Informacje

07.07.2013 07:07 Biały personel pisze list. Ratusz odpowiada

"Szpitale-spółki nie dla pacjentów. Są dla grupy chcącej się dorobić"

SERWISY:

Biały personel szpitala na Solcu ostrzega ratusz przed przekształcaniem w spółki kolejnych placówek. - Szpitale-spółki nie są dla pacjentów. Służą tylko i wyłącznie grupie osób, która szybko i bezboleśnie chce się dorobić - czytamy w liście skierowanym do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, który dostaliśmy na warszawa@tvn.pl.

Do prezydent miasta pismo wysłały pielęgniarki i położne szpitala na Solcu. Placówka była jedną z pierwszych przekształconych w spółkę.

- Forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest odpowiednia do zaspakajania potrzeb zdrowotnych ludzi. Być może wiedziałaby Pani o tym, gdyby Ratusz zechciał odpowiedzieć na któreś z licznych pism, kierowanych przez naszą Organizację Związkową w celu wskazania na nieprawidłowości i nadużycia, do jakich dochodzi w przekształconym szpitalu – czytamy w piśmie pielęgniarek skierowanym do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Z pełną odpowiedzialnością również stwierdzamy, że szpitale-spółki nie są dla pacjentów, nie są dla mieszkańców Warszawy, ale służą tylko i wyłącznie grupie osób, która szybko i bezboleśnie chce się dorobić. Szpitale-spółki rządzą się własnymi prawami, bardzo często balansując na granicy prawa, wykorzystując do tego ustawę o działalności leczniczej – piszą pielęgniarki.

Ponadto w piśmie biały personel szpitala żąda publicznego audytu skutków przekształcenia szpitala na Solcu z udziałem niezależnych ekspertów.

Dodatkowo przestrzega przez przekształcaniem kolejnych szpitali.

Ratusz zaskoczony zarzutami

O komentarz do sytuacji opisywanej przez pielęgniarki poprosiliśmy ratusz. Do zarzutów odniósł się dyrektor biura polityki zdrowotnej, Dariusz Hajdukiewicz.

Jego zdaniem na spotkaniach ze związkami zawodowymi szpitala nikt nie skarżył się na złą sytuację placówki.

- Zgłaszano różne uwagi i postulaty zmian w sposobie funkcjonowania szpitala, a czasem zgłaszano zwykłe plotki, zupełnie nieprzydatne przy współtworzeniu strategii rozwoju, ale nie przypominam sobie sygnałów o złej sytuacji finansowej. Trudno się temu dziwić. Spółka z roku na rok wyraźnie poprawiła wyniki – argumentuje dyrektor.

Jak wyjaśnia Hajdukiewicz, w przypadku Solca jedynym ratunkiem dla placówki była właśnie prywatyzacja.

- Dziś mało kto pamięta, że szpital zalegał po kilka miesięcy z wypłatami wynagrodzeń. Załoga groziła odejściem z pracy. Niektórzy odeszli. Dostawcy zaprzestali dowożenia towarów, w tym leków, środków opatrunkowych, strzykawek, kroplówek. Szpital praktycznie był w likwidacji. Dzięki przekształceniu zaczął funkcjonować od nowa, dostał jakby drugie życie, bez długów, które przejęło miasto i z nowymi perspektywami – ocenia Hajdukiewicz.

Grochowski, Czerniakowski - będą kolejne spółki

Apel białego personelu, aby zaniechać prywatyzacji kolejnych miejskich szpitali, nie robi wrażenia na dyrektorze Hajdukiewiczu.

- W ostatnim kwartale tego roku przekształcimy szpital Grochowski, a w przyszłym roku Czerniakowski. Podkreślam też, że miasto zachowuje we wszystkich spółkach sto procent udziałów, nie ma więc mowy o prywatyzacji ochrony zdrowia – zapewnia Hajdukiewicz.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2014 02:57 ~gość

  Prywatyzacja szpitala, tylko pogarsza dostęp do świadczeń zdrowotnych, bo prywatne szpitale likwidują odziały na których leczy się pacjentów skomplikowanymi i kosztownymi metodami i te na których jest długoterminowa kosztowna opieka, a zostawiają jedynie odziały na których łatwo się zarabia bo leczy się nieskomplikowane schorzenia wysoko wyceniane. W Polsce już teraz jest za mało pielęgniarek. Do tego dużo pielęgniarek wyjeżdża do krajów skandynawskich lub do Szwajcarii.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2013 23:28 ~Maria

  Znam ten szpital od dawna jak nie dasz kasy to czekasz i 1 rok i dłużej tam jest fabryka pieniędzy na pewno pielęgniarki mają w tym mały udział ale niech wezmą się za brudy szpitalne,tzn zakażenia o tym się nie pisze pacjent jest dobry jak da one też biorą a lekarze to lepiej nie mówić jak Cię przyjmie lakarz który dostał to drugi Ci nie udzieli pomocy mówi niech pani idzie do lekarza co panią się interesuje wiadomo o co chodzi wczasy na Malediwach i najlepsze apartamenty nie mówiąc jak mieszkają niech tak nie narzekają bo kłamią kawa i ciastka to jest sprawa normalna na porządku dziennym wiadomo muszą też pracować a co tak narzekają niech ustąpią miejsca drugiej no to to nie a Pani Dyrektor to lepiej nie wspominać

 • Adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2013 12:01 ~Adi
  Mary~Mary

  Panie pielęgniarki ze szpitala boją się po prostu, że jak szpital się skomercjalizuje, to skończą im się kawusie, wychodzenie w czasie pracy żeby załatwić swoje sprawy, bo trzeba będzie pracować wydajniej i nikt nie będzie tolerował nieróbstwa.
  rherhh~rherhh


  dokładnie tak!
  Adi~Adi
  A co Ty wiesz o pracy pielęgniarki , że tak się wypowiadasz jeden z drugim. Za 1700 zł do ręki czego oczekujesz. Od razu odpowiadam na niezadane pytanie typu-to niech zmieni pracę jak jej nie pasuje-jak wszystkie zmienią,to kto będzie pracował. 7000 pielęgniarek zaraz pójdzie na emeryturę,a szkołę skończyło w ostatnim roku tylko 700.
  Zenek~Zenek


  To nie rezygnuj, tylko się przenieś do prywatnego...

  Czytaj ze zrozumieniem,a potem się wypowiadaj.

 • bea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2013 11:23 ~bea

  zapraszam do pracy w szpitalu,są duże braki w personelu pelęgniarskim .Jeśl mnie pamięć nie myli to większość młodych nie chce za 2000 zł wstać z łóżka.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2013 09:13 ~Jacek

  .. a urzędas i jego pracodawczyni nadal zaskoczeni..śmieją się ludziom w żywe oczy. Kiedy wreszczie te wybory w Warszawie. Dosyć już żądów modelki z wałów POwodziowych.

 • tato

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2013 00:13 ~tato

  jak to teraz ostrzegacie a jak był czas przed wyborami na prezydenta to o ile mnie pamięć nie myli było zarzekanie i gwarantowanie że nie bedzie prywatyzavcji szpitali a teraz co ? bródnowski juz nawet wtedy zaczynał pryawatyzacje i w tej chwili jest jednym z najgorzej dbajacym szpitalem o nas pacjentów tu liczy sie przerób i kasa wielu lekarzy rezygnuje z tego kołchozu

 • BABUSZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 22:15 ~BABUSZA

  o czym wy piszecie!!! większość lekarzy zarabia na kontraktach za niezłą kasę, a mimo to większość
  pracy przerzucają na pielęgniarki!!! Jak zaczniemy wykonywać tylko to co do nas należy, i będziemy umiały być konsekwentne to zobaczą jak jest na prawdę. Część lekarzy nie potrafi nawet obsłużyć komputera!!! a o wymogach i przepisach NFZ nie mają pojęcia. Za nieprawidłowości lekarzy opieprzane są pielęgniarki!!!!!!
  Niech każdy robi swoje! Tylko tego chcemy!

 • ooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 20:36 ~ooo

  Jestem pracownikiem tego szpitala i komentarz typu "skończą się kawusie pań pielęgniarek" są wręcz nie na miejscu... nie można generalizować całego środowiska.. pracuję na takim oddziale gdzie rzekomą kawusię pije o godzinie 14-15 albo wogole bo nie mam czasu usiąść na tyłku, bo jest tyle roboty... nie mówiąc już o zjedzeniu czegokolwiek, często je się w biegu bo nie ma czasu bo zawsze jest coś ważniejszego do zrobiena...

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 19:58 ~Piotr

  Nie ma nic złego w dorobieniu się. A normalnemu (najlepiej prywatnemu) szpitalowi i lekarzom do dorobienia się potrzebni są pacjenci, będą więc o nich dbać... w przeciwieństwie do was protestujących nierobów. Bo wam chodzi tylko o budżetowe posady a pacjenta macie w d... nie jest wam potrzebny. Wystarczy by budżetowa pensyjka co miesiąc spłynęła.

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 18:03 ~Zenek  Mary~Mary

  Panie pielęgniarki ze szpitala boją się po prostu, że jak szpital się skomercjalizuje, to skończą im się kawusie, wychodzenie w czasie pracy żeby załatwić swoje sprawy, bo trzeba będzie pracować wydajniej i nikt nie będzie tolerował nieróbstwa.
  rherhh~rherhh


  dokładnie tak!
  Adi~Adi
  A co Ty wiesz o pracy pielęgniarki , że tak się wypowiadasz jeden z drugim. Za 1700 zł do ręki czego oczekujesz. Od razu odpowiadam na niezadane pytanie typu-to niech zmieni pracę jak jej nie pasuje-jak wszystkie zmienią,to kto będzie pracował. 7000 pielęgniarek zaraz pójdzie na emeryturę,a szkołę skończyło w ostatnim roku tylko 700.


  To nie rezygnuj, tylko się przenieś do prywatnego...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »