Informacje

05.05.2016 07:09 W tym roku pod hasłem "Zdrowie"

Sztuczne serce, operacje i roboty chirurgiczne. Piknik Naukowy

SERWISY:

Stoły operacyjne, zabiegi wszczepiania organów, endoskopy zaglądające do najbardziej niedostępnych zakątków organizmu czy nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny — 20. Piknik Naukowy przybliży związki nauki z naszym zdrowiem. Impreza odbywa się w sobotę w Warszawie.

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, w tym roku pod hasłem "Zdrowie",  odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W tegorocznej edycji imprezy udział bierze ponad 200 wystawców.

Na antenie TVN 24 o „prostocie” wykonania protezy dłoni i o innych jej zaletach na 20. pikniku naukowym opowiada Piotr Marsz. Proteza ta jest wydrukowana w 3D i właściwie może ją stworzyć każdy, kto posiada drukarkę 3D. - Jedna osoba stwierdziła, że proteza kosztująca około 50 dolarów jest czasem wygodniejsza w niektórych czynnościach niż proteza za 42 00 dolarów - dodaje.

Na co chorowały dinozaury?

"Postęp w ochronie zdrowia jest najcenniejszym przejawem rozwoju ludzkiej cywilizacji" - czytamy na stronie internetowej CNK. Na początku XX w. przeciętna długość życia wynosiła zaledwie 31 lat - tylko trzy lata więcej niż w starożytnej Grecji. Dziś żyjemy przeciętnie o 36 lat dłużej. Coraz łatwiej i skuteczniej ingerujemy w ludzkie ciało. Wymieniamy organy, wszczepiamy endoprotezy i rozruszniki serca.

Podczas Pikniku można będzie zobaczyć ratującego życie robota chirurgicznego (Robin Heart), sterować sztucznym sercem i sprawdzić, jak wchłaniają się biodegradowalne implanty. Organizatorzy pokażą też, jak wypróbować interfejs, łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów, a także jak dowiedzieć się, na co chorowali prehistoryczni ludzie czy... dinozaury.

Poznaj codzienne życie szpitali

Na stanowisku Szpitala Klinicznego im. Anny Mazowieckiej można będzie poznać codzienne życie w jednym z warszawskich szpitali, porozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami, zobaczyć salę chirurgiczną, diagnostyczną i terapii wcześniaków.

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pokaże, jak rzeczywistość wirtualna może przyspieszać powrót do zdrowia i sprawności ruchowej, a Instytut Chemii Fizycznej zademonstruje miniaturowe laboratorium diagnostyczne, jakie w przyszłości będzie można stosować w warunkach domowych.

Operacje na pluszowym misiu

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii udostępni zwiedzającym możliwość sterowania sztucznym sercem i zademonstruje trening chirurgów na specjalnym symulatorze. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA umożliwi przeprowadzenie operacji na pluszowym misiu – z zachowaniem sterylności i procedur takich, jak przy prawdziwej operacji.

Dzięki Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej można będzie na własne oczy zobaczyć nowotwór i przeprowadzić proste eksperymenty na chorych tkankach.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej pokaże urządzenie do radioterapii opartej na promieniowaniu pochodzącym z synchrotronu, a na stoisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie można nauczyć się dbać o własny mózg dzięki ćwiczeniom rozwijającym zdolności poznawcze.

To tylko niektóre z licznych atrakcji Pikniku, największej w Europie imprezy plenerowej o tematyce naukowej. Powstał on dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera, obecnego dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy Piknik odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta.

Szczegółowy program tegorocznego pikniku oraz plan rozmieszczenia poszczególnych stanowisk można znaleźć na stronie internetowej. Ponadto, na terenie samego Pikniku będzie rozlokowanych osiem punktów informacyjnych.

 

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ UBIEGŁOROCZNY PIKNIK NAUKOWY

 

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2016 09:54 ~xyz

  Magda~Magda

  Rewelacja! Pomysl genialny!

  Pierwszy PN odbył się w 1997, inicjatorami byli prof. Łukasza Turskiego, Krystyna Kępska-Michalska i Robert Firmhofer. Więc co do L. Kaczyńskiego, to nie masz zupełnie racji (jego "zasługa", to cyrograf akcesyjny do UE). Natomiast co do bula, to istotnie tu masz rację. Wracając do PN, to jak napisałem byli to inicjatorzy, ale co do idei pomysłu to jak większość "nowości" w Polsce zapewne pochodzi z Zachodu, choć chciałbym się mylić.

 • Figo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2016 09:52 ~Figo

  ciekawe kogo tym razem poparzą

 • waszka g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2016 09:25 ~waszka g

  czy to ten piknik gdzie ostatnio jakieś żrące substancje wybuchły publiczności w twarz a organizator nie poczuwa się do odpowiedzialności czy to był inny piknik "naukowy"?

 • TWT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2016 08:07 ~TWT

  hitmen~hitmen

  Przypominam że pomysłodawcą Centrum Nauki Kopernik był Lech Kaczyński - znakomity pomysł i wykonanie !
  A co pozostało po Komorowskim ???
  Smród i ukradziony obraz oraz sokowirówka i ksero....


  Nie był L.K. Nie przypisuj cudzych zasług komuś, kto był technicznie niezorientowany.

 • imp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2016 07:53 ~imp

  hitmen~hitmen

  Przypominam że pomysłodawcą Centrum Nauki Kopernik był Lech Kaczyński - znakomity pomysł i wykonanie !
  A co pozostało po Komorowskim ???
  Smród i ukradziony obraz oraz sokowirówka i ksero....

  Twój analfabetyzm jeszcze.

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2016 19:49 ~asdfg

  Czy ta dziewczyna poparzona na pikniku w zeszłym roku dostała już odpowiednio wysokie odszkodowanie?

  Bo jak nie, to nie idę.

 • hitmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2016 18:50 ~hitmen

  Przypominam że pomysłodawcą Centrum Nauki Kopernik był Lech Kaczyński - znakomity pomysł i wykonanie !
  A co pozostało po Komorowskim ???
  Smród i ukradziony obraz oraz sokowirówka i ksero....

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2016 08:07 ~Magda

  Rewelacja! Pomysl genialny!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »