Informacje

03.09.2013 19:33 348 tysięcy nagród

Szpitale toną w długach, dyrektorzy dostają nagrody

SERWISY:

Marszałek Mazowsza przyznał 348 tysięcy złotych nagród 11 dyrektorom placówek medycznych, które toną w długach. - Mazowieckie lecznice są zadłużone na ponad pół miliarda złotych, a tutaj lekką ręką przyznawane są nagrody. To skandal – grzmią radni opozycji w sejmiku województwa.

O nagrody za 2012 rok wnioskowały rady społeczne 11 z 23 placówek medycznych finansowanych przez władze Mazowsza. Pod koniec sierpnia zarząd województwa pozytywnie zaopiniował wnioski i marszałek Adam Struzik podpisał uchwałę przyznającą nagrody.

Kwoty przeznaczone dla poszczególnych dyrektorów wahają się od 27 do 34 tysięcy złotych. Najmniej dostał dyrektor szpitala psychiatrycznego Drewnica w Ząbkach, a najwięcej szef szpitala w warszawskim Międzylesiu.

"To skandal, kuriozum"

Przyznanie wysokich nagród wywołuje oburzenie w szeregach radnych opozycji w Sejmiku Mazowsza.

– To skandal. W szpitalach zwalnia się ludzi, albo tnie się im pensje. Podobnie w urzędzie marszałkowskim, a tu lekką ręką przyznawane są nagrody. To kuriozum. To pokazuje styl rządzenia marszałka Struzika, ogromny chaos – ocenia Karol Tchórzewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Na komisjach czy sesjach radnym ciągle powtarza się, że brakuje pieniędzy na różne działania. Drastyczne cięcia dotknęły między innymi sport, kulturę czy zdrowie. Nagle dowiadujemy się, że udało się wygospodarować 350 tysięcy na nagrody, tym bardziej, że szpitale są zadłużone na ponad pół miliarda – komentuje Grzegorz Pietruczuk, szef klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Dlaczego zarząd zdecydował się na tak kontrowersyjną decyzję? O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę Urzędu Marszałkowskiego, Martę Milewską.

- Pensje menedżerów szpitali publicznych są znacznie mniejsze od obowiązujących na rynku stawek w szpitalach niepublicznych. Tymczasem zarządzanie publicznym, wielospecjalistycznym szpitalem jest dużo trudniejsze niż prywatną, nastawioną tylko na dochodowe usługi placówką. Jeśli zatem nie zaoferuje się dyrektorom placówek publicznych stawek choć zbliżonych do rynkowych, nie będzie można liczyć na to, że szpitalami publicznymi zgodzą się zarządzać menedżerowie z dużym doświadczeniem – tłumaczy Milewska.

I dodaje: - Zestawianie nagród z zadłużeniem jest nieporozumieniem. Zadłużenie placówek wynika z niedostatecznego finansowania usług przez NFZ i wiąże się z zakresem usług placówki. Jeśli szpital ma charakter wielospecjalistyczny, zajmuje się skomplikowanymi przypadkami, to mimo najlepszego zarządzania bez odpowiedniego finansowania świadczeń medycznych z NFZ, będzie generował dług. Nie można karać za błędy systemowe dyrektorów placówek, którzy muszą na co dzień w tych trudnych warunkach zarządzać szpitalami – przekonuje rzeczniczka.

Ponad pół miliarda długów

O katastrofalnym stanie finansowych mazowieckich szpitali pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już maju. W sumie są one zadłużone na prawie 600 mln złotych.

Do października władze Mazowsza muszą znaleźć pieniądze, by pokryć straty szpitali w całym regionie. Jeśli to się nie uda, trzeba je będzie przekształcać w spółki. Na to jednak potrzeba ponad pół miliarda złotych. Najczarniejszy scenariusz to likwidacja placówek.

Pełna lista przyznanych nagród i wysokość zadłużenia szpitali:

Centrum Leczniczo – Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS w Warszawie, nagroda dla dyrektora 30600 zł. Zadłużenie placówki 15,2 mln zł.

SPZOZ Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, nagroda dla dyrektora 32017 zł. Zadłużenie placówki 4,9 mln zł.

SPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, nagroda dla dyrektora 32400 zł. Zadłużenie placówki 4 mln zł.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, nagroda dla dyrektora 34200 zł. Zadłużenie placówki 26,5 mln zł.

Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, nagroda dla dyrektora 30510 zł. Zadłużenie placówki 11,5 mln zł.

SPZOZ „RM MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, nagroda dla dyrektora 32400 zł. Zadłużenie placówki 6,2 mln zł.

Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku, nagroda dla dyrektora 30600 zł. Zadłużenie placówki 1,5 mln zł.

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica” SPZOZ w Ząbkach, nagroda dla dyrektora 27000 zł. Zadłużenie placówki 8,2 mln zł.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SP ZOZ w Warszawie, nagroda dla dyrektora 32500 zł. Zadłużenie placówki 17,5 mln zł.

Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, nagroda dla dyrektora 32000 zł. Zadłużenie placówki 13,4 mln zł.

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, nagroda dla dyrektora 34200 zł. Zadłużenie placówki 28,1 mln zł.

O sytuacji mazowieckich lecznic mówi skarbnik Mazowsza, Marek Miesztalski:


bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Carlos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2014 14:34 ~Carlos

  Prokuratora!!!

 • adaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 09:58 ~adaś

  Nie tylko szpitale pan Struzik polityk PSL doprowadził do dużych zadłużeń przyjrzyjcie się jak wyglądają karetki Warszawskiego pogotowia ratunkowego zdezelowane nie sprawne brudne jest kilka nowych ambulansów i już jak wyglądają a to za sprawą pana dyrektora, który też jest politykiem PSL i z innego miasta, więc nie przyjmuje miejscowych tylko swoich ziomków bez żadnej konsekwencji 96% pracowników pogotowia ratunkowego to przyjezdni ludzie pana dyrektora, dlaczego nikt się nie chce przyjrzeć, co tam się dzieje przecież to też wizytówka Warszawy.Chciałbym wam uświadomić, że nie lubią rzekomo Warszawiaków, ale ile naprawdę Warszawiaków pracuje w służbie zdrowia w policji w straży miejskiej w naszym mieście u siebie są znani i zauważalni w naszym mieście są anonimowi zachowują się jak barbarzyńcy grabież i dewastacja nie mówię tu o normalnych przyjezdni, którzy szanują miasto, w którym pracują przez jakiś czas szkoda, że jest ich mały procent pan Struzik do nich nie należy

 • dr Tractor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 09:54 ~dr Tractor

  Suuuuuuuuuuuper. Dzięki temu wszystko się szybciej roz...

 • Jaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 09:14 ~Jaaa

  mieszkanka~mieszkanka

  Smutno,przykro i żyć się nie chce:(Ja tyram w szpitalu podobno z nienaganną opinią i lubię tą pracę i szanuję tych chorych biednych ludzi.Praca ciężka i nie zawsze"pachnąca"Tyle tylko że ja muszę tyrać prawie dwa lata!!!żeby mieć tyle ile premii dostali dyrektorzy.Jak być zadowoloną?Kamień i do Wisły:(


  Żyć to się nie chce, jak się czyta takie absurdalne komentarze. A co - zakładałaś, że jak wybierzesz taką pracę, to będziesz opływać w luxusy? Co za bezsensowne biadolenie. Trzeba było się uczyć i celować w inne zajęcie, może byłoby Ci lepiej.

 • AZ1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 08:36 ~AZ1

  Jak pensja - to nie może być za duża bo ustawa kominowa. O nagrodzie mówią przepisy. Myślę że trudniej zarządza się placówka gdy leczy się wszystkich zgłaszających a NFZ płaci za połową.
  Rzeczywiście powinien wynik ekonomiczny być wykładnikiem pracy ale nie w obecnej rzeczywistości w publicznych szpitalach, gdzie czym więcej pracujesz to generujesz większe straty.
  Ale to się nie zmieni bo większość biedaków która zapisała swoje komentarze pry swojej składce mogłaby w szpitalu powiedzieć dzień dobry.
  Składka AC za samochód większa niż składka zdrowotna.
  Gdyby był prywatny ubezpieczyciel to składka wynosiłaby od każdego Polaka 900,00 zł a nie 25,00 zł, I gwarantuję że żaden szpital nie miałby ujemnego wyniku,
  Dla mądrzejszych do rozważenia

 • Hajka GRUndbaum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 20:34 ~Hajka GRUndbaum

  Właśnie dlatego dostają nagrody.Za to,że szpitale toną w długach.

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 20:28 ~mieszkanka

  Smutno,przykro i żyć się nie chce:(Ja tyram w szpitalu podobno z nienaganną opinią i lubię tą pracę i szanuję tych chorych biednych ludzi.Praca ciężka i nie zawsze"pachnąca"Tyle tylko że ja muszę tyrać prawie dwa lata!!!żeby mieć tyle ile premii dostali dyrektorzy.Jak być zadowoloną?Kamień i do Wisły:(

 • monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 18:59 ~monia

  ATTIS to porażka. Nie wiem za co ta nagroda.

 • Dario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 18:08 ~Dario

  To skandal że Dyrektorzy zadłużonych publicznych podmiotów leczniczych otrzymują tak wysokie nagrody. Zastanawia mnie co jest wyznacznikiem jakości zarządzania jak nie wynik finansowy. W sektorze prywatnym było by to nie do pomyślenia !!!!

 • edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 16:28 ~edek

  oburzona~oburzona

  A czy to wina dyrektora szpitala że NFZ przyznaje placówce za mało pieniędzy na prawidłowe funkcjonowanie placówki? Czy szpital jest po to by świecić pustkami? Którego pacjenta ma dyrektor nie przyjąć? Kto ma o tym decydować? Dobry szpital to taki, który leczy wszystkich potrzebujących bez względu na konsekwencje. A długami niech martwi się ten co tak wspaniale dzieli pieniądze na poszczególne placówki. Może tak zmniejszyć środki na utrzymanie pałacy centrali NFZ?

  To jest oddzielna sprawa! Dlaczego na oddziale gdzie jest 60 pacjentow jest jeden lekarz i pielęgniarka? Bo nie ma pieniędzy na dodatkowy personel! A na nagrody są środki ? Za czasów PiS to przynajmniej walczyli z takim czymś a gdy PO to jakąś masakra

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »