Informacje

23.03.2018 20:13 Czarny Piątek

"Szeregowy poseł myślał,
że będziemy tak kicać. Dorośnijcie"

SERWISY:

W piątek na warszawskich ulicach odbyły się protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Według szacunków ratusza, w Czarnym Piątku wzięło udział około 55 tysięcy osób.

Demonstracje rozpoczęły się od pikiety w pobliżu Metra Świętokrzyska. Później jej uczestnicy dołączyli do marszu, który wyruszył spod siedziby kurii metropolitalnej na Miodowej. Protestujący przeszli Traktem Królewskim, zatrzymując się przed kościołami i Pałacem Prezydenckim.

W tym samym czasie przed Sejmem zaczęli gromadzić się kolejni przeciwnicy zmian w prawie aborcyjnym. Około godziny 16.30 pikieta na Wiejskiej oficjalnie się zakończyła, a protestujący ruszyli w kierunku siedziby Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej - to tam zaplanowano kulminację Czarnego Piątku.

Uczestnicy obu marszów spotkali się w okolicy ronda de Gaulle’a, skąd wspólnie wyruszyli Alejami Jerozolimskimi w kierunku ronda Zawiszy i siedziby partii rządzącej.

W czasie marszu doszło do jednego incydentu. Na wysokości ronda Dmowskiego protestujący odpalili race. Policja wylegitymowała kilkanaście osób, w tym trzy w związku z używaniem materiałów pirotechnicznych.

Przed godziną 20 ratusz przekazał informację o oficjalnym zakończeniu zgromadzenia.

PRZEBIEG CZARNEGO PIĄTKU RELACJONOWALIŚMY NA TVNWARSZAWA.PL:

19.33. Czarny Piątek powoli dobiega do końca. - Organizator poinformował o zakończeniu zgromadzenia - przekazał Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Uczestnicy protestów stopniowo rozchodzą się z Nowogrodzkiej. 

19.21. Ruch tramwajowy w Alejach Jerozolimskich został przywrócony. Przejezdne jest również rondo Zawiszy dla tramwajów relacji Towarowa - Grójecka.

19.03. Na Nowogrodzkiej przemawiała jedna z organizatorek Czarnego Piątku Marta Lempart. W swojej wypowiedzi zwróciła się bezpośrednio do Prawa i Sprawiedliwości. - Ten pomysł, żeby przykryć brak refundacji leków po przeszczepach, to, że za chwilę nie będzie pieniędzy funduszu alimentacyjnego, to, że samotne matki nie dostają 500 plus i to, że jesteśmy pośmiewiskiem na świecie, prawami kobiet - to był bardzo głupi pomysł - mówiła.

Organizatorka Czarnego Piątku krytykowała też postawę partii rządzącej. - Rozumiem, że szeregowy poseł myślał, że będziemy tak kicać. Zwołują komisję, my zwołujemy protest. Odwołują komisję, my odwołujemy. Nie. My nie będziemy tak kicać jak zajączki. Episkopat coś powie, to wy hop. Jak kobiety tupną nogą, to wy hyc w drugą stronę. Pajace - dorośnijcie - apelowała.

18.47. Uczestnicy marszu gromadzą się na Nowogrodzkiej. Dociera tam coraz więcej osób. Trwają przemówienia.

Jak informuje ZTM, przywracany jest ruch autobusowy i tramwajowy w alei Jana Pawła II. Dodatkowo autobusy jadące wzdłuż Alej Jerozolimskich dotrą już do Dworca Centralnego.

18.22. Ruch tramwajowy na Marszałkowskiej został przywrócony.

18.19. Policja informuje, że marsz przebiega spokojnie i nikt nie został zatrzymany. Jednak kilkanaście osób zostało wylegitymowanych. Pośród nich znalazły się trzy osoby, które używały pirotechniki. Funkcjonariusze apelują, żeby nie korzystać z niej w tłumie.

18.15. "Liczba uczestników zgromadzenia wynosi około 55 tysięcy" - poinformował na Twitterze Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

18.10. Kolejna ulica zostaje częściowo wyłączona z ruchu. Chodzi o Raszyńską na odcinku od Pomnika Lotnika do placu Zawiszy. Jak informuje ZTM, autobusy linii 128 i 175 kierowane są na objazdy, natomiast lina 504 zostaje czasowo skrócona.

Ruch został za to przywrócony w ciągu ulic: Al. Ujazdowskie - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście.

17.43. Po kilkunastominutowym postoju marsz ruszył w stronę Nowogrodzkiej.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o wstrzymaniu ruchu tramwajów w alei Jana Pawła II.

 

17.32. Czoło marszu dotarło do skrzyżowania Alej Jerozolimskich z Emilii Plater. I stanęło. Wcześniej przy Rotundzie kilka osób, jak relacjonowała reporterka TVN24, odpaliło race. Policja otoczyła te osoby. Powstało zamieszanie i wówczas demonstracja zatrzymała się.

17.10 Jak informuje ZTM, został wstrzymany ruch autobusowy i tramwajowy na Marszałkowskiej, która krzyżuje się z trasą demonstracji. Jej uczestnicy idą Alejami Jerozolimskimi w stronę placu Zawiszy.

 

 

17.01. Demonstrujący, którzy ruszyli sprzed Sejmu, spotkali się na rondzie de Gaulle'a z grupą, która maszerowała Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Teraz demonstracja zmierza Alejami Jerozolimskimi w stronę Nowogrodzkiej, gdzie znajduje się siedziba Prawa i Sprawiedliwości.

16.53. Marsz, który wyruszył z sprzed siedziby kurii metropolitalnej, jest już na wysokości Nowego Światu. Jak informuje ZTM, przejazd w rejonie Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia został już przywrócony, w miarę możliwości będą tam kursowały autobusy.

Dodatkowo w Alejach Jerozolimskich zostało wyłączone napięcie w sieci trakcyjnej. Tramwaje nie kursują na odcinku od placu Starynkiewicza do ronda Waszyngtona. Tramwaje linii 7, 9, 22, 24, 25 kierowane są na objazdy.

16.31. Zgromadzenie przed Sejmem zostało oficjalnie zakończone. - Widzimy się na Nowogrodzkiej - zapowiedziała jedna z organizatorek pikiety. Protestujący wyruszają w kierunku siedziby Prawa i Sprawiedliwości.

16.11. Uczestnicy marszu zatrzymali się przed Pałacem Prezydenckim i kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa. Po kilku minutach ruszyli dalej.

16.05. Rozpoczęła się manifestacja przed Sejmem. - Już po godzinie 15 była tu niemal setka osób. Są tu osoby, młodsze i starsze, panie i panowie, którzy sprzeciwiają się zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej - relacjonuje Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

15.57. Uczestnicy marszu rozwinęli kilkudziesięciometrowy czarny transparent. Ruszyli spod kościoła św. Anny w kierunku Sejmu, przed którym za kilka minut rozpocznie się pikieta. Na miejscu już od godziny 14 zbierają się uczestnicy Czarnego Piątku.

15:32. Protestujący dotarli w pobliże kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w związku z rozpoczęciem przemarszu i zamknięciem Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia wprowadzone zostały objazdy dla autobusów linii E-2, 102, 105, 111, 116, 118, 128, 175, 178, 222, 503 i 518.

15.26. Marsz ruszył w kierunku Krakowskiego Przedmieścia, dalej przejdzie Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi. Jak informuje reporterka TVN24, protestujący kierują się w stronę Sejmu, choć według zgłoszenia złożonego w ratuszu zakończenie marszu zaplanowane było przy rondzie Dmowskiego.


15.22. Trwają przemówienia organizatorów Czarnego Piątku. Rozpoczęły się kilkanaście minut temu. Tłum skanduje hasło: "Hipokryci, fanatycy, poczujecie gniew ulicy!".

15.05. Na Miodowej przed siedzibą kurii zbierają się protestujący. Wkrótce mają do nich dołączyć uczestnicy happeningu, który odbył się na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Jak relacjonuje reporterka TVN24, z minuty na minutę przybywa coraz więcej osób.

14.43. Po godzinie 14 przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej ze Świętokrzyską rozpoczął się happening. Jego uczestnicy chodzą po pasach, w większości są ubrani na czarno. W rękach trzymają flagi i transparenty z napisami między innymi "Niepodległe Polki", "Łapy precz od mojej macicy".

- To pierwszy punkt zbiórki Czarnego Protestu. Uczestnicy domagają się wycofania projektu ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne. O godzinie 15 protestujący zamierzają przenieść się pod siedzibę Kurii Metropolitalnej, gdzie rozpocznie się marsz - informuje reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska.

Inicjatorzy stołecznego protestu zapowiadają, że wezmą w nim udział osoby z całego kraju. - Przyjedzie kilkadziesiąt autokarów, to pierwsze takie przedsięwzięcie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - mówi Marta Lempart, jedna z organizatorek Czarnego Piątku. I dodała, że w Warszawie odbywa się dziś ogólnopolski protest.

 

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2018 23:52 ~krzysztof

  Krótka odpowiedź dla tych, co są za zakazywaniem aborcji - nie chcesz aborcji - to jej nierób

 • Małgorzata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2018 09:26 ~Małgorzata

  Aż przykro czytać tych przemądrzalców, którzy prawią kobietom o odpowiedzialności. W Polsce alimenciarze są winni swoim dzieciom blisko 7 mld zł.
  To tylko kobiety mają odpowiadać? Tu nie chodzi o żadne dzieci tylko o władzę nad kobietami. Takie patriarchalne ciągoty kleru.

 • ZYGOTARYNSZTOK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 22:49 ~ZYGOTARYNSZTOK

  Aaa~Aaa

  Lewacka intelygencja nie wie jak się zabezpieczać a niby taka wykształcona i mundura. Czytać też nie umie bo projekt jest społeczny a nie PiS. Głosować w sejmie też nie potrafi...

  Nie rozumiesz cieciu kolorowy przeciwko czemu ten protest...

 • Katarzynak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 22:28 ~Katarzynak

  Jeśli państwo naprawdę chce zmniejszyć liczbę aborcji, to powinno zapewnić lepszy dostęp do antykoncepcji i pomagać w opiece nad chorymi dziećmi. Na razie jednak widać, żę 'życie poczęte jest święte, gdy się urodzi, nikogo nie obchodzi"

 • maria km

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 17:00 ~maria km

  Ten nieszczęsny, zaindoktrynowany naród, jakim jest kilka milionów Polaków wierzących w skuteczność tej ustawy, zupełnie nie bierze pod uwagę, że niezależnie od epitetów jakimi będzie się obrzucać kobiety protestujące przeciw tej barbarzyńskiej ustawie, liczba aborcji się nie zmniejszy. A nawet może się zwiększyć. Osoby, które wiedziały że mogą urodzić zdeformowane, cięzko chore dziecko, teraz wykonywały badania prenatalne i, jeśli to było możliwe, poddawały dziecko leczeniu jeszcze przed urodzeniem. Nie mogąc tego zrobić, będą wolały nie ryzykować. Natomiast napewno zwiekszy się liczba kobiet umierających w wyniku aborcji w niegodziwych warunkach.

 • Zaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 16:02 ~Zaba


  Ajka~Ajka

  Żal patrzeć na te kobiety...
  dsd~dsd

  Żal czytać twój komentarz...

  Zal mylsec ze myslisz!

 • Aleg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 15:59 ~Aleg

  Maniek~Maniek

  Pierwszy marsz w słusznej sprawie od wielu lat...................

  Niech sie przewietrza dobrze im zrobi, dotlenia sie i zaczna myslec normalnie

 • Oj oj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 15:53 ~Oj oj

  qolfa~qolfa

  100 tysiecy osob !!!!.
  Czy byla tam jakas Kobieta?

  Powiem wiecej 200 w tym faceci strajkujacych kobiet przeciwko faceta.

 • Fiona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 15:51 ~Fiona

  Robert~Robert

  A kto niby ingeruje w wasze prywatne życie??! Śpijcie z kim i gdzie chcecie tylko później ponosić konsekwencje swoich decyzji.

  Tak a kto zaplaci?

 • Genowefa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 15:50 ~Genowefa


  Normal one~Normal one

  Polska zawsze była i będzie ciemna , chyba że znajdzie się ktoś kto zrobi porządek z kościołem .Każda władza wchodzi im w dupę w zamian za poparcie /.,
  ponton~ponton

  byli tacy co chcieli z nim zrobić "porządek". Po 45 latach zostali pogonieni. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :)


  Wy obcy starajcie sie wyprozńiac w WC a nie na forach bo to czuc.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »