Informacje

20.07.2018 15:12 pięć i pół roku więzienia

"Sześćdziesiątki" pogrążyły rapera. Skazany za handel narkotykami

SERWISY:

Zeznania tzw. małego świadka koronnego pogrążyły Oliwiera R. znanego w świecie muzycznym jako Bonus RPK. Muzyk został skazany na pięć i pół roku więzienia. Musi też oddać pieniądze, które, zdaniem sądu, zarobił na sprzedaży marihuany. Prawie pół miliona złotych.

Proces, który w piątek zakończył się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli to jeden z wątków działalności rozpracowanej przez policję grupy Marka Cz. ps. Rympałek. Cz. to jeden z najbardziej znanych gangsterów lat 90. ubiegłego wieku, który, zdaniem śledczych, po latach odsiadki  wrócił do przestępczego fachu i na wielką skalę zorganizował handel narkotykami.

Arek, syn Stefana

Przed sądem zasiadło w sumie 12 osób, wśród nich znaleźli się Arkadiusz K. ps. Arek z Żoliborza (syn Stefana, szefa gangu żoliborskiego zastrzelonego w styczniu 2000 roku w wyniku walki o wpływy grup przestępczych) oraz właśnie Oliwier R. ps. Bonus RPK.

Akt oskarżenia, co przyznał w piątek sąd, oparty był na zeznaniach skruszonych gangsterów. Nie było bilingów, podsłuchanych rozmów, ani znalezionych narkotyków. Mimo to, sąd uznał, że opowieści "małych świadków koronnych", czyli tzw. sześćdziesiątek (od treści artykułu 60 kodeksu karnego) są wiarygodne.

Najważniejszym z nich był Michał Cz. ps. Niedźwiadek. - Świadek Cz., jako osoba wysoko postawiona w grupie Marka Cz. ("Rympałka" - red.), miał dużą wiedzę. Przekazał ją organom procesowym (policji i prokuraturze - red.), potwierdził to także przed sądem - podkreślał w uzasadnieniu wyroku sędzia Marcin Niedźwiecki. - Zdaniem sądu materiał dowodowy niemal w pełni potwierdza ustalenia z postępowania przygotowawczego - dodawał sędzia.

Surowiej niż chciała prokuratura

Żaden z 12 oskarżonych nie przyznawał się do winy. Bonus od początku twierdził, że zeznania świadków to pomówienia. Sąd mu jednak nie uwierzył. Skazał wszystkich 12 oskarżonych i to surowiej niż chciała prokuratura. Arkadiusz K. ps. Arek z Żoliborza dostał 12 lat więzienia. Zdaniem sądu brał udział w obrocie niemal 180 kilogramami narkotyków. Dodatkowo K. musi zapłacić 10 tys. zł grzywny i prawie 2,5 miliona złotych, które miał zarobić na handlu środkami odurzającymi.

Oliwier K. za sprzedaż ponad 25 kilogramów narkotyków (głównie marihuany, ale też kokainy) został skazany na pięć i pół roku więzienia. Będzie musiał też oddać urzędowi skarbowemu blisko pół miliona, które miał zarobić na handlu.

Pozostali oskarżeni zostali skazani na niższe kary, od 1,5 roku do czterech lat więzienia i kilkutysięczne grzywny. Wszyscy muszą też wpłacić nawiązki (od 500 do 2500 zł) na cel społeczny, w tym wypadku na Monar.

"Losu Kowal"

Bonus RPK został zatrzymany przez policję pod koniec lutego 2015 roku. W areszcie spędził ponad osiem miesięcy. Po wyjściu na wolność ukazała się jego pierwsza oficjalna płyta (wcześniejsze ukazywały się poza głównym nurtem) pod tytułem "Losu Kowal".

Niektóre utwory niemal wprost nawiązują do pobytu rapera w areszcie, na przykład "Witamy w stolicy".

"Witamy w stolicy, na fundamentach wojny / Tu klimat niespokojny, afery różnej formy / Z każdej strony możesz być zagrożony / Na szmal wypie…ny, owity, zniewolony /Węszy CBŚ, nieostrożny ma tu lipę /I nie raz to, co miało iść w klimpę (nos - red.), poszło w kibel / Już nie jeden konfident poukładał się z prorokiem (prokuratorem - red.) / Pogrążył swą ekipę i miał je…ne z okien.

(…) Tu poznałem ulice i się wpier…łem w bagno / Już dawno. Teraz te znajomości wyszły bokiem / A sprawa, którą waży mi Kocjana (przy tej ulicy znajduje się wolski sąd – red.) śmierdzi wyrokiem / Z rana smutni panowie zdjęli mnie z kwadratu / I postawili zarzut, prawie trzy dychy tematu / Z dołka na Mokotów, tak trafiłem do puchy / Z nudów liczyłem czas i zdeptane karaluchy

(…) Wola, Bielany, bo tutaj wychowany / Znam te bloki, znam podwórka, bramy, obserwuję zmiany / Witamy w mieście znanym z krawatów szemranych / Na Wiejskiej ku… złodziejskie, snujące plany / Jak tu wypier…ić 40 milionów? / Już nie da się ugasić płonącego Babilonu".

"Grał gangstera"

Z kolei w kawałku "60-tka" Bonus RPK rapuje: "Rozj…łeś się ku…, jak najgorsza ch…za / Na twym gardle obroża, niech cię skarci dłoń Boża / Jednak zanim to zrobi, ostrza ludzi poznasz / Kiedy na ulicy ciężkiego urazu doznasz / W dzień postrach siać, w grubą ferajnę wzięty / Ciągle głodny pieniędzy, niczym struna napięty / Wykręcałeś koleżków, sojuszników ci wiernych / Wystawiałeś ich chamom uzbrojonym po zęby /

(…) Bez owijania w bawełnę pomówienia obszerne / To bez wątpienia było twoim największym błędem / Jednak do przewidzenia kto ku… jest ogólnie / Ten na sam koniec zaserwuje największą ch…nię / Co z tobą dalej, nie obchodzi mnie szczególnie / Niech ten kawałek będzie twoim gwoździem w trumnie / Kapuś, kapuś, inaczej sześćdzisiątka /Bez skrupułów sprzeda najlepszego ziomka / Kapuś, kapuś, jeb…a ściera / Grał gangstera, dziś ma status frajera".

Prokurator o twórczości

Na ten ostatni utwór w swojej mowie końcowej powoływał się prokurator. Zdaniem śledczych atak na "małego świadka koronnego" miał tylko potwierdzać prawdziwość jego zeznań. Jednak zdaniem obrońców ten kawałek powstał znacznie wcześniej, jeszcze przed zatrzymaniem Bonusa. A poza tym nie można z twórczości artystycznej wyciągać tak daleko idących wniosków.

Adwokat zaznaczył też, że w innych utworach oskarżony przestrzegał przed narkotykami i promował sportowy tryb życia. Ale na to już prokurator nie zwrócił uwagi.

Sąd na temat twórczości Bonusa RPK się nie wypowiedział. Nie wiemy więc, czy teksty piosenek były dodatkowym argumentem za skazaniem.

Wyrok nie jest prawomocny.

W ostatnich dniach policjanci zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w grupie handlującej narkotykami w okolicach Piaseczna:

Piotr Machajski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Z Poznania55q9u9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 23:27 ~Z Poznania55q9u9

  Bonus jest tylko jeden!!! BONUS BGC !!

 • Walczyc ze ścierwem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 20:40 ~Walczyc ze…


  Walczyc ze ścierwem~Walczyc ze ścierwem

  BONUS to patol więc niech siedzi bo swooją "twórczością" wychowuje następne pokolenie patusów. Sam się wychował na patusach z Molesty , którzy teraz dorośli i zrozumieli, że byli idiotami a ich twórczość wychowała takich bonusów.
  raf~raf

  piszesz to na podastawie przezyć z dzieciństwa jak cie koledzy w klasie tępili ?

  Nikt mnie nie tępił bo nie było takiego kozaka na mnie, to ja stałem zawsze na najwyższym szczeblu w hierarchi w klasie. Zawsze wygrywałem solówki. Takich patusów jak on i Popek do pierdla bo wtłaczają gówno świat do głów dzieci, które się na tym ścierwie wychowują i kończą przećpani albo stają się prostytutkami a ty jego fanboyu też jesteś bez przyszłości boś głąb z pokolenia jp.

 • nmbmnbnbm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 18:04 ~nmbmnbnbm


  ktoś~ktoś

  Polska, wystarczy kogoś pomówić i odrazu się idzie do więzienia.
  mico~mico

  Nie doczytałeś istotnego zdania "Zdaniem sądu materiał dowodowy niemal w pełni potwierdza ustalenia z postępowania przygotowawczego" Więc to pomówienie to tylko dodatkowy formalizm do kolekcji innych dowodów.


  Jaki materiał dowodowy? Chyba całkowity brak dowodów. Nie piszę o wszystkich w tej sprawie ale o Bonusie. Nic poza zeznaniami osób które same są przestępcami i chcą uzyskać złagodzenie kary. Nie potwierdzono posiadania, kontaktów, nawet rozmów telefonicznych, nie potwierdzono nic. Sąd dał wiarę zeznaniom przestępcy.
  Można mieć różne zdanie na temat Bonusa ale wieloletnie więzienie za handel narkotykami musi być oparte na dowodach. Tu dowodów absolutnie brak.

 • raf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 14:56 ~raf

  Walczyc ze ścierwem~Walczyc ze ścierwem

  BONUS to patol więc niech siedzi bo swooją "twórczością" wychowuje następne pokolenie patusów. Sam się wychował na patusach z Molesty , którzy teraz dorośli i zrozumieli, że byli idiotami a ich twórczość wychowała takich bonusów.

  piszesz to na podastawie przezyć z dzieciństwa jak cie koledzy w klasie tępili ?

 • Walczyc ze ścierwem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 13:41 ~Walczyc ze…

  BONUS to patol więc niech siedzi bo swooją "twórczością" wychowuje następne pokolenie patusów. Sam się wychował na patusach z Molesty , którzy teraz dorośli i zrozumieli, że byli idiotami a ich twórczość wychowała takich bonusów.

 • mico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 09:35 ~mico

  ktoś~ktoś

  Polska, wystarczy kogoś pomówić i odrazu się idzie do więzienia.

  Nie doczytałeś istotnego zdania "Zdaniem sądu materiał dowodowy niemal w pełni potwierdza ustalenia z postępowania przygotowawczego" Więc to pomówienie to tylko dodatkowy formalizm do kolekcji innych dowodów.

 • aertawt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 09:25 ~aertawt

  Nie ma czegoś takiego jak mały swiadek koronny,jest po prostu swiadek koronny i tyle.Frajerzy którzy gadają na każdego kogo znaja,winny czy nie i tak idzie na 3 miechy bo jest pomówiony, prawo powinno się zmienić w tym zakresie. Ile ludzi siedzi niewinnych w Polsce, jakaś paranoja.

 • Dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 08:41 ~Dno

  Raper?? To z muzyka raczej ma wspólnego tyle co kononowicz z polityką ! Osiedlowe wypociny napisane chyba po przeczytaniu komiksu Ada Junior i Pirat!

  ..."wiesz co mnie boli, że w głowach się *&%$#" znacie to ;)

 • słowo przeciw słowu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 21:15 ~słowo…

  przesłuchajcie sobie jego kawałek
  KAŻDY SWÓJ KRZYŻ NIESIE !!!

 • olaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 18:14 ~olaf

  raper wielkie słowo a w naszym kraju mamy raperów czy wynalazki

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »