Informacje

04.04.2011 16:49 jest ustawa, nie ma pieniędzy

Sześć tysięcy dzieci
w kolejce do żłobka

 

 

Ponad sześć tysięcy dzieci czeka na miejsca w stołecznych żłobkach. Szansę na skrócenie kolejki ratusz widzi w uproszczeniu procedur przy zakładaniu prywatnych placówek i możliwości dofinansowywania uczęszczających tam dzieci z miejskiej kasy. Na to też jednak potrzeba pieniędzy, których na razie w budżecie miasta nie ma.

W poniedziałek weszła w życie tzw ustawa żłobkowa, która m.in. ułatwia prywatnym podmiotom zakładanie żłobków. Do tej pory takie placówki musiały spełniać bardzo rygorystyczne normy, przez co w prawie dwumilionowym mieście powstało ich raptem kilka. Urzędnicy liczą, że teraz powstanie ich znacznie więcej, a kolejka oczekujących do publicznych placówek skróci się.

Chcą dofinansować

Pomysł biura polityki zdrowotnej jest prosty: zamiast budować żłobki, dofinansować miejsca w prywatnych placówkach. Opłaty w tych drugich osiągają kwot rzędu 1,2 - 1,5 tys. zł miesięcznie. W państwowej placówce - niewiele ponad 1000 zł. Ale dzięki miejskim dotacjom, rodzice za miejski żłobek płacą niewiele ponad 200 zł.

 Pytanie, czy dofinansowanie ratusza dla nowych placówek będzie tak samo wysokie?

- Na to pytanie nie można teraz odpowiedzieć. To rada Warszawy zdecyduje o wysokości dofinansowania, a projekt uchwały będziemy dyskutować z radnymi na najbliższej komisji polityki społecznej - mówi Teresa Sierawska, wicedyrektorka biura polityki społecznej. Nie chce też zdradzić, o jaką kwotę będą na ten cel wnioskować. Problem w tym, że w napiętym do granic możliwości budżecie ciężko będzie znaleźć jakiekolwiek pieniądze na żłobki.

Ustawa z zaskoczenia

Ratusz na razie ogranicza swoje działania do prowadzenia polityki informacyjnej. Uruchomiono infolinię dla przedsiębiorców, urzędnicy rozdają też broszury informacyjne nt. możliwości zakładania żłobków. Dlaczego nie biuro polityki zdrowotnej nie występowało wcześniej z wnioskiem o zarezerwowanie pieniędzy na dofinansowywanie żłobków?

- Nie wiadomo było kiedy ustawa wejdzie w życie. Teraz mamy już realną podstawę prawną - odpowiada Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Opieka dla najmłodszych

Aktualnie w stolicy działają 43 żłobki miejskie i sześć niepublicznych. W publicznych placówkach jest niewiele ponad 4 tys. dzieci. Choć ratusz odda niebawem placówki dla 280 dzieci na Pradze, to wciąż kropla w morzu potrzeb. Dlatego w Warszawie powstają jak grzyby po deszczu tzw. klubiki dziecięce, które obecnie nie podlegają praktycznie żadnej kontroli, a często są mylone ze żłobkami.

- Ta ustawa pozwoli usystematyzować opiekę nad najmłodszymi. Każda placówka, która będzie zajmować się dziećmi do trzech lat będzie musiała zarejestrować swoją działalność i dostać zgodę z ratusza - mówi Sierawska. - Działające już placówki będą miały od dziś trzy lata na dokonanie takiej rejestracji - dodaje.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mamadzidzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2011 00:26 ~mamadzidzi

  Zapisałam córkę do 2 zlobkow, gdy ta miała 4 miesiące. Mała dostała się jakiś miesiąc temu do jednego, czyli w wieku 1,5 roku ;/, z drugiego ciagle nie ma odpowiedzi. Polisz realia...
  Dziecko posylam juz 7 miesiac do prywatnego zlobka/przedszkola, mimo znacznie wyzszych oplat niz za panstwowe "gniazdko" wcale nie zaluje, ze tak robie, mimo, ze polowa mojej wyplaty idzie na oplaty. Coreczka jest bardzo zadowolona, a mama tym bardziej, bo wie, ze dziecko ma nalezyta opieke, doskonale warunki i zdecydowanie wiecej uwagi ze strony opiekunek (Chatka Ekoskrzatka). Zasada nr 1 niestety/stety: placisz i masz i, co wazne, nie czekasz, az w koncu twoje dziecko, z 350 na liscie oczekujacych w koncu dostanie sie do panstwowego przybytku...

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2011 09:21 ~warszawianka

  Pewna nieścisłość - od września żłobki mają kosztować nie 200zł ale 500zł, ale o tym się już nie mówi :-(

 • ADA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 21:49 ~ADA

  NO TO BEDZIMEY MIEC SUPERNIŻ DMEOGRAFICZNY MINUS 10

 • warszwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2011 14:13 ~warszwiak

  tez tak uwazam, ze jesli chcesz korzystac z dotowanej warszawskiej infrastruktury i wjezdzac bezpłatnie do w-wy płać tu podatki.
  Szlag m nie trafia jak nie mam gdzie zaparkować mimo ze jestem tu zameldowany, urodzony z dziada prradziada a tu wszystkie miejsca parkingowe zajęte przez przyjezdnych z rejestracją TOS, LU itd. Cwaniaczki

 • rafik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2011 21:55 ~rafik

  w 100% jestem za jeśli chcesz pracować w Warszawie i korzystać ze wszystkich miejskich żłobjów, przedszkoli, komunikacji miejskiej, a nawet mieć pozwolenie na wiazd samochodem, zamelduj się tu, lub chociaż płać podatki i OC...

 • kania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2011 21:03 ~kania

  zdecydowanie się zgadzam, chcesz korzystać z warszawskich żłobków, płać podatki do warszawskiej kasy!!!

 • Bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2011 20:03 ~Bemowianka

  Ja w 200% popieram przedmówcę, a jeszcze ich grzecznie proszą o rozliczanie się w Warszawie, nie płacą podatków, OC itp., ale chcą korzystać i to z "państwowych"
  żłobków czy przedszkoli.

 • wypad!!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2011 18:47 ~wypad!!

  w 187% popieram przedmówce!!! wypad do siebie!!

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2011 18:14 ~miki

  łorsoł
  To było chamskie, wulgarne i prostackie, ale dużo w tym prawdy.
  Niestety, w przypadku żłobków obowiązuje wolna amerykanka - panie zapisują "na kajecik", Też jestem zwolennikiem, że miejsce w żłobku należy sie tylko osobie zameldowanej w danym miejscie.
  Mało tego, ja bym kazał przedstawiać zaświadczenie w jakim urzędzie skarbowym zostalo złożone rozliczenie roczne.
  Obecnie często jest tak, że ludzie nie rozliczają się w warszawskich urzędach skarbowych, za to chętnie korzystają z miejsca w złobku dotowanego przez miasto.

 • łorsoł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2011 17:51 ~łorsoł

  A ja proponuję żeby pierwszeństwo mieli zameldowani Warszawiacy a nie przyjezdne ćwoki to kolejk się znacznie skróci. Mam żłobek pod domem i rano widzę jakie wieśniaki dzieci tam prowadzą przeważają rejestracje na B i na L, ale nie brakuje też innych egzotyków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »