Informacje

31.07.2015 18:53 dotychczas leczyli bez kontraktu

Szpital nie przyjmie chorych na raka. NFZ odmówił finansowania

SERWISY:


- Międzynarodowe Centrum Onkologii w Otwocku zmuszone jest od jutra wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów - informuje podwarszawski szpital i wyjaśnia, że zakontraktowania tych usług odmówił NFZ. Fundusz odpiera zarzuty twierdząc, że zapotrzebowanie na radioterapię na Mazowszu wypełniają ośrodki w Warszawie i Wieliszewie, a "kolejki na tego typu świadczenia nie stanowią problemu".

"Pacjenci onkologiczni leczący się w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku stanowią aż 20 proc. wszystkich pacjentów leczonych na Mazowszu. Innymi słowy co 5. chory z nowotworem z tego regionu obecnie trafia na leczenie radioterapeutyczne właśnie do ośrodka radioterapii w Otwocku" – informują władze placówki w wysłanym do mediów komunikacie.

Przypominają jednocześnie, że od kwietnia 2013 roku pacjenci byli poddawani bezpłatnemu leczeniu, mimo braku kontraktu z NFZ. Jak twierdzą, w przeciwnym razie pacjenci musieliby czekać tygodniami, a nawet miesiącami na rozpoczęcie terapii w innych placówkach.

- Nasz ośrodek przyjmował pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową nieomal z dnia na dzień, dzięki czemu od razu mogli oni rozpocząć leczenie. Czas jest kluczowym czynnikiem w leczeniu nowotworów – twierdzi dr n. med. Andrzej Radkowski, kierownik ośrodka w Otwocku.

"Kredytowaliśmy budżet NFZ"

Teraz centrum zmuszone jest wstrzymać przyjęcia pacjentów, którzy mieli zacząć leczenie 1 sierpnia. Chorzy, którzy aktualnie leczą się w placówce, będą mogli dokończyć rozpoczętą terapię.

- W czasie dwóch lat działalności naszej placówki w Otwocku, kredytowaliśmy budżet NFZ na kwotę ponad 20 mln złotych, oferując bezpłatne zabiegi radioterapii pacjentom onkologicznym, którzy nie mogli czekać w kolejkach na leczenie. Obecnie zmuszeni jesteśmy wstrzymać przyjęcia nowych chorych, ale wciąż mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia i NFZ pochylą się nad losem kilku tysięcy chorych, których nie będą w stanie przyjąć na leczenie dwa już przepełnione ośrodki radioterapii w naszym województwie – mówi Jarosław Furdal, prezes zarządu centrum.

Władze ośrodka zapewniają, że mają pozytywną opinię konsultanta w dziedzinie radioterapii onkologicznej województwa mazowieckiego oraz konsultanta krajowego. Placówka wylicza, że od początku swojego istnienia objęła opieką ponad 3 tysiące pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem.

"Świadczenia zostały zabezpieczone"

Jak do sytuacji odnosi się NFZ?

- Świadczenia radioterapii dla mieszkańców Mazowsza zostały zabezpieczone podczas konkursu w 2011 roku w warszawskim Centrum Onkologii i Wieliszewie. Podpisywanie kontraktu z następnym świadczeniodawcą z warszawskiego subregionu nie znajduje uzasadnienia – przekonuje nas Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału NFZ.

- Kolejki na tego typu świadczenia nie stanowią problemu, a czas oczekiwania nie odbiega od obserwowanego w wysoko rozwiniętych krajach UE – dodaje rzecznik.

Troszyński przywołuje też słowa Konsultanta Wojewódzkiego prof. Andrzej Kawecki, który miał stwierdzić, że aparatura radioterapeutyczna w Warszawie i okolicach, "zapewnia pokrycie zapotrzebowania na poziomie zadowalającym dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej".

Nowy ośrodek w Radomiu?

Rzecznik przyznaje tylko, że nowy ośrodek radioterapii w województwie mazowieckim przydałby się w Radomiu.

- Mieszkańcy Radomia i okolic nie musieliby jeździć do Warszawy czy Wieliszewa. W tym względzie można, uważam, wiązać nadzieje w związku z informacjami o planowanym zakończeniu budowy jeszcze w tym roku bunkra radioterapeutycznego w Radomiu – podsumowuje.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sjn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 16:09 ~sjn

  Hańba niebywała by twierdzić, że dwa osrodki wystarczą.... Może z nową władzą sumienia urzędniczo- polityczne?

 • chora na raka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2016 20:09 ~chora na raka

  Na radioterapię czeka się kilka miesięcy podczas gdy powinno rozpocząć się ją jak najwcześniej po usunięciu guza lub jeszcze przed operację w celu ograniczenia zmiany, którą należy usunąć. Jeśli czas oczekiwania - kilka miesięcy jest wg. NFZ do przyjęcia to życzę tym osobom, żeby same znalazły się w takiej sytuacji. Żeby wiedziały, że mają raka, radioterapia prawdopodobnie da im jedyną szansę na 100% wyleczenie ale muszą parę miesięcy poczekać bo są tylko 2 ośrodki, i wg. NFZ nie potrzeba więcej. Oczywiście każdy dzień oczekiwania zwiększa ryzyko przerzutu nowotworu i zmniejsza szanse na pełne wyleczenie. Ja właśnie tak musiałam czekać. Zamiast rozpocząć radioterapię do 2 miesięcy po usunięciu guza pierwotnego miałam czekać 4 bo nie było miejsc. Takie postępowanie NFZ jest nieludzkie. Co miesiąc zabierają nam pieniądze na własne funkcjonowanie, a jak w końcu potrzebujemy się leczyć mówią nam, że limity NFZ nie pozwalają nas przyjąć. To jakim cudem tych miejsc jest wystarczająco dużo skoro są limity? Jakim cudem nie potrzeba nowych ośrodków? Odpowiedź jest tylko jedna : chorzy na raka mają szybko umierać, bo ich leczenie kosztuje NFZ za dużo.

 • sowa_onkologiczna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 20:24 ~sowa_onkologiczna

  Kiedy nowotwór nacieka na rdzeń kręgowy radioterapia ratunkowa musi być natychmiast. W Centrum Onkologi lekarz w takim przypadku biega po piętrach szukając okienka między pacjentami i to nie zawsze się udaje. W Otwocku pacjenci zagrożeni trwałym kalectwem byli przyjmowani od razu. Tym którzy teraz skończą przykuci do wózka możecie sobie tłumaczyć że Otwock był zbędny. Lepiej poszukajcie na sieci petycji i podpiszcie ją.

 • dziennikarz zdrowotny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 21:17 ~dziennikar…

  W kontekście tego, co przeczytałam, mam kilka pytań:
  1. Kiedy wprowadzono rejonizację w świadczeniach onkologicznych? (Z argumentacji NFZ wynika, że "dla Mazowsza wystarczy")
  ODPOWIEDŹ: Nie ma rejonizacji. NFZ zakontraktował wystarczającą liczbę świadczeń, a Centrum Onkologii może przyjąć jeszcze więcej pacjentów. Nawiasem mówiąc, CO przyjmuje ponad 12 tys. pacjentów rocznie, a Otwock przez kilka lat przyjął 2 tys. Więc z tym co piątym pacjentem w Otwocku to jest gruba przesada.
  2. Czy w każdym województwie istnieje taka liczba miejsc do radioterapii, że podobnie, jak na Mazowszu, "wystarczy"?
  ODPOWIEDŹ: Z tego, co wiem - jest różnie. Tylko, że mazowiecki NFZ nie ma takich uprawnień, ani nie jest w stanie martwić się o sytuację np. w Zachodniopomorskim.
  3. Czy każdy ośrodek w kraju ma podobnie nowoczesną aparaturę, jak ta w Otwocku?
  ODPOWIEDŹ: Powinien.
  4. Wieliszew miał problem z NFZ-em w I kwartale 2015 (NFZ nie płacił za radioterapię)- co się stało, że rzecznik NFZ w III kwartale zalicza Wieliszew do niezbędnych ośrodków na Mazowszu?
  ODPOWIEDŹ: Wieliszew ma kontrakt od 2011 roku i, rzeczywiście, jest niezbędny. To nieprawda, że NFZ nie płacił Wieliszewowi za radioterapię w I kw. 2015.
  5. Ile kosztuje utrzymanie NFZ w Polsce i jaki jest udział tego kosztu w świadczeniach zdrowotnych w kraju?
  ODPOWIEDŹ: Z tego, co wiem - 1%.

 • Aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 11:14 ~Aaa

  Żałosne... "Dla warszawy wystarczy" tylko ze do warszawy przykezdzaja sie leczyc ludzie z calej polski - wiec na kilka milionow ludzi to 2 osrodki (prźepelnione) zdecydowanie wystarcza?!!

 • nopi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 08:21 ~nopi

  jozinzbazin~jozinzbazin

  prywatyzacja na tym polega. Zembala bierze do swojego szpitala najlagodniejsze i najlepiej platne problemy kardiologiczne. Jak jest komplikacja to chorego przewoza do szpitala niezmbalowego. I tak zembala zarabia miliony rocznie. Prywatne osrodki biora tylko te najbardziej dochodowe , ciezkich stanow , komplikacji nie przyjmuja i wszystko trafia do Warszawy . Tak to kazdy moze . Dobrze NFZ a chorzy i tak przyjada do Warszawy - jedynie problem z dojazdem ale cale zycie marnowac miliardy na prywatna opieke medyczna i to baaaaardzo okrojona sprowadzajaca sie do gabinetu i prezesa . Ludzie obudzcie sie - prywatna opieka medyczna to nasz gwozdz do trumny ale jak tego chcecie :)

  Wypisujesz frazesy. Od tego są regulacje prawne, żeby nikt nie wyciągał wyłącznie najdroższe procedury. Firma prywatna sama zadba o sprzęt i personel, jakość będzie priorytetem, bo inaczej chory nie przyjdzie to takiego szpitala. Nie ma nic lepszego dla chorego jak zdrowe konkurowanie o Niego

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 22:18 ~jeep

  michel40michel40

  NFZ to pijawka polskiej służby zdrowia i czas najwyższy ją rozgnieść jak peta na betonie.

  tak jak zus !

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 20:30 ~oland

  Niech się co chce dzieje ale Kopacz z całą platformą trzeba posłać do diabła. Tym bardziej, że sami oto proszą się.

 • dhdh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 11:50 ~dhdh

  ttomekttomek

  Jest na invitro a na raka nie ma?

  NA WSZYSTKO POWINNO BYC !!!!! SKORO MAMY NA UKRAINCOW I INNYCH MIEJMY DLA POLSKICH OBYWATELI !!!!!! bo z in vitro moze za kilka lat korzystac ktos z twoich bliskich

 • jozinzbazin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 09:52 ~jozinzbazin

  prywatyzacja na tym polega. Zembala bierze do swojego szpitala najlagodniejsze i najlepiej platne problemy kardiologiczne. Jak jest komplikacja to chorego przewoza do szpitala niezmbalowego. I tak zembala zarabia miliony rocznie. Prywatne osrodki biora tylko te najbardziej dochodowe , ciezkich stanow , komplikacji nie przyjmuja i wszystko trafia do Warszawy . Tak to kazdy moze . Dobrze NFZ a chorzy i tak przyjada do Warszawy - jedynie problem z dojazdem ale cale zycie marnowac miliardy na prywatna opieke medyczna i to baaaaardzo okrojona sprowadzajaca sie do gabinetu i prezesa . Ludzie obudzcie sie - prywatna opieka medyczna to nasz gwozdz do trumny ale jak tego chcecie :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »