Informacje

27.09.2011 08:00 brakuje na pływalnie, dozorców i ławki

Szkoły zaciskają pasa

SERWISY:

 

Na Woli szkolne kuchnie przejmują prywatni ajenci. W Śródmieściu rezygnują z finansowania pływalni. Kolejne dzielnice zmuszone są ciąć wydatki na edukację – informuje "Gazeta Stołeczna".

O ty, że na Woli sytuacja jest dramatyczna i cięcia w oświacie są nieuniknione – pisaliśmy na tvnwarszawa.pl pod koniec sierpnia.

Teraz "Gazeta Stołeczna" podaje przykłady oszczędności. – Budżet jest mniejszy, a od 1 września musimy wprowadzić 7 proc. podwyżkę dla nauczycieli. Do tego rosną ceny wody i prądu. Spodziewamy się, że prawie 2 mln zł oszczędności przyniesie nam przekazanie kuchni w szkołach w ręce ajentów. Tylko dwie na ponad sto w dzielnicy gotują same. Stopniowo rozszerzamy także monitoring, zmniejszając liczbę dozorców – mówi w rozmowie z "GS" Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka dzielnicy. 

Oszczędzają na gazecie

Bemowo także gorączkowo szuka pieniędzy na edukację. 2 mln zł udało się zaoszczędzić m.in.: na lokalnej gazetce. Władze dzielnicy zarządziły także kontrolę wykorzystanie energii we wszystkich placówkach.

Nie ma na pływalnie

W Śródmieściu kolejne szkoły wycofują się z finansowania pływalni. – Musieliśmy zaoszczędzić na pływalni, żeby wystarczyło nam na podstawowe kwestie: nauczanie, zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, utrzymanie budynków – tłumaczy w rozmowie z gazetą Andrzej Wyrozembski, naczelnik wydziału oświaty i wychowania. Sytuacja jest na tyle zła, że brakuje nawet na nowe ławki i krzesła.

Na Mokotowie były już zwolnienia pracowników obsługi. Teraz urzędnicy szukają oszczędności w szkolnych kuchniach. Władze dzielnicy odpowiadają, że nie mają wyjścia, a łączenie klas to sytuacja awaryjna. – Teraz nasza dziura finansowa w oświacie to ponad 19 mln zł.

Jak podaje "Gazeta Stołeczna" wszystkie 18 dzielnic na edukację w tym roku mają do wydania 2 mld zł.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Żoliborz str.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2011 02:19 ~Żoliborz str.

  Na Żoliborzu po tym roku szkolnym z powodu braku funduszy ma zostać zlikwidowana szkoła na ul. Filareckiej, w której są 4 klasy na 1 rocznik, czyli 12 klas (przepełnionych). Razem wyjdzie około 400 uczniów, po tym samym roku szkolnym ma zostać zlikwidowana szkoła na ul. Wojska Polskiego, tu powody są 2, pierwszy - brak funduszy, drugi - zaledwie 1 klasa pierwsza, ledwo uzebrana, gdyż to gimnazjum cieszy się podobno bardzo złą sławą, kto może to z niej z niej "ucieka". Uczniowie z obu szkół mają zostać przeniesieni do (Uwaga!) pobliskiego liceum... Tymczasem na 50tys. Żoliborzu zostaną 2 (!) gimnazja, z czego tylko jedno jest rejonowe, również potwornie przepełnione! HGW dziękuje!

 • Marynin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 19:09 ~Marynin

  belfry chcieliście podwyżek to teraz nie biadolcie...

 • propozycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 19:09 ~propozycja

  Mamy dwa i pół raza więcej urzędników przypadających na 1000 mieszkańców niż UE . Ci urzędnicy tworzą papierologię . Ustrój totalitarny . Nauczyciel nie uczy-wypełnia papierki . Lekarz nie leczy-wypełnia papierki. Wszyscy wypełniają papierki . Proponuję wyrzucić urzędników i zacząć wszystko od nowa. Jeszcze niektórzy zachowali zdrowy rozsądek.

 • nauczyciel wf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 18:08 ~nauczyciel wf

  Witam
  sam jestem nauczycielem i muszę powiedzieć ,że doszło do paranoi. Likwiduje się lub próbuje zmieniać czytaj ograniczać to co do tej pory było normalne czyli zajęcia wyrównawcze czy sportowe. Dodatkowo wprowadza się coraz więcej papierologi. nauczyciele coraz mniej czasu mają na naukę dzieci, bo muszą wypełniać jakieś bezsensowne papiery z których nic nie wynika. Nie wspominając już o łączeniu klas np na wych fizycznym gdzie na małej salce musi zmieścić się grupa np 26 osób z JEDNYM nauczycielem.Nie trudno się domyślić jaka jest w związku z tym intensywność lekcji. Nie ma to jak PO dba o rozwój swoich przyszłych podatników. KOSZMAR!!!

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 16:22 ~xyz

  Gdzie jeszcze każą przynosić dzieciom własny papier toaletowy

 • PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 16:15 ~PL

  By żyło się lepiej kolegom z PO. Jak się wydaje pieniądze na głupoty (4x naprawiana dzwigowa) to nie ma kasy na edukację. Zresztą głupi naród kupi wszystko nawet głupoty Tuska i HGW.

 • iop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 15:54 ~iop

  A nauczyciele uwielbiają palić światła nawet o godzinie 12, to dopiero marnotrawstwo energii, na dodatek przeważnie lampy hałasują, migają, a potem dziw że głowa boli i nikt nie ma siły sie uczyć. Zakaz używania lamp w szkołach kiedy na dworze jest jasno!

 • tralalala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 15:45 ~tralalala

  Na niektórych wsiach klasy liczą po 5 dzieci. Żadnego przepełnienia, żadnych problemów finansowych czy kadrowych.
  A tu w warszafce syf kiła i mogiła.

 • tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 15:35 ~tadek

  10 baniek na muzem historii Żydów z budżetu miasta znalazło się ot tak.

  Rozdawnictwo naszych pieniędzy w postaci miliardowych odszkodowań za dekret Bieruta to kolejny przykład, że Warszafka cierpi na nadmiar kasy.

  Trzeba tylko umiejętnie nimi gospodarować, więc ja to pier...

  Nie płacę podatków w Warszawie

 • Prażanin od zawsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 13:54 ~Prażanin…

  A wystarczyłoby wprowadzić winiety na wjazd do Warszawy dla osób spoza - z opłat byliby zwolnieni ci, którzy płacą w stolicy podatki (a nie u siebie). Ewentualnie niech te osoby posyłają dzieci do przedszkoli i szkół tam, gdzie podatki opłacają, czyli "u siebie". I wtedy na wszystko starczy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »