Informacje

13.09.2011 06:20 śladem archiwum ringelbluma

Szklany kubik upamiętni archiwum getta

SERWISY:

Kilkadziesiąt lat temu ukryto, a potem wykopano tam legendarne Archiwum Ringelbluma. Dziś na nijakim podwórku nie ma żadnej informacji, która by o tym przypominała. Ale jeszcze w tym roku na muranowskim skwerku może pojawić się szklany kubik upamiętniający wyjątkowe znalezisko.

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego stworzyła kierowana przez Emanuela Ringelbluma grupa "Oneg Szabat". Narażając życie, konspiratorzy zgromadzili niemal 30 tysięcy różnego typu dokumentów, świadectw, relacji, druków i zdjęć. Stworzyli wyjątkowe źródło wiedzy o Holocauście, które nie ma sobie równych w Europie.

Ukryte w bańkach po mleku

W sierpniu 1942 i pod koniec lutego 1943, tuż przed wybuchem powstaniem w getcie, zakopano Archiwum Ringelbluma w piwnicach domu Nowolipki 68 (obecnie 28). W 1946 roku wydobyto dziesięć metalowych skrzyń zawierających pierwszą część archiwum, cztery lata później - drugą, ukrytą w bańkach po mleku. Części trzeciej do dziś nie udało się odnaleźć.

W 1999 roku Archiwum Ringelbluma zostało wpisane przez UNESCO na Listę "Pamięć Świata" – najważniejszych dokumentów ludzkości.

Żadnego śladu w mieście

O tym wszystkim wiedzą jednak tylko nieliczni, między innymi dlatego że w okolicy miejsc, gdzie to wszystko się wydarzyło, nie ma żadnej informacji. To ma się zmienić. Instalacja upamiętniająca Archiwum Ringelbluma i miejsce jego odnalezienia będzie skromnym, ale eleganckim elementem małej architektury. Znajdzie się przy ul. Nowolipki między domami o numerach 28 i 30.

- W szklanym kubiku znajdzie się symbolizująca piwnicę komora zagłębiona w ziemi. Nad nią będzie wtopiony w szklaną taflę dokument – opowiada współautor projektu Marcin Urbanek. Kubik będzie nocą podświetlony. Na ścieżce doń prowadzącej zostaną ułożone cztery granitowe płyty. Znajdą się na nich informacje o archiwum w językach: polskim, hebrajskim, jidysz i angielskim.

- Wokół planujemy niski żywopłot. Chcemy wydzielić przestrzeń, miejsce pamięci, a jednocześnie nie odcinać się całkiem od otoczenia – wyjaśnia architekt. Większa forma nie wchodziła w grę m.in. ze względu na instalacje znajdujące się pod ziemią.

Wszyscy jednym głosem

Inicjatywa jest efektem działań kilku środowisk, które stworzyły koalicję na rzecz upamiętnienia wyjątkowego miejsca. W skład weszły Centrum Badań nad Zagłada Żydów, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich, Ośrodek KARTA, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Stowarzyszenie Stacja Muranów oraz Żydowski Instytut Historyczny. Projekt ma pełne poparcie władz dzielnicy oraz radnych Woli. Ciężar finansowania wzięła na siebie przede wszystkim Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Temat był poruszany podczas ostatniej sesji rady dzielnicy 30 sierpnia. Radni podjęli uchwałę, w której poparli tę inicjatywę – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka dzielnicy. Jak dodaje, wśród mieszkańców pojawił się pomysł nadania samemu skwerowi nazwy Archiwum Ringelbluma. Jednak kronikarz warszawskiego getta ma już na Woli swoja ulicę, dlatego komisja nazewnictwa nie zaakceptowałaby takiego rozwiązania.

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Piotr Bakalarski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 22:06 ~Aj

  Muzeum Historii Zydow, umschlagplatz ,kladka getta ,synagoga,+grunty na woli +jeszcze jakas instalacja ??? Po co ??? Odbudowac i stworzyc Kiercelak Miejsce gdzie moglibysmy odpoczac cos zjesc poznac stara Warszawe ludzi muzyke jak zyli itp ...Bloki 15 pietrowe i tak spaskudziły okolice a po co taka wielka kladka tam niemogła byc tablica? Na ulicach sa zrobione slady gdzie było getto.niewystarczy to wam? W kazdej takiej sprawie powinno odbywac sie referendum dla mieszkancow danej dzielnicy!!!!!!!!!!!!!!

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 17:00 ~janek

  A może w końcu dowiedzielibyśmy się co jest w tym 'archiwum". O archiwum, jak o Dekrecie Bieruta : jest, a nikt go nie widział. Może w końcu dowiedzielibyśmy się o porozumieniu Czerniakowa z władzami okupacyjnymi. Dowiedzielibyśmy się może dlaczego stworzono dzielnicę żydowską kosztem mieszkańców Polaków i o porozumieniu ws wysiedleń Polaków z terenu późniejszej dzielnicy żydowskiej. Kto postawił mur i w jakim celu? Jaki był udział Żydów w wybuchu II wojny w kontekście ich udziału w Międzynarodówce komunistycznej. O porozumieniu z Rosją sowiecką itd, itd. Może dowiedzielibyśmy się dlaczego Polacy dokonali masakry w Jedwabnem? Za co się zemścili? Tak im dobrze było za władzy żydowskiej po wejściu sowietów 17.09.1939 r.?

 • kubel_ll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 12:52 ~kubel_ll

  Nareszcie! Trochę wstyd, że tak późno. Jak zwykle cały świat ceni tylko nie my. no chyba, że chodzi o pomnik JPII nr 7500... a projekt super. Wreszcie nie są to jakieś mdłe i żałosne postaci w dodatku nic nie mówiące. Zresztą w końcu jest to upamiętnienie Archiwum Ringelbluma, wyjątkowego i bezcennego zbioru dokumentów. Minimalistyczny i elegancki projekt; nie epatuje też martyrologią.

 • bk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 12:38 ~bk

  W sąsiedztwie szklanego kubika zaplanowano ławki, ma to być miejsce zadumy i wypoczynku . Ja mieszkam w pobliżu, znam dobrze otoczenie i obawiam się, że skwer ten będzie oblegany przez miejscowych pijaczków. W okolicy zlikwidowano wszystkie ławki, bo głównie przesiadywali na nich miejscowi amatorzy picia alkoholu pod chmurką.
  Samą inicjatywę popieram przynajmniej w otoczeniu będzie czysto, bo teraz bywa różnie.

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 12:34 ~roman

  @34all
  ilez juz jest w Warszawie normalnych pomników z realistycznymi ludzmi? pełno, wystarczy juz tych dosłownych przedstawień.

  @antyfan
  mało jeszcze wiesz kolego o miejscach godnych upamiętnienia.

 • 34all

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 11:11 ~34all

  czy nie można zrobić normalnego pomnika z realistycznymi ludźmi, przyrodą ala rzeźby z Grecji, Rzymu tylko ciągle robią kule, prostokąty, płyty chodnikowe, przełamane klocki. kwadraty, tablice - to nie pomniki tylko jakieś nie wiadomo co :/ pomnik powinien jakoś obrazować minione wydarzenie, a co obrazuje szklany sześcian ? - pewnie umieszczą pod nim opis i zamysł wielkiego artysty bo przypuszczam że zwykłego człowieka wyrzeźbić nie umie :/

 • antyfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 10:36 ~antyfan

  W całej warszawie na każdym domu i bloku trzeba by powiesić tabliczkę lub pomnik, bo tyle było ofiar wojny. Jeśli się zaś nie mylę, to mamy umszlag plac i pomnik getta, po co jeszcze więcej w tym rejonie dziwnych tworów, co jeszcze tam jest do upamietnienia?

 • ak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 10:19 ~ak

  jestem za

 • pozdro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 09:59 ~pozdro

  a czy tworcy tego czegos planuja jakos to zabezpieczyc tak aby w przyszlosci nie pojawialy sie napisy antysemickie jak ma to miejsce ostatnio na podlasiu?

 • sdfghj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 09:51 ~sdfghj

  Rumuni to byli przy moście Grota , Trasy Ci się kochasiu pomyliły...:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »