Informacje

31.05.2012 06:10 decyzja w rękach radnych miasta

Szukają nazwy dla ronda.
Marsa czy Mościckiego?

SERWISY:


Jedni są za rondem Marsa, bo ta nazwa zakorzeniła się w świadomości warszawiaków. Inni chcą upamiętnić Ignacego Mościckiego, prezydenta przedwojennej Polski. Radni dzielnicowi, miejscy i eksperci szukają oficjalnej nazwy dla ronda u zbiegu ulic Marsa, Płowieckiej i Ostrobramskiej.

Przeważnie węzeł Marsa, czasami rondo Kometa (skutek kampanii reklamowej pobliskiego salonu samochodowego) - tymi nazwami warszawiacy najczęściej tytułują węzeł na granicy Pragi Południe i Wawra, oddany do użytku przed rokiem. Ale dopiero teraz na dobre rozgorzała dyskusja, jaką nazwę powinnno nosić znajdujące się tam rondo.

"Uzasadnienie jest banalne"

Do tej, która istnieje od dawna w świadomości warszawiaków, czyli Marsa, przychylają się radni Pragi Południe. - Uzasadnienie jest banalne. Stosowana nazwa od wielu, wielu lat, przyzwyczajenie ludzi do tej nazwy i związek z ulicą, która tak się nazywa - wylicza Marcin Kluś, przewodniczący rady dzielnicy Pragi Południe (PO). To właśnie członkowie tej partii zdecydowali się wyjść z propozycją nazwania tego obiektu Rondem Marsa.

Ale z zupełnie inną propozycją wyszli radni Wawra. Przegłosowali pomysł upamiętnienia w tym miejscu prezydenta II Rzeczypospolitej - Ignacego Mościckiego.

- To jest rondo bez nazwy, a Ignacy Mościcki, który specjalnie wyeksponowany w Warszawie nie jest, zasługują na takie upamiętnienie. Poza tym to nie jest kontrowersyjny patron - tłumaczy Andrzej Murat, rzecznik Wawra.

Mościcki na zjeździe?

Tego zdanie nie podziela jednak Zespół Nazewnictwa Miejskiego doradzający stołecznym samorządowcom. Pozytywnie zaopiniował nazwę Rondo Marsa, ale przy okazji zajmował się poszukiwaniem obiektu do uczczenia Ignacego Mościckiego. Proponują, by zjazd z Mostu Siekierkowskiego i część trasy do węzła nazwać imieniem prezydenta.

"Wówczas Trasa Siekierkowska składałaby się już z nazwanych alej, dedykowanych mężom stanu i bohaterom narodowym począwszy od al. gen. W. Sikorskiego, al. W. Witosa, al. J. Becka do Mostu Siekierkowskiego i dalej al. I. Mościckiego. Nazwa powinna brzmieć Aleja Ignacego Mościckiego" - argumentują eksperci.

Zdecyduje Rada Warszawy

Pojedynek pomiędzy nazwą zwyczajową a zasłużonym patronem przenosi się teraz do rady miasta. Zajęła się nim w środę komisja nazewnictwa. - Wstępna decyzja komisji jest taka, żeby aleja prowadząca od mostu Siekierkowskiego do ronda nazywała się al. Wieniawy-Długoszowskiego, a rondo nosiłoby imię prezydenta Mościckiego - mówi Marcin Rzońca, wiceprzewodniczący komisji.

- Podstawowy powód jest taki, że obok jest ulica Marsa. Chodzi o to, żeby nie nazywać dwóch obiektów tak samo – tłumaczy Rzońca.

Ostateczną decyzję podejmuje cała Rada Warszawy.

ran/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2012 12:20 ~kuba

  czy naprawdę wszystko musi się nazywać? Czy to nie może być po prostu rondo? Przypomnę, że rondo Trakt Lubelski-Lucerny albo Zwoleńska-Mrówcza albo Patriotów-Zwoleńska się nie nazywają i nikomu to nie przeszkadza - i wiem, że są trochę mniejsze;-). Za to mamy w Warszawie np. Rondo Kercelak, które rondem nie jest i w ogóle mało kto wie, że nazywa się tak, a nie inaczej, a powstało ku pamięci pana, który w XIX wieku uruchomił na swojej działce na Woli handel paszą. Boże, daj rozum warszawskim urzędnikom i radnym, bo im sie w du#ach przewrca...

 • Ooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2012 12:32 ~Ooo

  powinni je nazwać rondem słoików z lubelskiego i siedleckiego...

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2012 09:12 ~max

  Żadne z w/w wymienionych.!!!
  Rondo MUSI sie nazywać rondem Lecha Kaczyńskiego.!!!

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 05:42 ~Jerry

  Nazwanie mostu Północnego czy teraz Marsa to demokracja w wydaniu PO Może tym baranom ktoś wytłumaczy że w demokracji liczy się głos większości

 • lysol30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 02:37 ~lysol30

  To jest debeściarskie...

  "Uzasadnienie jest banalne. Stosowana nazwa od wielu, wielu lat, przyzwyczajenie ludzi do tej nazwy i związek z ulicą, która tak się nazywa - wylicza Marcin Kluś, przewodniczący rady dzielnicy Pragi Południe (PO)."

  Hmmm... a co z Rondem Babka i Mostem Północnym? Nazwa ronda stosowana od wielu wielu lat została zmieniona pod naciskami kombatantów na Rondo Zgrupowania Armii Krajowej "Radosław" (bardz krotka nazwa:)), Most Północny mial się nazywac Półónocny ale zanim go otworzyli to zostal nazwany Mostem Marii Curii-Skłodowskiej (również bardzi krotka nazwa). W obu przypadkach przy zmianie nazwy mieszkancy nie mieli nic do powiedzenia! A teraz Rondo Marsa... proponuję nazwać je Rondo Debilonych RAdnych i Urzedników od Nazewnictwa Nie Mających Co Robić z Czasem i Pieniędzmi Podatnikiów. Ma zostac Marsa i już... a Mościckiego można uchonorowac zupelnie inaczej

 • klarneta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 23:42 ~klarneta

  Zapytajcie prezesa i PIS- nie bedziecie miec problemu z nazwa.

 • przemko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 23:33 ~przemko

  polnocny jak polnocny... akurat to miejsce zawsze bedzie nazywane skrzyzowaniem, rondem czy czym tam chcecie MARSA ! jakaby tam nie wisiala tabliczka to kazdy powie "rondo marsa"

 • apa3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 21:45 ~apa3

  Proponuję: Rondo Snickersa?

 • wolwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 20:23 ~wolwiak

  hmm~hmm

  A co za różnica. Most Północny politruki nazwali Skłodowskim, rondo Babka rondem Zgrupowania, był już zamach na rondo Żaba, więc teraz pewnie nazwą rondo Marsa nazwą np. Sławoja-Składkowskiego czy innego sanacyjnego generała zgodnie z modą Trasy Siekierkowskiej i Stegien.

  A mieszkańcy dalej będą mieli Żabę, Babkę, Północny i Marsa.


  nasraj se na środku pokoju baranie...

 • Ela41

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 20:16 ~Ela41

  nie Kometa, to bardzo niesolidny serwis - znaleźli w mojej Skodzie usterkę (usunięcie - 1.000 zł) , której nie było. Wstawiłam samochód do innego, trochę tańszego serwisu (wycena 700zł) - po pół godzinie telefon - prosze wracać, tuleje całe, nie trzeba nic robić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »