Informacje

01.09.2016 11:00 i oskarżają miasto o bezczynność

Sześć wątpliwych zwrotów. Burmistrzowie zawiadamiają prokuraturę

SERWISY:


Sześć zawiadomień dot. nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze Północ trafiło do prokuratury - poinformowali w czwartek w Warszawie
burmistrzowie tych dzielnic Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki (obaj z PiS).

- W ciągu tego tygodnia wraz z kolegą z Pragi-Północ przygotowaliśmy pierwsze sześć zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawach reprywatyzacyjnych. One już zostały złożone, jeśli chodzi o Śródmieście. Kolejne będą składane za tydzień - zapowiedział burmistrz dzielnicy Śródmieście Piotr Kazimierczak.

Według niego dzielnica wielokrotnie interweniowała w ratuszu w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy reprywatyzacjach.

- To nie są sprawy nieznane ratuszowi. Bo zarząd dzielnicy Śródmieście od dawna sygnalizował formalnie władzom miasta o nieprawidłowościach popełnianych w trakcie dokonywania procedury zwrotowej - stwierdził Kazimierczak.

Prokuratura odrzucała pozwy

- W przypadku Pragi skala jest porażająca, i zwrotów, i jakości dokumentów, na podstawie których były do tej pory dokonywane zwroty. My wstrzymujemy w tym momencie zwrot trzech kamienic, bo są to przypadki osób, które powinny teraz mieć ponad 100 lat - dodał Wojciech Zabłocki, burmistrz Pragi Północ. - Przejrzałem dokumenty. Jedna z pań, na której nazwisko kuratorzy odzyskują kamienice, zmarła w 1974 r. w Brazylii. Mamy nawet przetłumaczony akt zgonu przez tłumacza przysięgłego. Takich spraw jest więcej - powiedział.

Zabłocki poinformował, że wystąpił do ratusza o formalną decyzję dotyczącą wstrzymania zwrotów nieruchomości. - Były deklaracje prezydent, ale nie ma żadnego dokumentu, zarządzenia, informacji. Nie chcemy brać na swoje barki odpowiedzialności za wstrzymanie zwrotów - podkreślił burmistrz Zabłocki.

Nieruchomości, w sprawie których burmistrzowie donieśli do prokuratury, to sześć adresów: Łochowska 38, Jagiellońska 14, Stolarska 9, Twarda (gimnazjum), Nowogrodzka 14, Lekarska 9.

Dlaczego dopiero teraz? Według burmistrza Kazimierczaka wcześniej prokuratura traktowała te sprawy pobłażliwie, zwykle odrzucając pozwy. Sytuacja miała zmienić się tydzień temu.

- W trakcie jednej ze spraw eksmisyjnych mieszkanka podniosła kwestię nieprawidłowości przy zwrocie kamienicy. Sąd zawiesił postępowanie i skierował sprawę do zbadania przez prokuraturę - opowiadał burmistrz Śródmieścia.

Ratusz też nie pomagał

Według burmistrzów sojusznikiem w walce z dziką reprywatyzację nie były także władze miasta. - Odpowiedzi skupiały się na jednym: nie mamy racji, wszystko jest w porządku - relacjonuje Kazimierczak.

md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 08:59 ~paweł

  teraz składają zawiadomienia ? teraz jak wybuchła afera ? a wcześniej nic o tym nie wiedzieli czy siedzieli cicho i mieli to gdzieś ? teraz próbują wymiksować się ze sprawy jak grunt osuwa się spod nóg !!!

 • Luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 08:33 ~Luk

  Pis też rządził warszawą teraz nagle udaja że temat nie znany? to ci ciekawe, oni nigdy niczemu nie winni

 • JakubW357

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 15:29 JakubW357

  laki66laki66

  prokuratorzy odrzucający wszczęcie postępowań to jawna współpraca z oszustami ! jak można odrzucić wniosek bez postępowania wyjaśniającego ? to jest karalne ! Ziobro zrób z tym wreszcie porządek Nazwiska tych Prokuratorów do publicznej wiadomości oraz zwolnić na bruk ! Państwo traci miliony złotych przez takich ludzi !


  Sprawa wlecze sie jak flak już od 25 lat za PIS-u również za SLD A ty w tedy gdzie byłeś no tak z ciekawości pytam bo tak nagle się uruchomiłeś? uaktywniłeś"

 • cwaniak_WAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 15:00 ~cwaniak_WAWA

  wiekszosc W~wiekszosc W

  GOSPODYNI NAS ZAWIODLA- ODEJDZ P. HANIU


  W Krakowie na wszystkie tereny, w tym kamienice miasto założyło hipoteki na księgi wieczyste na Urząd Miasta. Dzięki temu podobno udaremniono około 2000 wyłudzeń, tyle wpłynęło nieuzasadnionych wniosków.

 • kol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 13:55 ~kol

  Może prokuratura też coś odzyskuje, skoro tak niechętnie się tymi sprawami zajmuje...

 • Jordanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 13:52 ~Jordanek

  A kto pozwolił zabudować Jordanek przy Łochowskiej, czyżby też dziwny zwrot nieruchomości?

 • lelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 13:44 ~lelek

  Następny będzie Wawer - Dzielnica cudów

 • laki66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 13:37 laki66

  prokuratorzy odrzucający wszczęcie postępowań to jawna współpraca z oszustami ! jak można odrzucić wniosek bez postępowania wyjaśniającego ? to jest karalne ! Ziobro zrób z tym wreszcie porządek Nazwiska tych Prokuratorów do publicznej wiadomości oraz zwolnić na bruk ! Państwo traci miliony złotych przez takich ludzi !

 • arkadiusz_czekay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 13:35 arkadiusz_czekay

  Ciekawe kiedy się za Telegraf wezmą i Kaczkę :-)

 • dede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2016 13:03 ~dede

  HANKA UCIEKAJ DO ROSJI !!!
  TAM SA WASI PRZYJACIELE

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »