Informacje

23.09.2012 20:12 pokaz w śródmieściu

Sztuczna krew i wybuchy. Inscenizacja powstańcza

SERWISY:

Dym unosił się w niedzielę po południu nad placem Krasińskich. Przy akompaniamencie głośnych wybuchów tłumy oglądały inscenizację przedstawiającą ostatnie dni obrony Starego Miasta w czasie Powstania Warszawskiego. Zobacz, jak wyglądał pokaz.

Aktorzy, grający role powstańców, bronili ustawionej w poprzek ulicy barykady. Publiczność zobaczyła ich także w rolach uwijających się sanitariuszkek i ginących powstańców. Na ulicznej scenie pojawiły się pojazdy z tamtych czasów: czołg i Goliat.

Inscenizację "Stare Miasto 1944" zorganizowała grupa historyczna "Zgrupowanie Radosław".

Kierowcy zdezorientowani

Czołg wcześniej stanął u wylotu ulicy Długiej. Zmiany, związane z pokazem, sprawiły nieco problemów kierowcom - czytaj więcej na ten temat.

mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dood

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2013 13:48 ~dood

  więcej na ten temat można znaleźć http://sztucznakrew.com/

 • widownia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2012 15:12 ~widownia

  tym właśnie różnili się Polacy wtedy od teraźniejszych że byli dumni z tego że są Polakami, a krytykowanie wszystkiego a zwłaszcza tego o czym się nie ma pojęcia tylko zaniża naszą samoocenę, że nic nie potrafimy zrobić itd.
  i brdzo proszę jak ktoś tak krtytkuję np taką rekonstrukce nich zorganiozuje lepszą i wtedy niech porówna i się wypowie

 • Ciekawski uczestnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2012 11:02 ~Ciekawski…

  (część III)

  Jestem rekonstruktorem - jako że odtwarzam żołnierza niemieckich, wiesz jakie to przeżycie usłyszeć od kombatanta, czy to Kampanii Wrześniowej czy Powstania Warszawskiego słowo Dziekuję..?? jak dla mnie to wystarczy.

  A co do filmów czy widowisk artystycznych hymm w polskim kinie jak narazie od dawien dawna nie było czy to serialu czy dobrego kinowego filmu wojennego, bo o ostanich produkcjach ja wolę się nie wypowiadać bo ja mam swoje zdanie na ich temat gdzie są wpompowane olbrzymie pieniądze a efekt no coż.. kilka razy zdarzyło się tak że powstały bardzo dobre materiały filmowe z inscenizacji - zapraszam do obejrzenia materiału z TVN DISCOVERY HISTORIA z inscenizacji na Czerniakowie z 2007 roku, czy np materiału TVP z widowiska w Przemyślu czy np materiałów B.Wołoszańskiego z zeszłorocznej edycji Teatru Historii z Wielunia czy z Sochaczewa..

  Wiem że każdy z nas ma swoje zdanie i szanuje to nie zmuszam nikogo do zmiany poglądów ale proszę Cie o jedno o nie obrażanie tych ludzi którzy wkładają czas, nerwy, serce i własne czasami duże fundusze w przygotowanie pojazdów, skompletowanie mundurów i sprzętu, a poźniej przygotowanie widowiska.

  Z góry dziekuję bardzo za zrozumienie i pozdrawiam

 • Ciekawski uczestnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2012 11:01 ~Ciekawski…

  (Część II)
  A co do Twego poprzedniego postu odnośnie zjawiska inscenizacji, rekonstrukcji, widowisk robionych jak to określiłeś ku uciesze gawiedzi - są organizowane dłużej niż od dwóch lat, ale to nie oto chodzi, w wielu przypadkach zgadzam się z Twą opinią że robione jest to ku uciesze gawiedzi bo np pan burmistrz, wójt czy inny decydent "zamawia" takowe coś żeby uświetnić np dni wsi, miasta, gminy czy województwa..i są to najczęściej robione "widowiska" pt wypozyczymy mundury z wypożyczalni , szwagier wójta czy burmistrza ma jakiś motór, Kazik ma wóz drabiniasty, a Zenek ma BTR hurra i mamy rekookoko.. ale proszę Cię Dziadku nie wrzucaj wszytskich do jednego worka bo krzwdzisz tych ludzi którzy mają trochę inne do tego podejście.. jest dużo widowisk które są bardzo pieczołowicie przygotowywane, gdzie sponsorów jest trudno zdobyć a władze nie zawsze są przychylne do takiego czegoś, więc walczy się z biurokracją i stosami papierków pozwoleń zgód i wniosków, a jeszcze jest "życie zwykłe rodzinne i zawodowe" trzeba to wszytsko pogodzić.. a ludzie którzy najpierw organizują przygotowywują a póżniej biorą udział w takich widowiskach raz że napotykają często porblemy a dwa że robią to najczęściej za tzw dziękuję, łzy wzruszenia i radość w oczach jak w tym wypadku kombatantów i tych którzy to przeżyli.

  (CDN)

 • Ciekawski uczestnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2012 10:59 ~Ciekawski…

  cytat_1149309]

  Ciekawski uczestnik~Ciekawski uczestnik

  Szanowny Dziadku tetryku mam pytanie co masz do zarzucenia do sprzętu użytego podczas tej inscenizacji.... ??

  Pozdrawiam

  Co mam ? Np. cóż to za "hitlerowski" czołg na jednym ze zdjęć ? Bo według mnie to obity sklejką T-34 mocno powojennej produkcji, nadający się bardziej do "rekonstrukcji" planu filmowego "Czterech pancernych" niz Powstania. A przy okazji: KTO zapłaci za nawierzchnię jezdni ? Oczywiście że nie uczestnicy tej zabawy czy właściciel czołgu, ale m.in. i ja, ze swoich UCZCIWIE płaconych w Warszawie podatków....
  [/cytat_1149309]

  Witam Dziadku tetryku
  ad 1) co do repliki czołgu to się mylisz nei jest to obity sklejką jak to określiłeś T-34 bo ani wymiarów nie spełnia ani nawet z daleka nie jest podobne do Pantery, za dużo róznic .. owszem jest to podwozie "wanna" użyta z czołgu powojennej produkcji ale jest to inny pojazd..;) i reszta wozu jest odtwarzana bardzo pieczołowicie na wzór orginału, i jest to jedna z dwóch replik na terenie Polski które są wykonane bardzo dobrze.
  Przykro mi orginałów PzKpfw V chyba nawet w Europie jezdzących nie ma a jeśli są nie są uzywane na "polu inscenizacji", z tego co mi wiadomo.
  A w Polsce nawet "skorupy" po Panterze w żadnym muzeum nie uświadczysz.

  Co do Twego zmatrwienia o bruk nie ma czym się smucić nie będziesz za niego musiał ani Ty płacić ani nikt inny, ta replika ma gumowe nakładki na gąski, które nie niszczą nawierzchni. Był to jeden z warunków władz miejskich na dopuszczenie tego pojazdu do udziału w widowisku.
  (w następnym poście ciąg dalszy)

 • Łolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2012 10:44 ~Łolek

  Na Gejów Miasto i Gazeta W oraz niektóre inne media dadzą na pewno kasę. Na Polską Historię pieniędzy w kraju rządzonym przez obecnie nam panujących pieniędzy brak.

 • pojokl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2012 14:44 ~pojokl

  no tak po co rozpamiętywać historię, zróbmy paradę gejów to jest fajniejsze.

 • Drzzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2012 14:35 ~Drzzz

  Ale żes dziadku dowalił i popisał się znajomością. Chyba kapcie w tym czasie w domu były za ciepłe.

  Z tego co widziałem ( i podszedłem) ta "sklejka" była mocno metalowa i sporo ludiz po inscenizacji siedziało na nim i robiło sobie zdjęcia. ładna mi sklejka. Popisales się znajomością wydarzenia rodem z paru zdjęć w wyborczej. Dodatkowo o tym ze grzales kuperek przed telewizorem świadczy fakt, że gdybyś byl, to wiedziałbys ze pantera miała na gąsiennicach zamocowane nakładki amortyzawoje podatki. Za mojetez i jakoś mnie to nie boli.

  Chesz przedtsawiać realia gdzie walczy 20tys osób? Nikt ci tego nie zorganizuje, bo koszta wtedy ida wmiliony, nie mówiąc już o ogromnych problemach logistycznych, organizacyjnych itp. Wtedy bys plakał ze twoje pieniądze idą na to. Poraża mnie tój brak zdrowego rozsądku i jakichkolwiek oznak logiki. Inscenizacja, poszukaj prosze w słowniku, co to słowo oznacza. To nie jest adaptacja albo wierne odtwarzanie bitwy. Odnośnie filmów, zorientuj się tez w tej materii. Sporo osób, które uczestniczą w inscenizacjach bierze udzial w kręceniu takich filmów.

  Ale najpierw, musi pan odejśc od komputera i telewizora i zobaczyć żeświat wygląda nieco inaczej niż w 89

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2012 12:05 ~Dziadek tetryk

  Ciekawski uczestnik~Ciekawski uczestnik

  Szanowny Dziadku tetryku mam pytanie co masz do zarzucenia do sprzętu użytego podczas tej inscenizacji.... ??

  Pozdrawiam

  Co mam ? Np. cóż to za "hitlerowski" czołg na jednym ze zdjęć ? Bo według mnie to obity sklejką T-34 mocno powojennej produkcji, nadający się bardziej do "rekonstrukcji" planu filmowego "Czterech pancernych" niz Powstania. A przy okazji: KTO zapłaci za nawierzchnię jezdni ? Oczywiście że nie uczestnicy tej zabawy czy właściciel czołgu, ale m.in. i ja, ze swoich UCZCIWIE płaconych w Warszawie podatków....

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2012 11:51 ~Dziadek tetryk

  Mnie nie chodzi o konkretną "pseudo-rekonstrukcję" ale o samo zjawisko, które rozwija się w kosmicznym już tempie ku radości gawiedzi i pysznej zabawie "rekonstruktorów". Bo od mniej więcej dwóch lat, raktycznie nie ma tygodnia, by gdzieś w Polsce nie odbywała się takie "historyczne widowisko".
  Więc dla jasności sprawy: jeszcze raz pytam: CO TO MA WSPÓLNEGO z jakimkolwiek przedtawieniem realiów ? Podając za najpopularniejszą Wikipedią: Bitwa pod Grunwaldem 21 tys konnych i 6 tys piechoty - rekonstrukcja 1,5 tys uczestników wraz "taborami". Bitwa nad Bzurą: 23 tys. poległych, 50 tys rannych - "rekonstrukcja" 200 -300 "uczestników" rzucających petardami. Itd. itp. Ja zdaję sobie sprawę, że wychowywane na tabloidach, "ambitnych" kolorowych gazetach i komputerowych grach-strzelankach pokolenie lubi to, bo staje się zwyczajnie prymitywne. I niestety są ludzie, którzy to popierają, np. słynny "Papcio Chmiel", który w swoim starczym zdziecinnieniu zrobił niedawno Powstańca z... małpy, stworzonej poczatkowo jako komunistyczny harcerz - bohater komiksu drukowanego w Świecie Młodych.

  Oczywiście nie jestem (tak jak to pochopnie wnioskują niektórzy "oburzeni") osobą NA NIE. Jestem np. zwolennikiem DOBRZE zrobionych filmów historycznych czy artystycznych widowisk plenerowych. Bo taki przekaz, jest DZIEŁEM, które oglądać będą pokolenia, a nie ulotnym epizodem zrobionym przez amatorów ku uciesze gawiedzi. I porównywanie tych dwóch produktów, to tak jak porównywanie wybitnego obrazu batalistycznego z bazarową makatką.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »