Informacje

05.07.2011 06:20 fontanny - problem mieszkańców starego miasta

Szlabany receptą na dzikie parkowanie na Starówce?

SERWISY:

Przyciągająca tłumy multimedialna fontanna na podzamczu to utrapienie mieszkańców Starówki. Szczególnym problemem są zastawiające każdy możliwy skrawek zabytkowej przestrzeni samochody. Urzędnicy problem zauważają i zastanawiają się nad wprowadzeniem szlabanów, które zahamowałyby dzikie parkowanie.

- Kierowcy wjeżdżają, powiem więcej, porzucają swoje samochody na chodnikach i zieleńcach na czas pokazów. To jest niedozwolone - potwierdza Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Jej zdaniem rozwiązaniem mogą być właśnie szlabany lub bariery ochronne blokujące wjazd na Starówkę.

A może płatne parkowanie?

W weekend przejechać mogłyby tylko samochody służb miejskich  lub mieszkańców. Gdzie dokładnie miałyby stanąć "przeszkody" dla niechcianych aut?  Tego na razie nie wiadomo. Dyrektor ZTP omawiała pomysł montowania szlabanów z policją i strażą miejską. To m.in. od ich opnii, a także inżyniera ruchu, będzie zależało czy zostanie wcielony w życie. - Można też zastanowić się nad wprowadzeniem strefy płatnego parkowania w weekendy w tym rejonie - proponuje z kolei Grzegorz Rogólski, śródmiejski radny PO.

Zdaniem mieszkańców Starego Miasta zablokowane ulice to poważny kłopot, bo w razie groźnego wypadku, trudności z dotarciem na miejsce ma karetka czy straż pożarna. - Spełnia się czarny scenariusz, przed którym przestrzegaliśmy - uważa Krzysztof Górski, radny dzielnicy z ramienia PiS, członek stowarzyszenia mieszkańców Starówki.

 "Jarmark i festyn"

Ale "dzikie" parkowanie to nie jedyny problem związany z tłumami przyjeżdżającymi na podzamcze w weekendy. Pokaz zaczyna się o 21.30, kończy ok. 22. - Prawdziwa impreza przenosi się później na Starówkę - mówi pani Halina, mieszkanka Starego Miasta. Na poniedziałkowej sesji rady dzielnicy Śródmieście przekonywała, wspólnie ze swoimi sąsiadami, że nie oznacza to nic dobrego.

 

- Duma miasta, jaką jest Park Fontann stworzyła ze Starego Miasta jarmark i festyn -  uważąją mieszkańcy i wyliczaja grzechy odwiedzających multimedialne pokazy: pijaństwo, bójki i zaśmiecanie miasta. Śródmiejscy Urzędnicy, zapewniają , że w miarę możliwości walczą z łamaniem prawa -  od 2 lipca więcej patroli straży miejskiej wyszło na ulice Starówki i podzamcze. Przekonują też, że wokół fontann ciężko zorganizować dodatkowe miejsca parkingowe.

- Fontannę odwiedza np. ok. 10-15 tys. osób, po dwie-trzy, w jednym samochodzie. Nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych, które moglibyśmy zorganizować - mówi Kaznowska. Nie można parkować samochodów wzdłuż Wisłostrady, ale  w okolicy są dwa parkingi - przy ul. Bugaj i Boleść na kilkaset miejsc, z których mogliby korzystać np. niepełnosprawni chcący dostać się na pokaz. Niestety trzeba się spieszyć, bo na kilkadziesiąt minut przed pokazem już pękają w szwach.

"Przenieść fontannę"

Na poniedziałkowej sesji radnych Śródmieścia  mieszkańcy skarżyli się również na niewystarczającą ilość toalet przenośnych przy na podzamczu i na hałas w czasie pokazów. Władze dzielnicy zapewniały, że dostawiono sanitariaty – łącznie jest ich teraz kilkanaście. A nagłośnienie zostało skierowane tak, żeby zminimalizować emisję dźwięku w stronę kamienic.

Nie brakowało tez oryginalnych, czasami złośliwych propozycji i pytań. Niektórzy zastanawiali się czy nie warto było wybudować fontanny w korycie rzeki, inni proponowali przenieść ją na Stadion Narodowy, bądź w jego okolice.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2011 11:07 ~mieszkaniec

  Zrobione zostały piękne schody na gnojnej górze. Szkoda,że oszczędza się na ich podświetleniu, straży miejskiej też tam nie widać. Schody śmierdzą, bo jest to dobre zaciszne i ciemne miejsce do załatwiania swoich potrzeb. Wstyd, że nie potraficie dbać o miejsca z których chętnie korzystaćie.

 • Paveł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 10:02 ~Paveł

  Fontanny zbudowano ale nie pomyślano o tym, że będą tam przyjeżdżali ludzie, również autami, więc parkingów nie ma. Dlatego teraz trzeba właścicieli aut spacyfikować, postawić słupki, szlabany i straż miejską z mandatami. Gratuluję myślenia. Oto Polska właśnie!

 • PRZECINAK149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 17:19 ~PRZECINAK149

  do ~aaaa : wy, młodzi ludzie w większości przypadków, to nie potraficie się zachowywać, a po jednym głębszym to was nosi !!
  Nie ważne w jakim wieku mieszkają ludzie na Starówce czy gdzie indziej, bo wszędzie obowiązuje ta sama godzina ciszy nocnej, czyli 22:00 - 6:00. Ludzie i o 2:00 muszą wstawać do pracy, ale przez ukochaną polską młodzież, studentów, a i w starszych rocznikach czarne owce się zdarzają, to ludzie wstają nie wyspani, bo pseudo ludzie nie potrafią się zachować - jesteście pobłażliwie traktowani, czyli bezstresowo wychowywani. Pojawia się pytanie, gdzie dawna warszawka i ''ludzie'', bo nawet Praga, to już nie Praga !!!

 • PRZECINAK149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 13:01 ~PRZECINAK149

  do @ NMQ : CISZA NOCNA OBOWIĄZUJE W GODZINACH 22:00 - 6:00 I TO WSZĘDZIE, BEZ ŻADNEGO WYJĄTKU !!, A ZA JEJ ZŁAMANIE W NAJLEPSZYM PRZYPADKU GROZI POUCZENIE !!!
  LUDZIE PRACUJĄCY NP. W METRZE,NA AUTOBUSACH BĄDŹ W TRAMWAJACH MUSZĄ WSTAWAĆ DO PRACY OD GODZINY 2:00, WIĘC NIE WYJEŻDŻAJ Z TEKSTEM ''CHCESZ MIEĆ CISZĘ WYPROWADŹ SIĘ NA WIEŚ" !!!

  do @ Gaba: dobrze napisane,ale niestety to już nie ta warszawka i ''ludzie'' co kiedyś !!! Towarzystwo się rozbestwiło,a porządku z nimi nie ma komu zrobić !!!

 • adel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2011 19:11 ~adel

  Jeśli już, to powinny być słupki chowające się w jezdni a nie jakieś szpetne szlabany!

 • dośćHGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2011 19:10 ~dośćHGW

  Chamstwo nie chce jeździć KM - a HGW tak się stara i takie udogodnienia robi, likwiduje kolejna parkingi, zwęża ulice - a tu mieszkańcy tego nie doceniają. Dlaczego jednak ona sama nie przemieszcza się autobusami, tylko woźi się służbowym autem w dodatku po BUSpasach?!

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2011 18:36 ~asd

  A może ZTM by więcej autobusów puścił na Wisłostradę i to takich, które gdzieś jadą. Po perspektywa dymania po nocy tego kilometra do cywilizacji jest mało zachęcająca.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2011 17:18 ~nick

  Dodatkowo przydało by się postawić jakieś wysokie ekrany ,co by chamy jadący Wyb.Gdańskim nie spowalniały ruchu ulicznego - oni koniecznie "chco we warszafce zobaczyć kolorowo fontane".

 • NMQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2011 16:59 ~NMQ

  Chcesz mieć ciszę wyprowadź się na wieś.

 • gaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2011 14:53 ~gaba

  Mieszkańcy płacą ogromne czynsze za mieszkania bo to nie jest jakieś tam osiedle blokowisko. W związku z tym oczekujemy, że ci którzy odwiedzają Starówkę dostosują się do kultury w otoczeniu której chcą spędzić miło czas. Zachowanie świadczy o człowieku i środowisku z którego się wyrwał na chwilę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »