Informacje

12.12.2016 13:39 Ruszyła inwestycja

Szpital Południowy:
pierwsze łopaty wbite

SERWISY:

W południe wbito pierwsze łopaty symbolicznie rozpoczynając długo wyczekiwaną i wielokrotnie zapowiadana inwestycję - budowę Szpitala Południowego na Ursynowie u zbiegu ulic Pileckiego i I. Ghandi. Placówka ma byc gotowa we wrześniu 2018 roku.

"Pierwsze łopaty" wbiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, razem z przedstawicielami wykonawców, konsorcjum składające się z firm Erbud S.A i Strabag. Umowę na budowę szpitala miasto podpisało 19 października bieżącego roku. Inwestycja ma kosztować 400 mln złotych.

- To będzie szpital, myśmy go nazwali skromnie – powiatowym, czyli z rożnymi oddziałami, które są potrzebne, siedem lub osiem. Cieszę się, że w końcu, po długim okresie związanym najpierw z przesuwaniem inwestycji w czasie z powodu kryzysu środków, potem ciągłych odwołań, możemy tę symboliczną łopatę wbić – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak podaje stołeczny ratusz, Szpital Południowy o trzech pięciokondygnacyjnych budynkach będzie dysponował 309 łóżkami. Na dachu jednego z pawilonów zlokalizowane będzie lądowisko helikopterów przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Inwestycja z perturbacjami

Szpital Południowy na Ursynowie to inwestycja zapowiadana przez Hannę Gronkiewicz-Waltz trzykrotnie, podczas każdej kampanii wyborczej (w 2006, 2010 i 2014 roku). Sam projekt powstał już w 2011 roku, ale tempo procesu inwestycyjnego bardzo zmalało podczas wyboru wykonawcy.

W czerwcu 2015 roku do miasta wpłynęło 13 wniosków o dopuszczenie do przetargu na budowę placówki. Urzędnicy dokonali oceny i wskazali pięć najlepszych ofert. Najwięcej punktów zdobył IDS-BUD razem z ukraińską firmą Altis Holding.

Jedna ze startujących firm zaskarżyła decyzję ratusza. Sprawa toczyła się przez rok. Najpierw w Krajowej Izbie Odwoławczej, a następnie w sądzie okręgowym, korzystającego też z pomocy Sądu Najwyższego. Ostatecznie skarga została oddalona.

Sprzeciw onkologów

Skargi i odwołania to nie jedyny problem, z którym borykał się ratusz w sprawie szpitala. Początkowo inwestycja budziła też duży sprzeciw onkologów z pobliskiego Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii. Przekonywali, że nowy budynek uniemożliwiłby konieczną rozbudowę istniejących placówek. Obawiali się też, że budowa utrudni im normalne funkcjonowanie.

Konflikt udało się zażegnać w kwietniu ubiegłego roku. Miasto zadeklarowało, że budowa Szpitala Południowego zapewni onkologom pełny dostęp do dróg publicznych i ewakuacyjnych, a dojazd do budowy placówki nie będzie dla nich uciążliwy.

Cztery firmy

Cztery oferty w przetargu na budowę szpitala otwarto w maju tego roku. Wybrano ERBUD Spółka Akcyjna – Lider Konsorcjum, STRABAG Sp. z o.o. – Partner Konsorcjum, STRABAG AG – Partner Konsorcjum. Oferta opiewała na 205 950 000,00 zł szpital może wybudować.

skw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wawka1980

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 10:37 ~Wawka1980

  WAW~WAW

  PO CO budować kolejny Szpital >??? obecne .. nie osiągają swojej maksymalnej wydajnosci .. dużo im do tego brakuje .. ze względu na .. to że nie ma kasy na poszcxególne zabiegi .. lepiej by było te pieniadze przenaczyc na te zabiegi gdzie ludzie stoją w kolejkach ogromnych .. i w ten sposób zmniejszyc kolejki .. okazało by sie ze szpital byłby nie potrzebny .. ale rozumiem .. ze ten zostanie wybudowany za publicnzą kase .. ale zabiegi .. będa robiły prywatne firmy wybrane w przetargach :/


  Jaja sobie robisz? Wolski brak wolnych miejsc, Bielański syf kiła brak miejsc kolejka oczekiwania bez karetki około 20h... (pacjentka umarła czekając na przyjęcie do rejestracji...) pozostałe jakoś przędą i da się żyć.

  Bardzo dobrze że w końcu zaczynają w 4 literach mam za czyjej kadencji...

  A Bielański dla zasady taniej byłoby zburzyć i postawić od nowa.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 22:03 ~Wierzbno

  d5w3r2~d5w3r2

  Nie ma mostu - Będzie szpital...na pewno korki spadną...


  Znowu roszczeniowy Targówek się rzuca ? Nie jesteście pępkiem świata. Dzielnice Ursynów i Wilanów nie mają szpitala. A korki w sumie się zmniejszą, bo kto musi jeździć z tych dzielnic na Wołoską, teraz nie będzie musiał...

 • d5w3r2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 19:55 ~d5w3r2

  Nie ma mostu - Będzie szpital...na pewno korki spadną...

 • mixi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 15:31 ~mixi

  ciekawa co powiesz jak ci przyjdzie skorzystać kiedyś z tego szpitala....
  lepiej szpital wybudować niż kościół, chyba lepszy z tego pożytek będzie...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 14:47 ~warszawiak

  jak trzeba byc bezczelnym człowiekiem. Juz za swojej 1 kadencji obiecywała ten szpital, wbijała łopatę i kłamała przez jeszcze nastepną swoja kadencje. Na Tv to ona lubi sie pokazywac, a może wezmie się za uczciwą prace.

 • ozon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 14:42 ~ozon

  Niech lecą z wiaderkami na Marynarską

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 14:29 ~WAW

  PO CO budować kolejny Szpital >??? obecne .. nie osiągają swojej maksymalnej wydajnosci .. dużo im do tego brakuje .. ze względu na .. to że nie ma kasy na poszcxególne zabiegi .. lepiej by było te pieniadze przenaczyc na te zabiegi gdzie ludzie stoją w kolejkach ogromnych .. i w ten sposób zmniejszyc kolejki .. okazało by sie ze szpital byłby nie potrzebny .. ale rozumiem .. ze ten zostanie wybudowany za publicnzą kase .. ale zabiegi .. będa robiły prywatne firmy wybrane w przetargach :/

 • gorsvi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 13:59 ~gorsvi

  O Boziu. Zdązyłem sie zestarzeć od czasu jak pierwszy raz usłyszałem obietnicę powstania tego szpitala. W tym czasie powstały przynajmniej trzy prywatne szpitale w tym miejscu. Ale dobrze, że się udało. Jeszcze chwila i byłaby ładna akcja przed wyborami, ale chyba nie dało się już czekać.

  Tylko po co rozpoczynać budowę przed zimą? Co z tymi łopatami będą teraz robić? W schowku trzymać? Czy to takie rozpoczęcie na sucho?

 • MMA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 13:57 ~MMA

  Ciekawe czy również tak celebruje się wbicie pierwszej łopaty podczas budowy cmentarza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »