Informacje

05.07.2012 10:42 przebudowa wiaduktu na Hynka

"Szklane rogatki bionicznego city":
wyimki z dziennika budowy

"Wśród morza zieleni, wśród koron drzew obklejonych zielenią liści, wśród mistrzyń wysokości strzelistych topól, wśród rosnących w wojskowym szyku rozłożystych, kwitnących lip, unoszą się one - dwa wiadukty łączące ulicę Sasanki z ulicą Franciszka Hynka" - to nie początek powieści, a komunikatu drogowców.

Południowa część wiaduktu nad ulicą Żwirki i Wigury, gdzie ulica Sasanki przechodzi w Hynka została zamknięta w środę. Pisaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl. Jednak nie tak epicko, jak rzecznik ZDM, Adam Sobieraj. Roztoczył on widok nie tylko na budowę, lecz całą jej okolicę, wybiegając także w przyszłość:

Przeczytaj cały wpis ze strony internetowej ZDM:

"Wśród morza zieleni okolicznych ogrodów działkowych, wśród koron drzew obklejonych zielenią liści skrzętnie zakrywających budynki koszarów i wojskowych kasyn, wśród mistrzyń wysokości strzelistych topól okalających bloki, wśród rosnących w wojskowym szyku rozłożystych, kwitnących lip, unoszą się one - dwa wiadukty łączące ulicę Sasanki z ulicą Franciszka Hynka, przenoszą wielotysięczny ruch samochodów nad ulicą Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury jadących na Mokotów i w kierunku Włoch. Dziś, jeden z nich, południowy został zwolniony z tego obowiązku.

Nie minęło 12 godzin odkąd udało się po ulewnej nocy wdrożyć czasową organizację ruchu, a południowy wiadukt nad ulicą Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury stał pod gorącym gołym niebem, jak go inżynier stworzył, a potem wybudował, bez wierzchniej i wiążącej warstwy bitumicznej, bez izolacji, za której przyczyną pojawiły się na wiadukcie maszyny drogowe, a wraz z nimi rzecznik.

Tuż po 15.00 zrywano ostatni pas nawierzchni wraz z izolacją. Jej fragmenty, których nie chwycił frez były zdzierane przez robotników. Równolegle toczyły się roboty odcinania krawężników. Operator frezarki musiał uważać, aby nie zahaczyć o dylatacje obiektu. Jutro rozpocznie się chirurgiczne wręcz czyszczenie obiektu z resztek zerwanego materiału, do "żywego betonu". Oczyszczenie wiaduktu jest podstawą, aby móc zacząć myśleć o reprofilacji koryta wiaduktu. Najmniejsza drobina przylegająca do powierzchni płyty mogłaby zniweczyć przedsięwzięcie.

Istotnym elementem remontu jest czasowa organizacja ruchu. Kierowcy szybko nauczyli się jej. Spora część z nich korzysta z możliwości jazdy obiektem północnym. W momencie obserwacji nie tworzyły się na nim żadne zatory.

Zamknięty wiadukt stanowi idealny punkt widokowy na okolicę, pomimo ekranów akustycznych. W pośpiechu do pracy nie dostrzegamy (lub nam się opatrzyła) ultra nowoczesnej, jakże odmiennej od kamienic Starego Mokotowa (a nawet Śródmieścia), zabudowy Służewca postprzemysłowego, południowo-zachodnich rubieży Mokotowa. Na pierwszym planie majaczy węzeł przyszłości łączący Marynarską z drogą ekspresową prowadzącą do południowej obwodnicy Warszawy.

Oślepiająco jasny plac budowy tnie czerwony pociąg SKM jadący na pobliskie Lotnisko Chopina. Za linią kolejową, wznoszą się lub są wznoszone budynki niczym szklane rogatki bionicznego city, które city przecież nie jest.

Stefan Żeromski byłby zadowolony z tego widoku. W ścianach tych budynków można przeglądać wszystkie oblicza nieba, i to słoneczne, i to burzowe".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Barti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 15:31 ~Barti

  Mi się ten tekst podoba. A piosenkę o szerokiej jak może trasie Łazienkowskiej zdarzało mi się śpiewać tkwiąc na niej w korku :-) . Pozdrawiam wszystkich, którzy tak jak ja lubią to miasto.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 11:22 ~qwerty

  Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach! Przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska!

  widać, że Pan stęskniony za minionymi czasami...

 • inż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 22:27 ~inż

  Czas zrozumieć, iż w ZDM potrzeba inżynierów, nie humanistów. Inaczej nieustająco będziemy budować drogi na tłuczce z kibli. Ot co.

 • marco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 15:03 ~marco

  Pan rzecznik jak zawsze jakby na lekkim haju, że go jeszcze w ZDM trzymają:))) Drugi inny po takich numerach już dawno by nie pracował jako rzecznik

 • ajajaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 14:15 ~ajajaj

  a może jednak koszar a nie koszarów...

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 13:22 ~Tomek

  Brawo! Nawet jeśli ociera się o grafomanię, to co z tego - jest lato, jest wesoło!

 • witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 13:08 ~witold

  Fajne, podoba mi się ten styl. Proponuje, aby te dotychczas szaro-bure komunikaty zamawiać u ludzi sztuki: pisarzy, krytyków, architektów. Notatka o remoncie ulicy autorstwa Pilcha, Andermana, Pani Chutnik - to byłby cymes dla ich fanów.

 • epitomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 12:17 ~epitomo

  Sobieraj się zakochał. Albo odkochał.

 • wart11 wp pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 12:12 ~wart11 wp pl

  może i nie jest to poezja górnych lotów - ale kurcze blade, nie każdy to Mickiewicz a drogowcy też ludzie i niech się pobawią. dla mnie bomba - pośród ogólnej szarości podobnych nudnych komunikatów

 • świetne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2012 12:08 ~świetne

  Rubieży Mokotowa - LOL. Jedno jest pewne - ów poeta nie zrobił żadnego błędu ortograficznego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »