Informacje

12.05.2011 09:06 radni debatują

Szukają nazw dla stacji
II linii metra

SERWISY:


- Powinny odpowiadać rejonom miasta, w których mają powstać i nie nawiązywać do nazw komercyjnych - sugeruje ZTM. Mimo że do otwarcia II linii metra jeszcze parę lat, ratusz już zbiera propozycje nazw dla poszczególnych stacji.

- Zbieramy opinie, od mieszkańców i różnych organizacji - mówi Stanisław Szweycer, zastępca dyrektora biura drogownictwa. - Ostatnio namawialiśmy radnych Woli do przedstawienia nam pomysłów - dodaje.

Historyczne nazwy

Ci długo nie dali się prosić. Spotkają się w czwartek o 16.00 w urzędzie dzielnicy, żeby zastanowić się nad nazwami dla swoich stacji. Pod lupę wezmą cztery planowane przystanki odgałęzienia centralnego odcinka w kierunku Bemowa, ale też Rondo Daszyńskiego.

- Niektórym ta nazwa nic nie mówi, zastanowimy się nad propozycją "Towarowa" – wyjasnia Marek Bojanowicz z komisji planowania przestrzennego dzielnicy. - Dyskusja zapewne będzie też w przypadku pozostałych stacji - dodaje.

I o ile nazwa stacji u zbiegu ulic Wolskiej i Płockiej jego zdaniem powinna odpowiadać jednej z tych dwóch ulic, to w pozostałych przypadkach warto promować określenia historyczne.

Kolejny przystanek podziemnej kolejki ma powstać rejonie ulicy Syreny i Górczewskiej. – Być może warto nadać jej nazwę Młynów. Przy kolejnej planowanej stacji, która roboczo została nazwana Księcia Janusza, myślę, że radni przychylą się do nazwy Ciołka, ale można również zastanowić się nad propozycją: Koło - sugeruje Bojanowicz.

Ostatnia stacja na terenie Woli ma być zlokalizowana przy Wola Parku. Radni nie chcą promować nazwy komercyjnej. – Pewnie ostatecznie postawimy na Ulrychów – zaznacza Bojanowicz.

Jak dodaje, później wniosek wolskich radnych trafi do ratusza.

Zamienić Targówek 2

Mniej problemów z nazwami ma Targówek. Stacji na terenie dzielnicy ma być pięć: Targówek (przy ul. Ossowskiego), Targówek 2 (przy Trockiej), Zacisze (przy Rolanda), Kondratowicza (obok urzędu dzielnicy), Bródno (przy Rembielińskiej). Ale urzędnicy chcieliby zmienić nazwę jednej. - Chodzi o nazwę Targówek 2. Powinna być bardziej funkcjonalna, np. Trocka - zaznacza Krzysztof Mikołajewski, wiceburmistrz dzielnicy.

Najpierw centralny odcinek

Choć ratusz zbiera opinię o nazwach wszystkich przyszłych stacji, to na razie na celownik bierze głównie centralny odcinek podziemnej kolejki. - Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie przygotowany wniosek do rady miasta w sprawie tych nazw - wyjaśnia Szweycer.

Wytyczne z ZTM

Swoje zdanie dorzucił też Zarząd Transportu Miejskiego - wskazał zasady, według których nazwy powinny być wprowadzane w życie. - Wyraziliśmy swoją opinię w sprawie nadawania nazw dla stacji metra - mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM. - Nazwy powinny odpowiadać rejonom miasta, w których są lub nawiązywać do dużych obiektów w okolicy. Mogą to być też ważne ulice - wylicza Krajnow.

Jak zaznacza, nazwy nie powinny być dwuczłonowe. - Nie chcielibyśmy też nazw obiektów komercyjnych - dodaje rzecznik.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 15:12 ~skaut

  Przecież to tylko nazwy umowne, więc po co jeszcze dookreślać Świętokrzyską? Świętokrzyska i już. O precyzji nazw trzeba było myśleć przez nadaniem nazw wzdłuż pierwszej linii metra.

 • przePASTny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 09:17 ~przePASTny

  A może skorzystać z najprostszego klucza czyli wzorem większości nazw przystanków komunikacji miejskiej nazwać stację metra pod stacją Świętokrzyska od nazwy prostopadłego odnośnika komunikacyjnego czyli po prostu "MARSZAŁKOWSKA". No i chyba wszyscy pogodzeni.

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2012 14:55 ~ja

  Potwierdzam ze nazwy powinny sie kojarzyc z okolica polczynska to polczynska a nie karolin albo wola park to wola park a nie urlychow. w zyciu nie wypowiedzialam takich nazw a mieszkam w warszawie od 30 lat... urzednicy ogarnijcie sie

 • ISSA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2011 16:01 ~ISSA

  Stacje metra powinny mieć nazwy takie jak przystanki autobusowe lub tramwajowe więc np. WOLA PARK a nie Urlychów.
  To jest nie tylko utrudnienie dla osób spoza Warszawy. Mam znajomych rodowitych Warszawiaków i oni znają swoje osiedle + miejsce pracy+Starówka a jak jadą poza te rejony to się gubią.
  Po co utrudniać ludziom życie

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2011 10:54 ~kok

  Powinno być to co się ludziom w okolicy kojarzy. Jeśli jest to Wola Park to Wola Park a nie Ulrychów (co to?! gdzie to?!).
  Jeśli duża ulica lub rondo, to właśnie tak się powinno nazywać.
  Nazywanie stacji metra jakimiś przedwojennymi nazwami osiedli to porażka. To ma być funkcjonalne.

 • Rafał Wodzicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 20:43 ~Rafał Wodzicki

  Ja już wielokrotnie dawałem i publikowałem mój system nazewniczy dla całego systemu kolejowego. O ile widzę, że niektóre myśli się przebiły to inne z uporem są ignorowane bez zastąpienia czymś lepszym, co przecież zawsze może mieć miejsce. Nie można znowu się ładować w nazwy dla jednej linii bez łączenia jej z innymi liniami komunikacji kolejowej. I tak Powiśle się nie nadaje, jeśli jest stacja kolejowa Powiśle, której to nazwy nie należy zmieniać. Nazwy zawierające nazwy wielkich dzielnic i długich ulic się nie nadają Wola, Targówek, Świętokrzyska, Towarowa, Kondratowicza, Lazurowa, Górczewska. Blizne to najlepsza nazwa dla Lazurowej. Nie należy się skupiać na tym z czym się dane miejsce kojarzy dzisiaj, bo to się zmieni wraz z uruchomieniem linii. Ważne, żeby nazwa określała miejsce o niezbyt wielkim promieniu. Resztę czyta się z planu. Stacja przesiadkowa powinna się nazywać Zielna, gdyż jest to najlepsze określenie tego miejsca. Mój system został opublikowany w Transport i Komunikacja.

 • IC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 12:31 ~IC

  Stacje metra powinny nosić nazwy odpowiadające charakterystycznym i strategicznym miejscom w ich pobliżu. Nazewnictwo historyczne lub nawiązujące do dzielnicy utrudnią komunikację osobom spoza Warszawy. O ile każdy wie gdzie mieszka, to osoba jadąca poraz pierwszy czy tylko raz może mieć problem z lokalizacją stacji w przestrzeni miasta.
  Ponadto Nazwy dzielnic, ulic i nazwy historyczne są trudne do zapamiętania i wymówienia szczególnie przez obcokrajowców.
  Bez sensu była np., zmiana nazwy z "RATUSZ" na "RATUSZ ARSENAŁ", podobnie nazwa "ŚWIĘTOKRZYSKA" (taką nazwę nosi jedna z dłuższych ulic stolicy i to wprowadza przyjezdnych w błąd) powinna mieć nazwę "PKiN" lub w przyszłości "MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ", bo to właśnie do tych miejsc podążają wycieczki itd.

 • b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 10:16 ~b

  Zamias górce dałby BEMOWO ratusz tak jak przystanek

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 22:35 ~Wawa

  Wola Park mogłoby zostać.
  Może stacja Uniwersytet, skoro jest Politechnika...
  Zamiast SZWEDZKA, może po prostu PRAGA?

 • niebrat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 16:27 ~niebrat

  A skoro te stacje mają numery np.C1 to może je nazwać Brata Jarosława Kaczyńskiego 1 itd.....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »