Informacje

21.09.2016 14:35 chodzi o 136 hektarów

Szlachcic wygrał proces o włości.
Odzyskał prawie całą miejscowość

SERWISY:

Jest wyrok w sprawie reprywatyzacji części podwarszawskich Michałowic. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi mieszkańców, którzy domagali się zatrzymania terenu w rękach Skarbu Państwa. Oznacza to, że przedwojenni właściciele mają otwartą drogę do ubiegania się o odszkodowania.

Chodzi o 136 hektarów, u zbiegu ulic Regulskiej i Polnej, na którym mieszka około 1700 osób. Znajdują się tu m.in. szkoła, przedszkole i kościół. Przed wojną właścicielami nieruchomości była rodzina Grocholskich. Pod koniec lat 40-tych, po przeprowadzeniu reformy rolnej, działki przeszły jednak w ręce państwa.

Decyzję o nacjonalizacji w 2013 roku unieważniło Ministerstwo Rolnictwa. Co zaskarżyli z kolei mieszkańcy Michałowic, którzy niepokoili się o swoje domy. Część z nich stoi na gruntach zakupionych po wojnie już od Skarbu Państwa. Są też jednak tacy, którzy kupili działki jeszcze przed wojną bezpośrednio od rodziny Grocholskich. – Sąd wszystkich traktuje tak samo – powiedział "Gazecie Stołecznej" wójt gminy Krzysztof Grabka.

- Od czasu pierwszej decyzji Ministerstwa Rolnictwa ta sprawa budzi u nas w gminie ogromne emocje. W styczniu 2014 roku zorganizowaliśmy spotkanie z prawnikami, przedstawicielami ministerstwa i spadkobierców. Był szturm, przyszło około 800 osób. Tłumaczyliśmy procedury, wyjaśnialiśmy, jak składać odwołania – dodał.

Losy Michałowic rozstrzygały się w środę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Po kilkugodzinnej rozprawie, sędzia ogłosił wyrok, w którym postanowił oddalić skargi mieszkańców. To oznacza, że dawni właściciele mogą rozpocząć batalię o wypłatę odszkodowań.

Jeden ze współwłaścicieli terenów w Michałowicach to hrabia Henryk Grocholski. Spadkobierca rodu Grocholskich. Jest prawnikiem, od 2008 roku pełni funkcję prezesa Związku Szlachty Polskiej.

W "Gazecie Stołecznej" zapewniał, że mieszkańcy zaniepokojeni o swoje domy mogą spać spokojnie. Jego rodzina nie zamierza bowiem odzyskiwać działek "w naturze". - Chcemy tylko odszkodowania od Skarbu Państwa za bezprawnie naszym zdaniem przejęte nieruchomości - powiedział.

"Nie wszyscy zmieścili się na salę"

Środowa rozprawa wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców.

"Nie wszyscy chętni zmieścili się na sali, gdyż WSA przygotował salę na jedyne 60 osób — przy 1700 potencjalnych uczestników. Głośnik przed salą nie działał" – relacjonował w mediach społecznościowych jeden z uczestników czekających na wyrok.

W protest zaangażowali się też działacze Partii Razem, którzy już od 8.30 gromadzili się przed siedzibą sądu.

- Zupełnie nie rozumiem decyzji sądu. Dobrze znam te skargi od strony merytorycznej. W dzisiejszym uzasadnieniu część kluczowych zarzutów pozostała w ogóle bez odpowiedzi. Odniosłem wrażenie, że dla sądu i ministerstwa priorytetowe było za-mknięcie tej sprawy, a nie jej rzetelne rozpoznanie - komentuje mieszkaniec Michałowic Jarosław Hirny-Budka z partii Razem. - Jestem przekonany, że niedociągnięcia dzisiejszego wyroku da się w sposób oczywisty wykazać w skardze kasacyjnej złożonej do Naczelnego Sądu Administracyjnego - dodał po rozprawie.

W środę działacze partii ostrzegali też przed konsekwencjami decyzji. "Ich przegrana (mieszkańców – red.) otwiera drogę do nieznanych jeszcze skutków. W najgorszym scenariuszu niektórzy mieszkańcy mogą stracić domy, a gmina straci budynki użyteczności publicznej i tereny zielone. W najlepszym – polskie państwo będzie musiało ponieść ciężar gigantycznych odszkodowań" - przekonywali.

Nierozwiązany problem

Trudną sytuacją Michałowic zajmował się w ubiegłym roku reporter programu "Czarno na Białym". Wójt Michałowic krytykował państwowe władze za nierozwiązanie problemu reprywatyzacji. Pytał, dlaczego przez ponad 20 lat wolnej Polski nie podjęto w tej sprawie odpowiedniej uchwały.

- W skali państwa, wiem że to są ogromne pieniądze. Natomiast ktoś kiedyś tak zadecydował. Nie może być tak, że teraz prywatni ludzie czy gminy takie jak my mają odpowiadać za tamte sprawy – mówił w kontekście wypłaty odszkodowań i przekazywaniu nieruchomości.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ

kw/b//mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 19:30 ~dec

  Jak mówią stare dokumenty rodzina Grocholskich nabyła zadłużone i zaniedbane ziemie na licytacji a żąda odszkodowania według obecnej ich wartości, fajnie

 • Uwaga ja wasz nowy Pan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2016 10:59 ~Uwaga ja…

  ustanawiam wam sobotę dniem pańszczyzny !!! Na początek basen mi wykopiecie !!! Zbiórka o 6 rano weźcie łopaty a smartfony w domu ostawcie bo do roboty idziecie nie do zabawy

 • m45

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 07:19 ~m45

  Od kogo Grocholscy dostali ziemię przed wojną ?

 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 22:36 ~pola

  szkoda ze nie chodzi o Wawer i pałacyk hgw, zostałaby bezdomną, których tak niszczyła i miała w swoich 4 literach bardzo dużych.

 • Wscomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 19:19 ~Wscomo

  ziomek~ziomek

  ale cie zazdrosc gryzie ze ty nie masz nic


  Ja sie tak tylko zastanawiam, czy im to nie przepadło przez zasiedzenie. Moja rodzina kilka nieruchomości straciła. Okazało sie, ze ktoś kto sobie na tej ziemi gospodarował ma do niej prawo bo minęło ileś lat.

 • Wavtqc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 19:12 ~Wavtqc

  A hrabia to jest jakiś tytuł oficjalny w naszym kraju, ze tego pana tak tytułują? No moze jeszcze sie Krol, książę lub inni szlachcice znajda? Moze pan hrabia sobie czworaki pobuduje i zacznie zasiedlać je parobkami. Weźmie sobie podczaszego i będzie luzik. Fajnie ze szlachcic nam sie ostał. Ciekawe czy ma na furze herb przyklejony i stangreta, wroooooc, kierowcę.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 14:51 ~Piotr

  Dosadniejszy chyba byłby przykład z pieniędzmi :)
  Zabieram Tobie 500 tys. zł (lokuję na lokacie albo kupuję mieszkanie pod wynajem itp). Mija 25 lat (ja zarobiłem drugie tyle co zabrałem) i sąd w końcu orzeka bym te pieniądze zwrócił. Nie zwracam samych 500 tys. tylko muszę uwzględnić wszelkie Twoje straty - ile straciłeś bo NIE zainwestowałeś ich tak jak ja.  Wyobraź sobie - zabieram Ci działkę siłą, za dwa lata jej cena wzrasta stukrotnie, ja Ci oddaję 1/100 jej wartości, bo przecież był tyle warta jak Ci ją zabierałem... Już czujesz?


  Jaro~Jaro

  Ja nie rozumiem przede wszystkim jak można oddawać komuś kasę za działki tyle ile są teraz warte bo np. jest osiedle szkoła itp. Itd. więc wiadomo że teren droższy niż kiedyś jak były np. same pola. Głośna sprawa z działką koło Pałacu Kultury. Kiedyś ta działka była gucio warta bo zwykła ulica i zwykła kamienica a teraz ścisłe centrum stolicy Polski no i pałac kultury obok więc i działka droga. Spadkobierca powinien dostać kasę tyle ile było to warte w momencie jak mu zabrali a nie działkę w centrum miasta. Tak samo jeśli ktoś dostaje kamienice która kiedyś była jego a wiadomo że w tamtych czasach budynek na pewno nie był luksusowy. To teraz dostaje go z powrotem ale pod warunkiem że odda pieniądze które były wydane na np. odbudowanie po wojnie czy przeprowadzenie remontu itd.
  klizio~klizio • kapete

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 14:44 ~kapete

  O co się zakładamy, że za kilka-naście lat Polska zbankrutuje wypłacając odszkodowania?

 • klizio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 13:31 ~klizio

  Wyobraź sobie - zabieram Ci działkę siłą, za dwa lata jej cena wzrasta stukrotnie, ja Ci oddaję 1/100 jej wartości, bo przecież był tyle warta jak Ci ją zabierałem... Już czujesz?


  Jaro~Jaro

  Ja nie rozumiem przede wszystkim jak można oddawać komuś kasę za działki tyle ile są teraz warte bo np. jest osiedle szkoła itp. Itd. więc wiadomo że teren droższy niż kiedyś jak były np. same pola. Głośna sprawa z działką koło Pałacu Kultury. Kiedyś ta działka była gucio warta bo zwykła ulica i zwykła kamienica a teraz ścisłe centrum stolicy Polski no i pałac kultury obok więc i działka droga. Spadkobierca powinien dostać kasę tyle ile było to warte w momencie jak mu zabrali a nie działkę w centrum miasta. Tak samo jeśli ktoś dostaje kamienice która kiedyś była jego a wiadomo że w tamtych czasach budynek na pewno nie był luksusowy. To teraz dostaje go z powrotem ale pod warunkiem że odda pieniądze które były wydane na np. odbudowanie po wojnie czy przeprowadzenie remontu itd.

 • koni00

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 13:22 ~koni00

  Nareszcie!!! Moja rodzina też została ograbiona z własności lata walki i coś powoli się odzyskuje. Nie wiem czy osoby tu piszące byliby zadowoleni gdyby pozbawiono ich własności na 60-70 lat?
  I proszę pamiętać że pozbawiono ludzi prawa do rozporządzania własnościa przez te lata a Państwo pobierało od tego podatki!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »