Informacje

24.07.2018 21:32 za Sieleckią 36/38

Sześć milionów nie dla Marzeny K. Sąd oddalił pozew

SERWISY:

Warszawski sąd okręgowy oddalił we wtorek pozew byłej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości Marzeny K., która żądała od Skarbu Państwa około 6,3 miliona złotych odszkodowania w sprawie nieruchomości przy Sieleckiej 36/38. Wyrok jest nieprawomocny, pełnomocnik K. zapowiada apelację.

Jak mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Kuryłek, odszkodowanie nie może służyć temu, aby wypłacane były milionowe kwoty osobom niezwiązanym z poszkodowanymi dawnymi właścicielami, które ponadto nabyły "za bezcen" roszczenia do nieruchomości. Dodał, że sytuacja polegająca na tym, że za bardzo niewielką kwotę można nabyć tego rodzaju roszczenie "nie może być społecznie akceptowalna".

Sprawę tę Marzena K. - była urzędniczka resortu sprawiedliwości, podejrzana w związku z aferą reprywatyzacyjną - wytoczyła Skarbowi Państwa, występując o odszkodowanie za "wadliwą decyzję administracyjną" co do nieruchomości przy dawnym adresie Sielecka 36/38. Obecnie w miejscu tym przebiega ulica Gagarina.

Chodzi o decyzję z 1954 roku, która nie pozwalała ówczesnym właścicielom na przejęcie kamienicy znacjonalizowanej dekretem Bieruta. Marzena K. odkupiła roszczenia właścicieli z lat 50. od Marka M. a następnie wytoczyła proces o decyzję z lat 50.

Kupiła roszczenia od Marka M.

W sprawie tej nieruchomości w 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie uchyliło jako nieważną decyzję Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy z 1954 r. o odmowie przyznania dotychczasowym właścicielom tego gruntu prawa własności czasowej. Wcześniej - przed postanowieniem SKO - roszczenia do tej nieruchomości nabył od jej spadkobierców znany z obrotu nieruchomościami Marek M. Jednak w marcu 2015 r. odsprzedał te roszczenia Marzenie K. na mocy umowy za 2,2 tys. zł. To dało jej prawo złożenia pozwu.

Jak zaznaczył sędzia Kuryłek, "sprawa ta obfituje w dość ciekawe wątki, można powiedzieć, że nawet dziwne". Jak dodał, należy przypuszczać, iż "nie wszystko zostało wypowiedziane w aktach notarialnych".

Sędzia przypomniał, iż istotą tego rodzaju roszczeń jest dążenie do tego, aby "nie dopuścić do tego, aby trwała krzywda wyrządzona w poprzednim systemie". - Chodziło o to, aby pokrzywdzeni bezprawnym działaniem organów władzy mieli możliwość poszukiwania formy zadośćuczynienia - dodał.

- Wypłacanie milionowych odszkodowań osobom, które nabyły roszczenia za bezcen powoduje, że uszczerbek z lat komunistycznych nadal nie zostaje naprawiony - zaznaczył sąd.

Pełnomocnik K., mec. Rafał Sarbiński, w rozmowie z PAP zapowiedział złożenie apelacji w sprawie. W swym wystąpieniu przed sądem na koniec procesu mówił, że "nie ma takiej zasady współżycia społecznego, która nakazywałaby kupować roszczenie po określonej cenie". - Mówimy o roszczeniach, a więc przekładanie wartości nieruchomości na wartość roszczeń nie jest prawidłowe - podkreślał.

Sąd w uzasadnieniu wyroku ocenił jednak, że w realiach tej sprawy nie można uznać, iż roszczenie to nabyto za kwotę adekwatną.

Sąd odrzuca wniosek za wnioskiem

W lutym zeszłego roku warszawski sąd oddalił inne powództwo K. dotyczące nieruchomości przy Brackiej 23 i opiewające na ponad 9 mln zł. W tamtej sprawie K. domagała się "wynagrodzenia za bezumowne korzystanie" z części budynku przez miasto w latach 2005-15, czyli w okresie 10 lat poprzedzających zwrot nieruchomości. Z kolei w czerwcu 2017 r. SO oddalił inny pozew K., także dotyczący Brackiej 23. W tej sprawie K. domagała się prawie 10 mln zł odszkodowania za sprzedane lokale w tej kamienicy. Orzeczenia te są prawomocne.

Niektóre takie sprawy były zawieszone w oczekiwaniu rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy zagadnienia prawnego dotyczącego kwestii reprywatyzowanych nieruchomości - chodziło o pytanie, czy źródłem poniesionej przez byłego właściciela szkody może być także "wydana z naruszeniem prawa decyzja zezwalająca na sprzedaż lokali w budynku położonym na tej nieruchomości".

Z uchwały podjętej przez siedmiu sędziów Izby Cywilnej SN 28 marca br. wynikało m.in., że "związek przyczynowy występuje tylko między decyzją dekretową a szkodą wyrządzoną byłym właścicielom i ich następcom prawnym wskutek pozbawienia ich prawa własności nieruchomości". "Sprzedaż lokali przez Skarb Państwa, jako nowego właściciela, nie ma znaczenia dla dawnych właścicieli, gdyż oni nie tracili własności, która do nich nie należała" - informował SN w komunikacie na temat tej uchwały.

Po tym rozstrzygnięciu SN kontynuowany ma być m.in. inny proces z powództwa K. - dotyczący Puławskiej 1a. Rozprawa w tej sprawie ma się odbyć w październiku.

W sumie żądała 30 milionów

K. żądała lub żąda - w sprawach nieruchomości, do których odkupiła roszczenia - w sumie ponad 30 mln zł odszkodowań, m.in. za "wydanie wadliwej decyzji administracyjnej", za "sprzedane lokale mieszkalne" oraz wynagrodzenia za "bezumowne korzystanie z budynku". Wcześniej dostała ona łącznie 38 mln zł w ramach takich odszkodowań w sprawie innych stołecznych nieruchomości. Miała tego nie ujawnić w oświadczeniach majątkowych jako urzędnik MS, za co w październiku 2016 r. usłyszała zarzuty.

Z kolei w październiku 2017 r. m.in. K. oraz b. dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Grzegorz M. i biznesmen Janusz P. usłyszeli zarzuty korupcyjne, a sąd uwzględnił wnioski o ich areszt. Według śledczych łapówki zostały lub miały zostać wręczone w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. "Naruszenie to polegało na wydaniu dwóch decyzji administracyjnych dotyczących ustanowienia na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70) oraz w Warszawie przy ul. Karowej 14/15, pomimo braku podstaw prawnych podjęcia takich decyzji" - podawała wtedy prokuratura.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, obecnie areszt wobec Marzeny K. jest przedłużony do 4 października.

PAP/b/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2018 02:49 ~Anka

  A można po polsku? Temat/remat, podmiot i orzeczenie, itp.

  [/cytat_2873722]
  (...) a także od tego kogo kochasz i dlaczego prezesa.
  [/cytat_2873777]

 • mk_81

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 18:38 ~mk_81

  guliwer~guliwer

  Reforma sądownictwa jest potrzebna !
  To że ta pani nie siedzi w pace to kolejny dowód że reforma sądownictwa jest potrzebna i dobrze że PiS robi tam porządek.


  Widac, ze tuba propagandowa na Ciebie zadzialala. Reforma sadow nie ma nic wspolnego z tym co sie dzieje z reprywatyzacja. Nic nie polepszy, a Ty zwykly obywatel w starciu z wladza nie bedziesz mial nic powiedzienia. Sady staly sie polityczne dzieki tej "reformie"

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 16:38 ~Xavery

  Sek w tym, że się nie należy! Nie wolno podrabiać dokumentów, ani wskrzeszać przedwojennych spółek. Podobnie ustanawianie kuratorów to jedno ze źródeł patologii.


  waws~waws

  waws, stonka, pewnie powinna dostać odszkodowanie, bo jej się należy, prawda?
  Xavery~Xavery

  Skoro się należy to powinna.
  Jak się tobie coś należy to też powinieneś to dostać. Niezależnie od tego czy to będzie kara czy nagroda a także od tego kogo kochasz i dlaczego prezesa.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 15:43 ~Boom


  Boom~Boom

  Ja jestem tylko ciekawy jednej kwestii - dlaczego w obecnym systemie prawnym prawowici spadkobiercy nie mają możliwości odzyskania zagrabionej własności i ze względu na olbrzymie koszty i długość procedury (to są zwykle starzy ludzie) są niejako zmuszani do sprzedawania roszczeń byleby odzyskać choć część pieniędzy. Państwo przez swoje zachowanie niejako pogłębia patologię, a potem jest ogólne, pozorne zdziwienie że coś takiego funkcjonuje na rynku.
  uigiuguugi~uigiuguugi


  Poczytaj sobie listy Alberta Pike i jego opis systemu prawnego i jego skomplikowania. Otworzy ci to oczy dlaczego jest jak jest.


  To było pytanie raczej retoryczne dające trochę do zastanowienia. Ale ten problem nie interesuje prawie nikogo, ponieważ bardziej medialne jest co innego w tej sytuacji. A ja wciąż uważam, że Państwo to taki trochę bandyta w białych rękawiczkach.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 14:41 ~qperNIK

  Niezawisłe zawisły?
  Boją się PiSu i już nie sprzedają wyroków?
  Wcześniej nie mieli skrupułów.

 • ihuhih

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 14:21 ~ihuhih

  minipudzianek~minipudzianek

  Przyznam, że nie interesuję się polityką i nie znam przepisów prawa dotyczących tego typu spraw, ale zapytam jako zwykły obywatel: jak to możliwe, że w państwie prawa, postronna osoba może kupić "roszczenie do nieruchomości" za 2k PLN i wytoczyć proces Skarbowi Państwa na kwotę ponad 6mln PLN? Jak to możliwe, że taka świnia dostała już 38 mln PLN na takich przekrętach? Przecież to jest zwykły bandycki skok na kasę w biały dzień!


  Przecież za czasów PO to byłą norma. Teraz wielkie larum bo już nie wolno więcej kraść.

 • minipudzianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 12:40 ~minipudzianek

  Przyznam, że nie interesuję się polityką i nie znam przepisów prawa dotyczących tego typu spraw, ale zapytam jako zwykły obywatel: jak to możliwe, że w państwie prawa, postronna osoba może kupić "roszczenie do nieruchomości" za 2k PLN i wytoczyć proces Skarbowi Państwa na kwotę ponad 6mln PLN? Jak to możliwe, że taka świnia dostała już 38 mln PLN na takich przekrętach? Przecież to jest zwykły bandycki skok na kasę w biały dzień!

 • hahahahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 10:59 ~hahahahaha

  Trzaskowski odda jej w ramach rekompensaty pałac kultury i będzie git.

 • uigiuguugi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 10:56 ~uigiuguugi

  Boom~Boom

  Ja jestem tylko ciekawy jednej kwestii - dlaczego w obecnym systemie prawnym prawowici spadkobiercy nie mają możliwości odzyskania zagrabionej własności i ze względu na olbrzymie koszty i długość procedury (to są zwykle starzy ludzie) są niejako zmuszani do sprzedawania roszczeń byleby odzyskać choć część pieniędzy. Państwo przez swoje zachowanie niejako pogłębia patologię, a potem jest ogólne, pozorne zdziwienie że coś takiego funkcjonuje na rynku.


  Poczytaj sobie listy Alberta Pike i jego opis systemu prawnego i jego skomplikowania. Otworzy ci to oczy dlaczego jest jak jest.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 10:26 ~Xavery

  waws~waws

  waws, stonka, pewnie powinna dostać odszkodowanie, bo jej się należy, prawda?

  Skoro się należy to powinna.
  Jak się tobie coś należy to też powinieneś to dostać. Niezależnie od tego czy to będzie kara czy nagroda a także od tego kogo kochasz i dlaczego prezesa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »