Informacje

27.02.2019 18:28 stał na skwerze Hoovera

Szukają miejsca dla pomnika.
Jego powrót powstrzymała wojna

SERWISY:


Pojawił się pomysł odtworzenia przedwojennego Pomnika Wdzięczności Ameryce dłuta Xawerego Dunikowskiego. Monument z lat 20. był wyrazem wdzięczności za pomoc, jaką Stany Zjednoczone udzieliły Polsce po I wojnie światowej. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniego miejsca, w którym mógłby stanąć pomnik.

Inicjatorem akcji przywrócenia zdemontowanego w 1930 roku pomnika jest Towarzystwo Jana Karskiego. Jak poinformowała radna Anna Auksel-Sekutowicz (Koalicja Obywatelska), w piątek odbyło się w tej sprawie spotkanie u dyrektora Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michała Krasuckiego.

- Mamy nadzieję, że nasze wieloletnie zabiegi u władz Warszawy przyniosą teraz, w nowym samorządzie, pozytywny rezultat i pomnik powróci na nowe, odpowiednie miejsce - mówi cytowany w komunikacie prasowym Waldemar Piasecki, prezes zarządu Towarzystwa Jana Karskiego (uczestniczył w spotkaniu poprzez telekonferencję z Nowego Jorku).

W poszukiwaniu lokalizacji

We wtorek przedstawiciele Towarzystwa Jana Karskiego wraz z Michałem Krasuckim i warszawskimi radnymi Agatą Diduszko-Zyglewską i Tomaszem Żyłką, szukali miejsca, gdzie mógłby stanąć pomnik. Pewne jest, że nie może to być jego pierwotna lokalizacja, bo na dzisiejszym skwerze Hoovera znajdują się okazały pomnik Adama Mickiewicza, kapliczka, a przede wszystkim budynek kawiarni.

- Wykluczamy Krakowskie Przedmieście i okoliczne place w sąsiedztwie, ponieważ znajduje się tu sporo monumentów. Wstępne propozycje to Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, Park Na Książęcem i tereny pod skarpą i na niej - wylicza Krasucki. - Na pewno chcielibyśmy postawić pomnik w zielonej okolicy - dodaje.

Pytany o to, kiedy pomnik może stanąć, odpowiada, że wszystko zależy od uchwały Rady Warszawy. - Na pewno jednak nie wcześniej niż wiosną - precyzuje.

Decydujące zdanie w kwestii lokalizacji pomnika będzie miał zarząd towarzystwa.

Wsparcie dzieci w budowie pomnika

Monument został odsłonięty w 1922 roku w miejscu dzisiejszego skweru Hoovera. W ten sposób obywatele wyrazili wdzięczność za pomoc, którą Stany Zjednoczone udzieliły Polsce po zakończeniu I wojny światowej. Akcją kierował późniejszy prezydent USA Herbert Hoover.

Pomoc była skierowana głównie do ludności, a przede wszystkim do polskich dzieci. I w dużej części to właśnie dzieci wsparły komitet budowy pomnika datkami uzyskiwanymi od dorosłych. W zbiórce aktywny był ośmioletni Janek Kozielewski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Łodzi. To późniejszy legendarny emisariusz Jan Karski.

Renowację odroczył wybuch wojny

Jak przypomina radna Auksel-Sekutowicz, rzeźba została wykonana ze złej jakości piaskowca, co przyczyniło się do jej szybkiej dewastacji i widocznego uszkodzenia rysów twarzy postaci. W 1930 roku postanowiono zdemontować pomnik i poddać go renowacji. Władze nie chciały prowokować komentarzy mieszkańców Warszawy, którzy żywo interesowali się sprawą monumentu.

Historia jednak potoczyła się innym torem. Wybuch wojny odłożył powrót pomnika na wiele dziesięcioleci.

Na trwającej wystawie "Pomnik Monument" w Królikarni można zobaczyć zachowany gipsowy, polichromowany model podobnej realizacji Xawerego Dunikowskiego z 1920 roku: "Kobiety Kartagińskie - projekt fontanny". Już na pierwszy rzut oka widoczne jest podobieństwo fontanny do warszawskiego monumentu. Model może okazać się przydatny przy odtwarzaniu rzeźby.

W listopadzie relacjonowaliśmy też odwracanie Pomnika Tysiąclecia Jazdy Polskiej:

mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 11:32 ~jan

  a może park skaryszewski?

 • PappaJoe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 13:17 ~PappaJoe

  Jak zniosą wizy to można myśleć o rekonstrukcji pomnika.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 10:38 ~Dziadek tetryk

  Ten pomnik MIAŁ SENS przed wojną.
  Ale wobec tego co podpisał w Jałcie prezydent Roosevelt, oraz wobec prowadzonej w stosunku do Polaków polityki wizowej, uczucia mam co najmniej mieszane...

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 09:54 ~kubat

  W tym przypadku zapewne nie będzie potrzebny posterunek wartowniczy Policji. :-)

 • miejsce jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 08:27 ~miejsce jest

  Cokół po pomniku 4 śpiących na Pradze

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 08:19 ~marek

  Za wiele~Za wiele

  Nie wiem, czy jest sens odtwarzać ten pomnik. W okolicach Ogrodu Saskiego i Żelaznej Bramy stał pomnik żołnierza dłuta X. Dunikowskiego, który rozebrano z powodu jego brzydoty. Dość już mamy pomników w Warszawie, a może nawet za dużo.

  Pisz za siebie. Chyba,że masz rozdwojenie jaźni i wypowiadasz się za swoją mnogą osobowość.

 • test

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 08:12 ~test

  "Pomnik na pocztówce z 1992 roku" - powinno być 1922

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 06:28 ~ito

  Urodą nie grzeszył, orginalnością również ("trzy gracje" w podobnej formie można znaleźć w niejednym np. niemieckim mieście) a i powód był co najmniej wątpliwy (działania USA na rzecz Polski zmieściłyby się w pudełku od zapałek i obliczone były na nadchodzące wybory), no ale Mistrz podpisany jest Mistrz i każdy chłam spod jego ręki jest cudowny. Nie lepiej odtworzyć lwa sprzed ZOO? Tego, którego Warszawa oddała, a na którym rodzice robili zdjęcia całym pokoleniom dzieci?

 • Lech Lesio Lesiunio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2019 23:45 ~Lech Lesio…

  Po co Dunikowski? Lechem obsadzić każdy skwer.

 • Degrengolada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2019 21:39 ~Degrengolada

  szwabik~szwabik

  W Olsztynie potworek tego rzeźbiarza stoi w centrum miasta, nazywa pomnik wdzięczności armii czerwonej i ma na sobie sierpy i młoty. Wszystko przy ulicy Marszałka Piłsudskiego.

  To wynik tego, iż Xawery Dunikowski żył tak długo, że przeżył trzy ustroje polityczne i dla każdego coś wyrzeźbił. Niestety, jego ostatnie prace nie zachwycają.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »