Informacje

24.11.2014 18:15 protesty wyborcze

Sześć protestów trafiło do sądów. Jeden z nich od Ołdakowskiego

SERWISY:


Sześć protestów wyborczych trafiło do poniedziałku do sądów okręgowych w Warszawie. Protest złożył m.in. dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski z żoną. Jak wcześniej tłumaczył, oboje zagłosowali na kandydatkę, która według protokołu komisji dostała jeden głos.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie ds. Cywilnych Katarzyna Kisiel poinformowała PAP, że do tej pory do tego sądu trafiły cztery protesty wyborcze.

Protest Ołdakowskiego

Jeden z nich złożyli Jan Ołdakowski i Agnieszka Ołdakowska. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego tłumaczył wcześniej w mediach, że oboje z żoną zagłosowali na kandydatkę do sejmiku województwa mazowieckiego, powinna więc ona otrzymać co najmniej dwa głosy. Tymczasem z protokołu komisji wyborczej wynika, że ich kandydatka otrzymała jeden głos.

Rzecznik sądu poinformował PAP, że protest wniesiony przez Ołdakowskich dotyczy "(...) oddania głosu na kandydatkę do sejmiku województwa mazowieckiego Urszulę Małgorzatę Juhanowicz, a w szczególności (...) sposobu liczenia głosów i ustalenia wyników głosowania". Sąd wezwał wnioskodawców do uzupełnienia braków formalnych protestu w terminie tygodniowym pod rygorem zwrotu protestu.

Kolejny protest dotyczy wyborów samorządowych na terenie - jak zostało to wskazane - "województwa warszawskiego". Protest dotyczy działania Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego. Sąd wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Jeszcze inny protest - "w przedmiocie powtórzenia wyborów samorządowych na terenie miasta stołecznego Warszawy" - pozostawiono bez dalszego biegu.

Sąd wezwał do uzupełnienia braków

Czwarty protest, wniesiony w sprawie nieprawidłowości podczas wyborów do rady gminy Leoncin, zostanie rozpoznany 9 grudnia.

Jak powiedziała PAP Joanna Adamowicz z sekcji prasowej Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, dotychczas do tego sądu wpłynęły dwa protesty w związku z wyborami. W obu przypadkach sąd wezwał do uzupełnienia braków formalnych w tych wnioskach. - Dopiero po ich uzupełnieniu zapadną dalsze decyzje - dodała.

Według Kodeksu wyborczego protest wyborczy wnosi się na piśmie do właściwego sądu okręgowego w terminie 14 dni od dnia wyborów. Sąd okręgowy rozpoznaje protesty wyborcze w postępowaniu nieprocesowym, w ciągu 30 dni po upływie terminu do wnoszenia protestów, w składzie 3 sędziów, z udziałem komisarza wyborczego, przewodniczących właściwych komisji wyborczych lub ich zastępców.

Rozmowa z nową radną Krystyną Prońko:


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oddo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 08:54 ~oddo

  Czy Sąd będzie sprawdzał karty do głosowania z tych konkretnych komisji wyborczych?
  Jeśli nie, to po co te wszystkie odwołania.

 • zacco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 08:08 ~zacco

  Anka~Anka

  Co za nieudacznik, nawet protestu bez braków formalnych nie potrafi złożyć do sądu.

  Pewnie złożył protest z podaniem powodu "bo myśmy myśleli, że razem głosowaliśmy na tę samą osobę". A upolityczniony sąd rzuca kłody pod nogi... :D

 • OSZUSTWO w liczbach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 06:34 ~OSZUSTWO w…

  Pierwszy raz też na polecenie PKW komisje wyborcze usuwały z budynków gdzie przeprowadzano wybory ankieterów IPSOS którzy robili sondaże exit poll , ktoś chyba bardzo obawiał się tych sondaży ! Sondaże exit-poll ( błąd pomiarowy to 1 lub 2% ) sprawdziły się doskonale w wyborach do rad miast i na prezydentów miast ale zupełnie odbiegają od "oficjalnych" wyników do sejmików ! Jakie to są różnice : sejmik województwa świętokrzyskiego sondaż exit poll : PIS wygrywa z 33,8% drugie PSL 29,7 % , wyniki oficjalne wygrywa PSL 46,24% , PIS 24,99% , głosów nieważnych aż 16,72% ! Zachodzi też wszędzie dziwna korelacja im więcej głosów nieważnych tym lepszy wynik PSL tak jakby wyborcy PSL byli bardziej inteligentni od wyborców innych partii ( w co wątpię ) Tłumaczenie że wynik PSL to bonus za pierwsze miejsce na tej sławetnej książeczce też nie da się obronić bo w wyborach do europarlamentu Solidarna Polska miała pierwsze miejsce i jej to bonusu nie przyniosło , to samo w wyborach samorządowych 2010 w województwie mazowieckim też była książka i pierwsze było SLD i im to bonusu nie przyniosło natomiast PSL uzyskał w mazowieckim doskonały wynik przy bardzo dużej liczbie głosów nieważnych ! Na koniec rekordowa liczba głosów nieważnych w niektórych powiatach do 40 % gdy w powiecie obok głosów nieważnych jest 3% ! Opolskie: 827 tys uprawnionych, 42,13% frek. 281,1 tys. głosów ważnych, 140 tys. gł. nieważnych - co 3 głos nieważny!

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2014 22:46 ~Anka

  Co za nieudacznik, nawet protestu bez braków formalnych nie potrafi złożyć do sądu.

 • Fachowość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2014 20:18 ~Fachowość

  Bardzo kompetentna radna, znawczyni samorządów.

 • ES28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2014 19:20 ES28

  Opisane "protesty",ich ilość, są śmiechu warte! No ale przyszło polecenie z biura politycznego pis, to trzeba je wykonać. A Jarosław bedzie je liczył /jeszcze przed rozpatrzeniem/.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »