Informacje

09.10.2018 13:11 przy cyrklowej

Szkoła na Gocławiu wciąż nieczynna. Sanepid sprawdza czystość wody

SERWISY:

Uczniowie z podstawówki przy Cyrklowej mieli na początku tygodnia wrócić do szkoły. Ich powrót opóźni się jednak co najmniej do piątku. Budynek został zamknięty po awariach przyłącza wody i odkryciu zanieczyszczenia jej bakteriami. Zajęcia będą wznowione, gdy urzędnicy otrzymają z sanepidu wyniki czystości i jakości wody.

Problemy z wodą w szkole numer 279 na Gocławiu rozpoczęły się jeszcze w wakacje, kiedy przeprowadzono remont sieci wodno-kanalizacyjnej. Na przełomie września i października doszło do dwóch awarii. Urzędnicy odkryli też, że woda była zanieczyszczona bakterią kałową. We wtorek, 2 października dyrekcja poinformowała o zawieszeniu zajęć.

Indywidualne przyłącze

Władze dzielnicy zakładały, że w ciągu tygodnia uczniowie będą mogli wrócić na lekcje. Okazało się to jednak niemożliwe. Jak przekazał Andrzej Opala, rzecznik południowopraskiego urzędu, choć prace remontowe zostały już ukończone, do wznowienia zajęć konieczne jest zbadanie jakości i czystości wody.

- W czwartek zarząd dzielnicy ustalił z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji wykonanie dla szkoły indywidualnego przyłącza do miejskiego przewodu wodociągowego przy ulicy Kwarcianej. Prace przyłączeniowe ukończono w sobotę, 6 października. Instalacja została nachlorowana i przepłukana. W szkole pojawiła się woda pobierana bezpośrednio z sieci miejskiej - opisuje Opala.

Sanepid zbada wodę

I dodaje, że w poniedziałek o wykonaniu przyłącza poinformowano Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Na wtorek wyznaczona została ekipa, która pobierze próbki wody w czterech niezależnych punktach nowej instalacji, między innymi w szkolnej stołówce. - Posiew musi trwać 48 godzin i nie można tego procesu przyspieszyć. Jest niezbędny, jeśli naprawdę zależy nam na zdrowiu uczniów - podkreśla rzecznik.

Jeśli wyniki będą dobre, uczniowie pojawią się w szkole w piątek 12 października.

- Dyrekcja szkoły jest w stałym kontakcie z rodzicami. Zapewniono nas także, że nauczyciele zdołają nadrobić zaległości w materiale spowodowane zamknięciem szkoły. Przypominam, że podczas niespodziewanej przerwy w nauce pełną opieką edukacyjną objęto klasę zerową oraz ósmoklasistów, których czekają egzaminy końcowe - wyjaśnia Opala.

Przenośne toalety i umywalki

O złych warunkach sanitarnych w SP nr 279 poinformowała nas jedna z mam za pośrednictwem Kontaktu 24. Jeszcze zanim doszło do odwołania zajęć, kobieta pisała, że dzieci muszą korzystać z wody w baniakach, przenośnych umywalek i szaletów ustawionych przed szkołą.

>>CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT AWARII <<

Władze dzielnicy zapewniają, że nie dotarły do nich informacje o zatruciach, które mogłaby spowodować bakteria wykryta w wodzie.

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 22:44 ~miejscowy

  Tzw. "Przyczółek Grochowski" to część dawnego "folwarku Gocław" należącego do Wolframów, parcelowana na początku XX wieku.

 • Dorn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 18:43 ~Dorn

  A jaki to Gocław ?!

 • OE1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 15:44 ~OE1

  brawa dla pani dyrektor

 • mkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 14:14 ~mkk

  Awaria awarią a dzieciaki z "bananem na buzi" :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »