Informacje

05.07.2011 06:20 fontanny - problem mieszkańców starego miasta

Szlabany receptą na dzikie parkowanie na Starówce?

SERWISY:

Przyciągająca tłumy multimedialna fontanna na podzamczu to utrapienie mieszkańców Starówki. Szczególnym problemem są zastawiające każdy możliwy skrawek zabytkowej przestrzeni samochody. Urzędnicy problem zauważają i zastanawiają się nad wprowadzeniem szlabanów, które zahamowałyby dzikie parkowanie.

- Kierowcy wjeżdżają, powiem więcej, porzucają swoje samochody na chodnikach i zieleńcach na czas pokazów. To jest niedozwolone - potwierdza Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Jej zdaniem rozwiązaniem mogą być właśnie szlabany lub bariery ochronne blokujące wjazd na Starówkę.

A może płatne parkowanie?

W weekend przejechać mogłyby tylko samochody służb miejskich  lub mieszkańców. Gdzie dokładnie miałyby stanąć "przeszkody" dla niechcianych aut?  Tego na razie nie wiadomo. Dyrektor ZTP omawiała pomysł montowania szlabanów z policją i strażą miejską. To m.in. od ich opnii, a także inżyniera ruchu, będzie zależało czy zostanie wcielony w życie. - Można też zastanowić się nad wprowadzeniem strefy płatnego parkowania w weekendy w tym rejonie - proponuje z kolei Grzegorz Rogólski, śródmiejski radny PO.

Zdaniem mieszkańców Starego Miasta zablokowane ulice to poważny kłopot, bo w razie groźnego wypadku, trudności z dotarciem na miejsce ma karetka czy straż pożarna. - Spełnia się czarny scenariusz, przed którym przestrzegaliśmy - uważa Krzysztof Górski, radny dzielnicy z ramienia PiS, członek stowarzyszenia mieszkańców Starówki.

 "Jarmark i festyn"

Ale "dzikie" parkowanie to nie jedyny problem związany z tłumami przyjeżdżającymi na podzamcze w weekendy. Pokaz zaczyna się o 21.30, kończy ok. 22. - Prawdziwa impreza przenosi się później na Starówkę - mówi pani Halina, mieszkanka Starego Miasta. Na poniedziałkowej sesji rady dzielnicy Śródmieście przekonywała, wspólnie ze swoimi sąsiadami, że nie oznacza to nic dobrego.

 

- Duma miasta, jaką jest Park Fontann stworzyła ze Starego Miasta jarmark i festyn -  uważąją mieszkańcy i wyliczaja grzechy odwiedzających multimedialne pokazy: pijaństwo, bójki i zaśmiecanie miasta. Śródmiejscy Urzędnicy, zapewniają , że w miarę możliwości walczą z łamaniem prawa -  od 2 lipca więcej patroli straży miejskiej wyszło na ulice Starówki i podzamcze. Przekonują też, że wokół fontann ciężko zorganizować dodatkowe miejsca parkingowe.

- Fontannę odwiedza np. ok. 10-15 tys. osób, po dwie-trzy, w jednym samochodzie. Nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych, które moglibyśmy zorganizować - mówi Kaznowska. Nie można parkować samochodów wzdłuż Wisłostrady, ale  w okolicy są dwa parkingi - przy ul. Bugaj i Boleść na kilkaset miejsc, z których mogliby korzystać np. niepełnosprawni chcący dostać się na pokaz. Niestety trzeba się spieszyć, bo na kilkadziesiąt minut przed pokazem już pękają w szwach.

"Przenieść fontannę"

Na poniedziałkowej sesji radnych Śródmieścia  mieszkańcy skarżyli się również na niewystarczającą ilość toalet przenośnych przy na podzamczu i na hałas w czasie pokazów. Władze dzielnicy zapewniały, że dostawiono sanitariaty – łącznie jest ich teraz kilkanaście. A nagłośnienie zostało skierowane tak, żeby zminimalizować emisję dźwięku w stronę kamienic.

Nie brakowało tez oryginalnych, czasami złośliwych propozycji i pytań. Niektórzy zastanawiali się czy nie warto było wybudować fontanny w korycie rzeki, inni proponowali przenieść ją na Stadion Narodowy, bądź w jego okolice.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »