Informacje

17.03.2011 06:38 nagrodę wręczy szalony wózkowicz

"Szprycha 2010"
dla prezydent Warszawy

- Komunikacja miejska jest coraz bardziej przyjazna dla niepełnosprawnych - mówi Marek Sołtys, który działa na ich rzecz. - To zasługa urzędującej prezydent - chwali. Fundacja, którą powołał wręczy więc Hannie Gronkiewicz-Waltz specjalną statuetkę: Szprycha 2010. Tym wyróżnieniem mają być co roku nagradze osoby, dzięki którym życie osób z niepełnosprawnością w stolicy jest łatwiejsze.

- Nie chodzi o sympatie polityczne. Żaden prezydent nie zrobił tyle, żeby komunikacja miejska była przyjaźniejsza dla niepełnosprawnych - uzasadnia Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz.

I wylicza ostatnie zmiany na lepsze: wymiana autobusów na niskopodłogowe oraz zakup 186 tramwajów niskopodłogowych z automatycznymi rampami dla wózków - to najważniejsze z nich.

Na tym nie koniec. Po spotkaniu z prezydent miasta metro rozpoczęło rozmowy z jego fundacją orędującą za niepełnosprawnymi, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, na temat udogodnień na stacjach. Chodzi o montaż ramp oraz wyświetlaczy, które poinformują, kiedy przyjedzie najbliższy pociąg niskopodłogowy. TPSW chce też, żeby w metrze powstał punkt, w którym osoba na wózku mogłaby poczekać na dogodny pociąg.

Nowa nagroda

Dlatego Hanna Gronkiewicz-Waltz dostanie od TPSW statuetkę Szprycha 2010. Tą nagrodą organizacja chce odznaczać co roku osoby, które zasłużyły się w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Mamy nadzieję, że wyróżnienie stanie się zarówno podziękowaniem czy docenieniem jak i zachętą do dalszego działania - podkreśla Sołtys.

Trzech nagrodzonych

Odznaczenia Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza wręczy 21 marca. Oprócz prezydent dostaną je prezes fundacji "Otwarte Drzwi" Anna Machalica - za działanie na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnością i osób bezdomnych i dziennikarz Wojciech Karpieszuk - za przedstawianie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnością, starszych i nie radzących sobie w życiu.

TPSW podziękuje też lokalom i teatrom, które przystosowały się do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

mz/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • plmbielu.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2011 09:22 ~plmbielu.pl

  Jak to świat się zmienia i wszystko zależy od punktu siedzenia. Tylko patrzeć jak TPSW najpierw wejdzie do władz miasta i za chwile do sejmu jako "partia". Dobre , naprawdę mocne...szprycha...chyba drut zardzewiały....

 • pff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 00:44 ~pff

  I przypominam osobom niedouczonym, że HGW NIE TWORZY USTAW!!!!!!!!!!! na pasy dla osób niewidomych wzdłuż peronu musi być ustawa zezwalająca na to - o takie partactwo oskarżcie parlament (nie samo PO i sam PIS!).
  Litości... Uczcie się trochę...

 • pff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 00:42 ~pff

  Wypowiadają się ludzie nie mając bladego pojęcia co TPSW zrobiło.
  Czy macie chociaż blade pojęcie ile trwała walka TPSW z metrem? Czy wiecie, że TYLKO dzięki interwencji HGW metro jest przystosowane, że dyrektor metra w ogóle raczył wysłuchać pana Sołtysa?!
  Nie wiecie, że kiedy stałam z niepełnosprawnym znajomym na peronie czekając na metro musieliśmy opuścić 7 linii, aż wreszcie nadjechało niskopodłogowe?!
  Żal mi tych, którzy wypisują takie bzdury na temat TPSW i HGW - nie mając bladego pojęcia i się pienią. Żal!

 • marek sołtys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 17:27 ~marek sołtys

  1. Nagroda jest za: zmiany w komunikacji pod względem dostępności dla osób poruszających się na wózkach i z wózkami(poprzednik, mimo UE zakupił wysokopodłogowe tramwaje), oraz za zmobilizowanie Metra do rozmów w w/w temacie. Wcześniej metro nie rozmawiało z nami 2 lata...
  (sprawa niewidomych jest już załatwiana, ogłoszono przetarg na zakup guzków, itd)
  2. TPSW jest apolityczne, zapraszamy do współpracy ludzi z wszystkich opcji- popieramy jedynie partię wózkową :)
  3. autobusami jeżdżę codziennie - kilka lat było duuuużo trudniej bo królowały stare, schodowe Ikarusy. I prawie zero niskopodłogowych tramwajów.
  4. Nie zarabiam nic na prowadzeniu TPSW, zapraszam do współpracy wszystkich malkontentów (i nie tylko) przyda się pomoc bo jest kupę pracy jak sami widzicie jeszcze. Naprawdę bardzo byście się przydali
  5. Lepiej powiedzieć dziękuję i zachęcić do dalszej pracy niż narzekać, marudzić i nic nie zrobić - tak uważam. Zresztą miejsca do działania jest mnóstwo dla wszystkich: dla mnie, dla piszących tu komentarze i innych. Zachęcam gorąco!
  *************************************
  Co roku chcemy nagradzać polityka, działacza społecznego i dziennikarza.

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 12:18 ~smerf_maruda

  Niestety jest coraz mniej przyjazna dla pelnosprawnych.
  Kolejna nagroda dla HGW - jak ma zejsc na ziemie i zobaczyc faktyczny stan komunikacji jesli ja za komunikacje chwala.
  Nagroda za dobra komunikacje w chwili gdy ZTM kasuje linie za linia jest niedopuszczalna. Najwyrazniej Szalony Wozkowicz nie jezdzi np 422, 501, 506, 182 czy 301 badz jezdzi przystosowanym samochodem.

 • niepełnosprawny.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 12:09 ~niepełnosprawny.

  Panie Sołtys, ja także jestem osobą niepełnosprawną która porusza się na wózku inwalidzkim i szczerze mówię, że bardzo mnie zszokowała ta informacja o przyznaniu przez pana statuetki dla HGW.
  Oczywiście, że autobusów i tramwajów jest i będzie coraz więcej przystosowanych dla osób niepełnosprawnych ponieważ nie dla tego, że HGW jest tak dobra i myśląca o Nas tylko dlatego, że stare autobusy i tramwaje się psują oraz przechodzą do lamusa, a na ich miejscę wchodzi nowe, które są już przystosowane dla Nas.

  Najbardziej mnie dziwi fakt przyznania przez pana nagrody wiedząc i widząc jaka jest sytułacja w centrum Warszawy, przecież tam wózkowicz nie ma prawa się poruszać gdzie?, jak?. Żeby przejść na drugą stronę ulicy musze ryzykowac zdrowiem przejeżdżając przez ulicę ponieważ podziemiami się nie da bo schody lub te "platformy" dla wózków nie działają... Takich przykładów mógłbym pisac dużo, ale widzę, że jak pana poprzednicy ciągnie pana do władzy, a jak najszybciej do niej się dostać? PODLIZUJĄC SIĘ ODECNEJ WŁADZY!!! ŻAL.

 • jak to jest?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 10:25 ~jak to jest?

  Nie dość , że nagrody , nie dość , że premie , nie dość , że tyle ludzi na tym zarobiło . Przecież to trzeba było zrobić . Nikt tu nie był dobry ani empatyczny . Unia kazała- podobnie działają fundacje- dotacje z Unii , ktoś na tym zarabia. Dlaczego p. Sołtys to robi? Czym się kieruje?

 • Amelia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 09:50 ~Amelia

  Marek a co z jej spacerem na wozku? Ta nagroda jej sie nie należy!!! Nie spelnila zadnej obietnicy ale widze ze Ty juz o tym zapomniales... Szkoda

 • Mordziaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 09:35 ~Mordziaty

  A jak w tym jej zasługa??? Tabory i flota autobusowa jest wymieniana na nową, bo musi być. Tak samo byłoby gdyby prezydentem był szympans.

 • k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 08:53 ~k

  Panie Wózkowicz zapytaj się swojej prezydentowej HGW dlaczego do dziś nie ma zabezpieczeń w metrze po wypadku niewidomego studenta, a minęło sporo czasu.Unia chce karać Polskę za takie partactwo. Nawet zdrowe osoby , zwłaszcza w dni deszczowe doświadczają upadków w metrze. Może twoja prezydentowa w trzeciej kadencji żółwim tempem to w końcu naprawi. Dlaczego nie ma ścieżek rowerowych obiecanych przed wyborami, a jak są to spartaczone i donikąd. Ja bym splunął na ten medal. Wstydź się Pan.Sprzedałeś się pan

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »