Informacje

16.02.2012 06:46 INWESTOR ZDRADZA SWOJE PLANY

Szpital onkologiczny ma powstać
w Praskiej Stalowni

SERWISY:

Uczelnia Warszawska, właściciel terenów przy ulicy Szwedzkiej, ujawnia swoje plany. Na Pradze chce zbudować szpital onkologiczny, a w przyszłości zamierza też kształcić lekarzy.

Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie kupiła teren praskiej Stalowni przy ulicy Szwedzkiej 2/4 pod koniec listopada zeszłego roku. Zapłaciła za niego 22 miliony złotych, choć wylicytowała aż 44. Dostała jednak 50-procentową zniżkę, bo zabudowania są wpisane do rejestru zabytków i każdą modernizację trzeba będzie szczegółowo uzgadniać ze służbami konserwatorskimi.

Szpital, a potem uczelnia

Portalowi tvnwarszawa.pl udało się tymczasem ustalić, jakie plany wobec tego terenu ma uczelnia. Nie powstania tu kampus, co jednak nie znaczy, że nie pojawią się tu studenci. - Zamierzamy wybudować na terenie działki przy ulicy Szwedzkiej szpital onkologiczny, który będzie współpracował z Mazowieckim Szpitalem Onkologicznym w Wieliszewie - informują władze uczelni.

Uczelnia, która dziś kształci m.in. na takich kierunkach, jak budownictwo, ekonomia, geodezja i kartografia czy informatyka, ale też pielęgniarstwo czy zdrowie publiczne, zamierza przy tym poszerzyć swoją ofertę. - Uczelnia nosi się z planami otwarcia nowych kierunków studiów medycznych, których bazę lokalową planuje umieścić na terenie byłej Stalowni Praskiej - potwierdza jej rektor dr Ireneusz Michałków.

Z tunelami i trasą szybkiego ruchu

Michałków zapewnia, że uczelnia dołoży wszelkich starań, aby ratować przed dewastacją obiekty zabytkowe  znajdujące się przy ul. Szwedzkiej.

Kupione przez szkołę tereny są położone w bardzo atrakcyjnym miejscu, dwa przystanki autobusowe od budowanej stacji metra Dworzec Wileński. Co więcej, po rozbudowaniu II linii metra, kolejna stacja powstanie jeszcze bliżej tych terenów. Są jednak i ograniczenia - na terenie stoi kilkanaście XIX-wiecznych budynków wpisanych do rejestru zabytków, a pod ziemią znajduje się sieć tuneli, które służyły do testowania produkowanej tu broni, które mogą utrudnić zabudowę.

W dodatku część 5,5-hektarowej działki zarezerwowana jest pod budowę Trasy Tysiąclecia, która po estakadzie ma przechodzić ponad al. Solidarności. Od strony ulicy Szwedzkiej plan miejscowy dopuszcza działalność kulturalną, a dalej, w kierunku Tesco - usługową. Maksymalna wysokość zabudowy to 20 metrów.

 

Stalownia powstała pod koniec XIX wieku i należała do firmy Lilpop, Rau i Loewenstejn. Produkowała szyny kolejowe, elementy kół i osie, i - jako największy taki zakład w Królestwie Polskim - zaopatrywała 80 proc. kraju. Od początku XX wieku teren zajmowało wojsko. W II RP funkcjonował jako zbrojownia, w której powstało laboratorium i strzelnica.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2016 19:55 ~Marek

  Szwedzka 2/4-zmarnowane 2 lata w wojsku za 77 zł miesięcznie

 • Samarytanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 17:30 ~Samarytanin

  he he Uczelnia Warszawska. Prosze was.... w wieliszewie mają kontrakt i co?? Robią 100% nadwykonań za które NFZ nie chce im zapłacic (i bardzo dobrze). Motto szpitala "pacjent jest najwazniejszy" śmiechu warte. Byleby papier był na sztuke a nie pacjent najważniejszy. Hajs hajs hajs a pracownicy?? A niech tyrają i wyrabiają jak najwięcej nadwykonań nie wazne czy bezpiecznie czy nie. I to jest prawdziwe motto tego szpitala. Jezeli w tym tez tak będzie to współczuje pacjentom :-(

 • WPCRXoGOzuF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 15:16 ~WPCRXoGOzuF

  Play informative for me, Mr. internet wiretr.

 • Zwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2012 10:33 ~Zwirek

  UW Uczelnia Warszawska uwaga! nie mylić - przecież to nie Uniwersytet Warszawski. Ktoś powie skończyłem UW,
  sprytne co?, a ja skończyłem WSGNG wiecie co to znaczy?
  Wyższa Szkoła Gotowania na Gazie

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 21:56 ~nick

  Ktoś powinien przyjrzeć się szpitalowi w wieliszewie bliżej
  Liczą się tylko pieniądze !!!!

 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 18:56 ~GNT

  "a pod ziemią znajduje się sieć tuneli, KTÓRE służyły do testowania produkowanej tu broni, KTÓRE mogą utrudnić zabudowę." oraz "Loewenstejn". Jak dla mnie dwa byki, chociaż widywało się już nazwisko właściciela firmy zapisywane jako "Lywensztajn".

 • Kat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 16:20 ~Kat

  I co to da. Jak będzie prywatny to mało kto skorzysta, a jak zawrze kontrakt z NFZ to mu skutecznie utrudnią działanie z byle powodu. Wystarczy popatrzeć co spowodała od stycznia zmiana w sposobie podawania (a właściwie nie podawania) czynników wzrostu przy leczeniu chemioterapią. Średniowiecze. Ciekawe, że jakoś dziennikarze nie chcą podejmować tego tematu.

 • Jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 13:39 ~Jola

  Byle jak najszybciej powstał, bo duzo ludzi potzrebuje pomocy ...

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 13:24 ~Waldek

  Nie cieszcie się nowym szpitalem. Szpital w Wieliszewie negocjował prawie rok kontrakt z urzędniczym monopolem z NFZ. A procedury wraz z liczbą urzędników się komplikują.

 • qwerty2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 11:37 ~qwerty2

  PO CO?? I tak SZ już nie dotuje chorych na raka!!!! Rozpieprzyć ją i koniec!!! Jak i zus!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »