Informacje

28.01.2017 12:30 z udziałem szefa mon

Szkolą organizacje paramilitarne.
"Armia zawodowa nie wystarczy"

SERWISY:

W siedzibie Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odbyła się inauguracja roku szkoleniowego organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Minister obrony narodowej przekonywał, że łączą one wojsko z narodem.

Główny cel rozpoczętego w sobotę szkolenia to przygotowanie organizacji paramilitarnych do udziału w egzaminie sprawdzającym ich zdolność do współpracy z wojskiem. Ma trwać blisko rok.

Jak przyjmować pozycję

Specjaliści z pododdziałów będą się szkolić w łączności, pierwszej pomocy medycznej i działaniach logistycznych, by przygotować się do współpracy z wojskiem. W sobotę żołnierze instruowali adeptów m.in., jak przyjmować pozycję zasadniczą i swobodną na komendy "baczność" i "spocznij".

Kursanci otrzymali "Vademecum Strzelca", które ma być wspólnym minimum programowym dla organizacji paramilitarnych i klas mundurowych. Zawiera on. m.in. podstawowe informacje o polskich siłach zbrojnych, międzynarodowym prawie humanitarnym konfliktów zbrojnych i musztrze.

W szkoleniu biorą udział przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji, które zakwalifikowały się w programie "Paszport" sprawdzającym umiejętności ochotników i stowarzyszeń do współdziałania z jednostkami wojskowymi. Rok szkoleniowy zakończy się egzaminem.

"Utrzymywać naród w gotowości"

- Szkolenie ma doprowadzić do tego, byście byli gotowi do podjęcia służby w wojsku, w oddziałach obrony terytorialnej kraju, ale przede wszystkim, byście byli zdolni do współdziałania z wojskiem w wysiłku proobronnym także w życiu codziennym – powiedział Antoni Macierewicz, szef MON. - Byście stali się zalążkiem tej siły, która na co dzień utrzymuje naród w gotowości, w zdolności do odparcia każdego zagrożenia, w świadomości, że bez siły zbrojnej, bez zdolności do podjęcia walki czynnej nie ma niepodległości – dodał.

Zdaniem Macierewicza armia zawodowa w żadnym państwie, które znajduje się w takiej sytuacji geopolitycznej jak Polska, nie wystarczy; konieczna jest obrona terytorialna, do służby w której przygotowują organizacje proobronne.

- Będąc na wschodniej flance NATO, pod nieustanną presją zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej, w sytuacji, gdy głównym narzędziem pierwszego uderzenia ze strony rosyjskiej jest wojna hybrydowa, rozwój takiej formacji jak obrona terytorialna (…) był konieczny, zresztą był odpowiedzią na spontaniczną reakcję społeczeństwa – powiedział. Podkreślił, że wiele stowarzyszeń powstało po rosyjskiej agresji wobec Ukrainy w 2014.

Dyrektor biura ds. proobronnych MON Waldemar Zubek zwrócił uwagę, że w inauguracji wzięli udział także przedstawiciele powiatowych struktur organizacji paramilitarnych. "To odpowiedź na ujednolicenie wyszkolenia i zgrania tego wyszkolenia z wyszkoleniem wojskowym" – ocenił.

Program "paszportów do współpracy z siłami zbrojnymi" został zaprezentowany w listopadzie ub. r. "Paszport" ma zaświadczać, że dana grupa ludzi odbyła szkolenia, które pod względem umiejętności, zasad bezpieczeństwa, procedur i terminologii powodują, że może ona brać udział we wspólnych ćwiczeniach z oddziałami wojskowymi lub należącymi do innych organizacji paramilitarnych, które taki dokument zdobędą.

Włączenie organizacji paramilitarnych do systemu bezpieczeństwa państwa, w tym przygotowania rezerw mobilizacyjnych było przed dwoma laty tematem pierwszego kongresu ok. 120 organizacji proobronnych współpracujących z MON i klas mundurowych, które działają w blisko 300 szkołach.

ZOBACZ TEŻ, JAK WYGLĄDAŁA UBIEGŁOROCZNA PARADA OKIEM PILOTÓW:

PAP/ran/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wuj z ameryki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 11:58 ~wuj z ameryki

  PiS tworzy sobie bojówki kosztem regularnej profesjonalnej armii. OT ma być kontrolowane przez i dyspozycyjne wobec PiS. Jeszcze tego nie zajarzyliście?

 • armin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 10:53 ~armin

  zupełnie nie rozumiem tych emocji w związku z tematem, OT jak pierwsze litery wskazują są na ochronę tyłków na jakąś tam ewentualność, może atak z prawej, może z lewej a może jakiegoś "wroga wewnętrznego", poza tym ludzie sobie trochę poćwiczą, wezmą te 300 zeta będą zdrowsi i zadowoleni, a wy tutaj się irytujecie i psujecie sobie dzień, Polska jest krajem źle zarządzanym od królów elekcyjnych (były wśród nich chwalebne wyjątki, ale to były właśnie wyjątki), jesteśmy państwem chaosu, ale i dlatego istniejemy pomimo wszelkich zawieruch historycznych, kto myśli, że w polskiej polityce jest lepiej lub gorzej niech poczyta o politykach międzywojennych i czasach późniejszych, idźcie cieszyć się słońcem, smog jest mniejszy...

 • Warszawiak69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 07:31 Warszawiak69

  obserwator~obserwator

  Żenada! Czas profesjonalistów? Czas żołnierzy jest marnotrawiony na uczenie cywila postawy zasadniczej i swobodnej!
  Skąd się wziął ten obrońca terytorium, co robił dotychczas w organizacjach proobronnych, czemu zastępowy go tego nie nauczył? Zaangażowano profesjonalne wojsko by uczyło ich stać w szeregu - czy ktoś zarządza tym wojskiem i używa go do celów zgodnie z przeznaczeniem, czy marnotrawi ściągnięte ze mnie podatki?!
  Czy jest aż tak źle z tymi klasami mundurowymi, by wojsko musiało zaczynać o ZERA? Czy nie można było tej książeczki przekazać wcześniej, z poleceniem: naucz się jeść z menażki, stać w szeregu i dopiero potem zawracaj głowę kapralowi-profesjonaliście!  " i dopiero potem zawracaj głowę kapralowi-profesjonaliście"

  rozumie że żartujesz bo jak nie to nierób z siebie de bila i nie wypisuj głupot o profesjonalizmie kaprala.

 • mundek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 07:22 ~mundek

  A ja się pytam czym takim ważnym zajmują się zawodowi żołnierze na codzień. Kasę biorą całkiem przyzwoitą, mają sporo dodatków i są szanowani. Pytanie za co? Za to, że są? Za to, że strzelą ładną defiladkę na 15.08?

 • Maxister

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 01:01 ~Maxister

  Przed_szkole~Przed_szkole

  Minister chce wychowywać ludzi w organizacjach paramilitarnych a nie potrafi zapanowac nad jednym Misiewiczem. Nie wspomnę już o żołnierzach zawodowych których co trochę to upokarza.


  On a nawet nie potrafi zapanować nad sobą.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 21:24 ~Normalny

  W Rosji jest tak samo ......... Czy jesteśmy jeszcze Polską ?????

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 20:30 ~wwx

  najgorszym co może nas spotkać to śmieszność- i właśnie do tego prowadzi naszą i tak niezbyt silną armię geniusz wodzowski Antka (kiedyś policmajstra) i jego XIX wieczna doktryna wojenna

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 15:29 ~gość

  ZOMO, ORMO, ROMO... Co jeszcze komuchy "wymyślą"?!

 • Przed_szkole

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 15:00 ~Przed_szkole

  Minister chce wychowywać ludzi w organizacjach paramilitarnych a nie potrafi zapanowac nad jednym Misiewiczem. Nie wspomnę już o żołnierzach zawodowych których co trochę to upokarza.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 14:28 ~obserwator

  Żenada! Czas profesjonalistów? Czas żołnierzy jest marnotrawiony na uczenie cywila postawy zasadniczej i swobodnej!
  Skąd się wziął ten obrońca terytorium, co robił dotychczas w organizacjach proobronnych, czemu zastępowy go tego nie nauczył? Zaangażowano profesjonalne wojsko by uczyło ich stać w szeregu - czy ktoś zarządza tym wojskiem i używa go do celów zgodnie z przeznaczeniem, czy marnotrawi ściągnięte ze mnie podatki?!
  Czy jest aż tak źle z tymi klasami mundurowymi, by wojsko musiało zaczynać o ZERA? Czy nie można było tej książeczki przekazać wcześniej, z poleceniem: naucz się jeść z menażki, stać w szeregu i dopiero potem zawracaj głowę kapralowi-profesjonaliście!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »