)cud , że to stoi...

 • hyhyhy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 21:39 ~hyhyhy

  pog~pog

  Średnica tych rotund to jakieś 55m^2. [...]
  W sumie nie mam pojęcia [...]


  hehehe, a no nie

 • andz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 21:21 ~andz

  We Wiedniu w takich budynkach lofty zrobili

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 20:30 ~Irokez

  pog~pog

  Średnica tych rotund to jakieś 55m^2. jakby dorobić stropy to w jednym mamy 3 w drugim 4 kondygnacje. Daje to łącznie coś koło 10 000 m^2 powierzchni użytkowej.
  W sumie nie mam pojęcia jak to zagospodarować, ale dobrze jakby zarabiało przynajmniej na własne utrzymanie. Tu niestety DK czy Muzeum odpadają, chyba że tylko jako jedna kondygnacja.

  Tak, najlepiej zagospodarować pod kolejny biurowiec albo Biedronkę.

 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 19:29 ~wolak

  Willa Granzowa...?

 • snajper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 16:42 ~snajper

  można wykorzystać je do badan nuklearnych

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 15:01 ~Xavery

  pog~pog

  Średnica tych rotund to jakieś 55m^2.

  Od kiedy to średnicę mierzy się w metrach kwadratowych?

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 14:45 ~fifi

  Sytuacja zabytków w tym mieście to jak wybór między dżumą a cholerą.
  Teraz niszczeje, a jak przejmie miasto to zrówna z ziemią a ziemię sprzeda pod biurowiec.

 • pog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 13:47 ~pog

  Średnica tych rotund to jakieś 55m^2. jakby dorobić stropy to w jednym mamy 3 w drugim 4 kondygnacje. Daje to łącznie coś koło 10 000 m^2 powierzchni użytkowej.
  W sumie nie mam pojęcia jak to zagospodarować, ale dobrze jakby zarabiało przynajmniej na własne utrzymanie. Tu niestety DK czy Muzeum odpadają, chyba że tylko jako jedna kondygnacja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »