Informacje

01.07.2015 16:44 prace na cmentarzu bródnowskim

Szukają ofiar komunizmu w kwaterze 45N

SERWISY:


Zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczął prace w kwaterze 45N stołecznego Cmentarza Bródnowskiego. Jak mówił PAP Szwagrzyk, poszukiwania dotyczą ofiar komunizmu z lat 40. zamordowanych w praskich więzieniach.

Prace poszukiwawcze na Cmentarzu Bródnowskim rozpoczęły się w środę na terenie kwatery 45N znajdującej się przy murze cmentarnym od strony ul. Rzeszowskiej. Ich celem jest zlokalizowanie miejsc pochówku ofiar komunizmu straconych, zamordowanych i zmarłych w więzieniach i aresztach warszawskich w latach 40. XX w.

"Chowane ofiary komunizmu"

- Na kwaterze 45N chowane były ofiary komunizmu z 1946 r. zamordowane w więzieniach mieszczących się na warszawskiej Pradze. Wśród najbardziej znanych postaci, których szczątki mamy nadzieję odnaleźć jest mjr Marian Bernaciak ps. Orlik, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz powojennego podziemia niepodległościowego. Prace mają miejsce w rejonie muru oddzielającego Cmentarz Bródnowski od Cmentarza Żydowskiego - opowiadał PAP prof. Szwagrzyk.

Jak podkreślił, na terenie poszukiwań w 1946 r. pochowano co najmniej 33 osoby skazane na podstawie wyroków sądów komunistycznych. W większości są to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, w tym kilka kobiet. Będziemy się starali przebadać ten teren metodą archeologiczną, czyli dotrzeć do nienaruszonych warstw ziemi. Prace zaplanowano na razie na 10 dni, podczas których będziemy się starali zlokalizować miejsca, gdzie te ofiary pogrzebano - dodał szef zespołu poszukiwawczego.

Przedstawiciele IPN zapowiadają, że - w zależności od rezultatów poszukiwań - prace na nekropolii mogą być przedłużone. Warszawski Cmentarz Bródnowski jest - jak zaznaczył prof. Szwagrzyk - trzecim "jeżeli chodzi o wagę" po tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach i Cmentarzu na Służewie miejscem, gdzie w latach 40. XX w. chowano ofiary terroru komunistycznego.

Tak wyglądała praca naukowców na Łączce:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 11:04 ~Wir

  A ja popieram te ekshumacje.
  Niech wreszcie ustalą ile osób tam leży.

  Mam już dość informacji typu "mogą być setki" skoro można ustalić stan faktyczny. Nadal będzie spór czy to kości bandziora mordującego w 1946r. w celu rabunkowym lub politycznym czy niewinna ofiara komunistycznych sądów. Ale przynajmniej będą jakieś konkretne liczby do przemyślenia, a nie same spekulacje.

  Przy okazji warto zauważyć typowe "schodzenie powietrza" w obliczu prac ekshumacyjnych. Wcześniej mówiono o setkach, potem przynajmniej 47, teraz przynajmniej 33.

  Bez przeprowadzenia takich prac mielibyśmy pewnie pomnik z tablicą informującą o leżących tu tysiącach ofiar reżimu.

  Też nie przepadam za IPN i jego polityczną stronniczością, jednak jest z niego nieco pożytku. Liczby, które ustala bardzo często znacznie odbiegają od tych jakie rozpowszechniają tzw postantykomuniści. A nikt mu nie zarzuci że "ukrywa zbrodnie komunistów". Przynajmniej nikt zdrowy na umyśle.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 09:58 ~nick

  A taka np. Julia Brystygier ma grób na Powązkach Wojskowych, chociaż za to, co robiła (znęcanie się nad ludźmi), powinna być stamtąd usunięta...

 • wierzę im

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 21:58 ~wierzę im

  A gdzie IPN gromadzi dane o zbrodniach banderowców? Jakoś cicho o tym. Czyżby wśród pracowników tej zasłużalczej instytucji byli potomkowie rezunów z pod czerwono - czarnej flagi? Nie, to niemożliwe. Oni tacy są cudowni.

 • wnuk 1863

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 21:48 ~wnuk 1863

  Tym facetom nie grozi emerytura do 67 lat. Do 167 roku życia ipn-owcy mają fuchę. Szukać ofiar zbrodni komuny, caratu, łysych i cyklistów. Robota jak marzenie. Mają szukać, ale nie muszą znaleźć. Byle wymyślić TEMAT POSZUKIWAN. A w tym oni są dobrzy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »