Informacje

22.02.2018 20:39 ambasador oburzony słowami dyrekcji

Szkoła chce zmienić patrona.
Zarzucają Garibaldiemu antysemityzm

SERWISY:


Dyrekcja szkoły przy Fabrycznej dąży zmiany patrona placówki. Chce, by nosiła ona
imię harcerza Szarych Szeregów - Jana Bytnara "Rudego". Dotąd, od przeszło pół wieku, patronem szkoły był Giuseppe Garibaldi. W jednym z wywiadów dyrektorka zarzuciła włoskiemu bohaterowi narodowemu "awanturnictwo, piractwo i antysemityzm". Słowa oburzyły ambasadora Włoch. O sprawie napisała "Gazeta Stołeczna".

Giuseppe Garibaldi został wybrany na patrona Szkoły Podstawowej nr 29 w 1963 roku, w setną rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Data była nieprzypadkowa - gdy na okupowanych ziemiach polskich trwało powstanie, Garibaldi wzywał ludy Europy, by wsparły Polaków. Wstawił się też za garibaldczykami, czyli oddziałem włoskich ochotników, którzy wzięli udział w powstańczych walkach nad Wisłą.

Nowy patron na stulecie szkoły

Teraz, z okazji setnych urodzin szkoły, dyrekcja postanowiła zmienić patrona. Jak ujawniła "Gazeta Stołeczna", głównym powodem było to, że obecny jest postacią zbyt odległą i społeczność szkoły nie czuje z nim związku.

Na początku lutego szkoła wskazała nowego patrona. "W wyborach głosowali uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy administracji szkolnej. Do wyboru były trzy kandydatury: Jan Bytnar "Rudy"oraz dwie pisarki: Wanda Chotomska i Zofia Kossak-Szczucka" czytamy w "Stołecznej". Najwięcej głosów otrzymał "Rudy".

"Szkoda Garibaldiego"

Kolejnym etapem zmiany jest skierowanie wniosku do urzędu dzielnicy. Propozycję nowego patrona muszą zaopiniować śródmiejscy radni. Później sprawą zajmuje się Rada Warszawy. To do niej należy ostateczna decyzja.

Do propozycji szkoły z dystansem podchodzi burmistrz Śródmieścia. -  Na pewno nad tą propozycją dobrze trzeba się zastanowić, przeprowadzić dyskusję - powiedział gazecie Krzysztof Czubaszek. - Mamy dekomunizację, wojewoda każe zmieniać nazwy, a tu szkoła sama występuje z propozycją. Nie wiem, jak to się skończy. Mamy aferę z ambasadą Izraela, ze Stanami Zjednoczonymi, a teraz jeszcze możemy spowodować obrazę Włochów, wyrzucając ich bohatera narodowego z patronatu nad szkołą. Szkoda Garibaldiego - mówił burmistrz.

List ambasadora

O ile sama propozycja zmiany patrona szkoły nie wywołała protestów ze strony włoskiej ambasady, to tłumaczenie dyrektorki Jolanty Lulkowskiej, uznano za przesadę. Jak ustaliła "Stołeczna", ambasador Alessandro De Pedys wystosował do niej list, ponieważ w jego odczuciu obraziła jego rodaków.

Kontrowersje wzbudziły słowa Lulkowskiej, które padły podczas audycji w Radiu dla Ciebie. Jak tłumaczyła dyrektor, biografowie uważali  Garibaldiego za osobę kontrowersyjną, nieobce były mu awanturnicze przygody, piractwo i antysemityzm. Dyrektorka kwestionowała też jego wstawiennictwo w sprawie polskiej niepodległości. - Jego zaangażowanie ograniczało się do deklaracji słownych i niespełnionych obietnic - mówiła na antenie RDC.

Jak czytamy w gazecie, zdaniem ambasadora Włoch takie sformułowania "nie mają oparcia w wiedzy historycznej" oraz "są niepotrzebnie obraźliwe wobec wszystkich Włochów".

Śródmiejscy radni mają zająć się sprawą patrona w marcu.

"Największy bohater narodowy"

O przybliżenie nam postaci Garibaldiego poprosiliśmy doktora Piotra Podemskiego z Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, który w swojej działalności naukowej zajmuje się między innymi historią i kulturą Włoch.

- Garibaldi był największym bohaterem narodowym Włoch - ikoną włoskiej walki o wolność, ikoną włoskiego narodu. Do tego stopnia, że w swojej propagandzie powoływali się na niego i komuniści, i faszyści, ale przede wszystkim liberalne centrum, więc to bohater wszystkich - mówi nam dr Podemski.

Historyk zwraca uwagę na to, że oskarżenia wobec Garibaldiego, w szczególności te o antysemityzm, zostały podchwycone przez włoską prasę. - Niektórzy dziennikarze kąśliwie zauważają, że akurat w tych dniach, kiedy toczy się światowa debata na temat Polski i antysemityzmu, Polska nie powinna wychodzić z tak absurdalnym zarzutem - tłumaczy.

Jego zdaniem, stwierdzenie, że Garibaldi był antysemitą jest nieuzasadnione. - Całe życie Garibaldiego było poświęcone walce o wolność i równość. Te zarzuty są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem o tyle, że Garibaldi był człowiekiem ówczesnej lewicy i głosił równość wszystkich niezależnie od narodowości czy statusu społecznego. W XIX-wiecznych Włoszech wyzwoleni z gett Żydzi byli bardzo dobrze zintegrowani z lokalną społecznością. Byli postrzegani jako część włoskiego społeczeństwa, zwłaszcza przez lewicę - tłumaczy Piotr Podemski.

Awanturnik czy buntownik?

Jak twierdzi, oskarżenia o awanturniczość mogą być związane z życiową misją Garibaldiego. - Na pewno był buntownikiem i rewolucjonistą. Walczył o postęp i nowy, inny świat. Był bardzo przeciwny hierarchii kościelnej i arystokracji. Chciał świata podobnego do tego, w którym my żyjemy, czyli republiki, ludzi równych i wolnych, demokracji dla wszystkich. Chciał wyzwolić prosty lud - opisuje włoskiego bohatera dr Podemski. Realizacja tych rewolucyjnych ideałów nie mogła obejść się bez aktów przemocy. Jak mówi historyk, była to walka z bronią w ręku.

Garibaldi był piratem? - W młodości był marynarzem, ale jako przywódca polityczny nie zajmował się piractwem - zapewnia. Przytacza też słynną Wyprawę Tysiąca, podczas której Garibaldi wespół z tysiącem ochotników podbił Królestwo Obojga Sycylii i przyłączył je do Włoch. - Co prawda to wyprawa nielegalna, ochotnicza i co nieco awanturnicza - w końcu rewolucyjny celebryta obalił królestwo, ale był to z pewnością czyn patriotyczny. Garibaldi został bożyszczem Włochów i romantyków w całej Europie - ocenia historyk.

Doktor Podemski zapowiada też, że warszawscy italianiści przygotowują list z do dyrekcji SP nr 29. Chcą zaapelować o odstąpienie od zmiany patrona szkoły, ponieważ relacje z Włochami nie zasługują na to, by psuć je absurdalnymi oskarżeniami.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wierszyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 22:31 ~Wierszyk

  patriota~patriota

  brawo, nareszcie coś rozsądnego,po co nam jakiś nikomu nieznany Włoch, europa nie czci naszych bohaterów to nie wybiegajmy przed szereg i czcijmy swoich patriotów i wykreślamy zdrajców:

  Niejaki Kościuszko Tadeusz:
  "...Car Paweł I Romanow 26 listopada 1796 r. wypuścił Kościuszkę po złożeniu przysięgi wiernopoddańczej...
  - zdrajca
  - nieudacznik
  - kolaborant
  dlaczego jego nie wykreślamy ????


  Boy napisał okolicznościowy wierszyk o Kościuszce Tadeuszu : " Patrz Kościuszko na nas z nieba / raz Polak skandował /
  I popatrzył nań Kościuszko / i się zwymiotował ".

 • Beria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 21:55 ~Beria

  Hiszpan~Hiszpan

  Z faszyzmem walczył także Ławrientij Beria.  Ławrientij Beria walczył głównie ze zdrajcami komunizmu ( We własnej opinii ), wrogom klasowym, szkodnikom, sabotażystom i szpiegom. A jak już ich nie stało, to walczył z kolegami partyjnymi.

 • Znany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 21:50 ~Znany

  patriota~patriota

  brawo, nareszcie coś rozsądnego,po co nam jakiś nikomu nieznany Włoch, europa nie czci naszych bohaterów to nie wybiegajmy przed szereg i czcijmy swoich patriotów i wykreślamy zdrajców:

  Niejaki Kościuszko Tadeusz:
  "...Car Paweł I Romanow 26 listopada 1796 r. wypuścił Kościuszkę po złożeniu przysięgi wiernopoddańczej...
  - zdrajca
  - nieudacznik
  - kolaborant
  dlaczego jego nie wykreślamy ????


  Nieznany to Garibaldi jest takim ciemniakom jak ty.

 • Rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 21:48 ~Rudy

  Victor~Victor

  To moja szkoła, chodziłem do niej w latach 70-tych. Fakt, że nikt ni czuł związków z jakim Włochem, lecz każdy zawsze mówił, że chodzi do 29-tej Garibaldiego. Skoro tyle lat to wytrzymało to po co to zmieniać? Ale tamta szkołą pamiętała, mimo komuny, o Janku Bytnarze, były akademie, spotkania, jeśli się nie mylę to chyba bywała nawet mama Janka Bytnara na tych akademiach. Czy dzisiejsza szkołą pamięta o Janku? Jest tam jakiś kącik pamięci? Uczniowie wiedzą kim był? Czy też muszą szukać tego w necie? Teraz to nikt tego nie zabrania. Czy chodzi o pamięć czy o to by znowu "obrazić kolejny sklep" jak u Barei? Byłem dziś na stronie szkoły , jakoś nie widze info o Rudym, wstyd mi troche za to. Pozdrawiam moją szkołę

  Za to na Ursynowie jest ulica Jana Bytnara. W centralnym punkcie.

 • Opinia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 21:45 ~Opinia


  Nie wiem, czy pisowcu czytałeś, co napisał ambasador- niedaleko MSZ w Rzymie jest duża ulica: Viale Maresciallo Pilsudski, jest też przy niej pomnik marszałka. Co by było, gdyby jakiś samorząd dzielnicy zażądał zmiany patrona ulicy na kogoś innego, bo... Piłsudski nie był Włochem, bo był awanturnikiem bił się z zaborcami i ruskimi, bo był antysemitą... oj, tvp info trąbiłoby 28 godzin na dobę o obrażeniu Polski. Garibaldi jest bohaterem narodowym Włoch. I tylko czekać, jak brukowce nad Tybrem rzucą się na tą sprawę.
  patriota~patriota

  brawo, nareszcie coś rozsądnego,po co nam jakiś nikomu nieznany Włoch, europa nie czci naszych bohaterów to nie wybiegajmy przed szereg i czcijmy swoich patriotów i wykreślamy zdrajców:

  Niejaki Kościuszko Tadeusz:
  "...Car Paweł I Romanow 26 listopada 1796 r. wypuścił Kościuszkę po złożeniu przysięgi wiernopoddańczej...
  - zdrajca
  - nieudacznik
  - kolaborant
  dlaczego jego nie wykreślamy ????

  zett~zett  A może im się nie będzie chciało ? Dzięki PiS-owi mamy kuż w całym świecie ugruntowaną opinię. Żadna nowość.

 • Hiszpan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 20:22 ~Hiszpan

  Z faszyzmem walczył także Ławrientij Beria.

 • zett

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 20:09 ~zett

  Nie wiem, czy pisowcu czytałeś, co napisał ambasador- niedaleko MSZ w Rzymie jest duża ulica: Viale Maresciallo Pilsudski, jest też przy niej pomnik marszałka. Co by było, gdyby jakiś samorząd dzielnicy zażądał zmiany patrona ulicy na kogoś innego, bo... Piłsudski nie był Włochem, bo był awanturnikiem bił się z zaborcami i ruskimi, bo był antysemitą... oj, tvp info trąbiłoby 28 godzin na dobę o obrażeniu Polski. Garibaldi jest bohaterem narodowym Włoch. I tylko czekać, jak brukowce nad Tybrem rzucą się na tą sprawę.

  patriota~patriota

  brawo, nareszcie coś rozsądnego,po co nam jakiś nikomu nieznany Włoch, europa nie czci naszych bohaterów to nie wybiegajmy przed szereg i czcijmy swoich patriotów i wykreślamy zdrajców:

  Niejaki Kościuszko Tadeusz:
  "...Car Paweł I Romanow 26 listopada 1796 r. wypuścił Kościuszkę po złożeniu przysięgi wiernopoddańczej...
  - zdrajca
  - nieudacznik
  - kolaborant
  dlaczego jego nie wykreślamy ????


 • zett

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 19:44 ~zett

  No i co... i pół Polski śmieje sie z pani dyrektor. Pewnie prywatnie jest działaczką pis, podobna retoryka w tłumaczeniach. Potrzebne to szkole?

 • Victor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 19:38 ~Victor

  To moja szkoła, chodziłem do niej w latach 70-tych. Fakt, że nikt ni czuł związków z jakim Włochem, lecz każdy zawsze mówił, że chodzi do 29-tej Garibaldiego. Skoro tyle lat to wytrzymało to po co to zmieniać? Ale tamta szkołą pamiętała, mimo komuny, o Janku Bytnarze, były akademie, spotkania, jeśli się nie mylę to chyba bywała nawet mama Janka Bytnara na tych akademiach. Czy dzisiejsza szkołą pamięta o Janku? Jest tam jakiś kącik pamięci? Uczniowie wiedzą kim był? Czy też muszą szukać tego w necie? Teraz to nikt tego nie zabrania. Czy chodzi o pamięć czy o to by znowu "obrazić kolejny sklep" jak u Barei? Byłem dziś na stronie szkoły , jakoś nie widze info o Rudym, wstyd mi troche za to. Pozdrawiam moją szkołę

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 18:41 ~Seba

  Szkoła Odkrywców... nieźli odkrywcy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »