Informacje

29.01.2019 14:34 wokół taśm kaczyńskiego

Szefowa biura, kierowca, kuzyn prezesa. Kto jest kim w spółce Srebrna

SERWISY:


Taśmy Kaczyńskiego, które właśnie ujrzały światło dzienne, pozwalają na nowo spojrzeć na działalność spółki Srebrna. To ta firma chciała wybudować wieżowiec przy Towarowej. Sprawdziliśmy, kto zasiada we władzach spółki oraz kto stoi za Instytutem Lecha Kaczyńskiego, do którego należy większość udziałów w niej.

>>> WIĘCEJ O TAŚMACH KACZYŃSKIEGO NA TVN24.PL <<<

To właśnie inwestycji spółki Srebrna dotyczą ujawnione we wtorek przez Gazetę Wyborczą nagrania.

Według Krajowego Rejestru Sądowego prezesem zarządu spółki Srebrna jest Małgorzata Kujda. To żona Kazimierza Kujdy, który w latach 1995-1998 oraz 2008-2015 również pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Srebrna. Obecnie jest on szefem Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Kierowca, przyjaciółka

W zarządzie firmy zasiada również Jacek Cieślikowski. To kierowca i były asystent Jarosława Kaczyńskiego. Od 2006 roku radny Warszawy. Jak czytamy w jego biogramie w Biuletynie Informacji Publicznej, od końca lat 90. współpracuje z Jarosławem Kaczyńskim. A w czasie poprzednich rządów PiS pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako asystent polityczny premiera Kaczyńskiego.

Ostatnią osobą zasiadającą w zarządzie firmy jest Janina Goss. To przyjaciółka domu rodziny Kaczyńskich jeszcze z czasów Porozumienia Centrum, zasiada w radzie nadzorczej PGE - największego koncernu energetycznego w Polsce, a także w radzie nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. W przeszłości media informowały, że udzieliła pożyczki Jarosławowi Kaczyńskiemu w wysokości 200 tysięcy złotych.

Jak podawał dziennikarz "Czarno na Białym", sama nigdy nie pełniła w PiS kluczowej funkcji, ale to właśnie ona od lat ma wpływ na obsadę ważnych stanowisk. Podobno z jej zdaniem szczególnie liczy się Jarosław Kaczyński.

Goss nie rozmawia z mediami, jej zdjęć w prasie praktycznie nie ma.

Najwięcej wiadomo o jej zielarskich zainteresowaniach.

Pani Basia

W radzie nadzorczej firmy zasiada między innymi Barbara Skrzypek, znana w mediach bardziej jako pani Basia. Jest ona szefową biura prezesa Kaczyńskiego przy Nowogrodzkiej. Jak podawała "Gazeta Wyborcza", współpracuje ona z Jarosławem Kaczyńskim od 1990 roku. Po raz pierwszy mieli mieć ze sobą do czynienia w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy.

"Pani Basia zawiaduje kalendarzem Jarosława Kaczyńskiego, dba o jego dobre samopoczucie, odprawia niechcianych gości i sprawuje pieczę nad wieloma dokumentami ważnymi dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości" - czytamy w gazecie.

Kolejną osobą z rady nadzorczej jest Grzegorz Tomaszewski, cioteczny brat prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. To także prezes spółki Forum, która wydaje "Gazetę Polską Codziennie". Jest również członkiem zarządu spółki Niezależne Słowo, wydawcy "Gazety Polskiej".

W radzie nadzorczej jest również Jacek Rudziński, nazywany cieniem prezesa, kierowca i wieloletni przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego. W skład rady nadzorczej wchodzą również Halina Wojnarska, żona wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego, w latach 2006–2007 szefa gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Ostatnią osobą jest Mirosława Romanowska, która współpracowała z Lechem Kaczyńskim, gdy był on prezydentem Warszawy.

Srebrna w rękach instytutu

Większość udziałów w spółce Srebrna ma Instytut Imienia Lecha Kaczyńskiego. Tak przynajmniej wynika z informacji, którą upublicznił na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. To lista obecności z walnego zgromadzenia spółki Srebrna z czerwca 2017. Wynika z niej, że 5883 z 5886 udziałów (ponad 99 procent) o łącznej wartości ponad 11,7 miliona złotych należy właśnie do Instytutu.

Dwa udziały posiada również Barbara Skrzypek, a jeden Marcin Skrzypek (jak podawały media, jej syn).

Co ciekawe na wspomnianej liście obecności trzy razy podpisała się Barbara Skrzypek: w imieniu instytutu, swoim i z upoważnienia syna Marcina.

W oficjalnych danych w KRS tak szczegółowych informacji nie ma. Można tam tylko wyczytać, że instytut nie jest 100-procentowym udziałowcem.

Sam instytut ma zapisane w celach rozwijanie świadomości politycznej Polaków, a także "działanie na rzecz rozwoju demokracji, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju wolnego obiegu myśli, wymiany opinii w społeczeństwie, instytucji działających na rzecz praw i wolności obywatelskich, w tym szczególnie wolności słowa". Jest zarejestrowany pod adresem Srebrna 16, czyli miejscu, gdzie planowany jest wieżowiec.

Prezesem jest Barbara Czabańska, była żona posła PiS, a obecnego szefa Rady Mediów Narodowych - Krzysztofa Czabańskiego, wieloletniego współpracownika Kaczyńskiego. W zarządzie zasiada również inny bliski mu człowiek - Adam Lipiński.

W radzie fundacji jest także prezes PiS Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański oraz ksiądz Rafał Sawicz - jak piszą media - wykonawca testamentu abpa Tadeusza Gocłowskiego.

ZOBACZ MATERIAŁ O PLANOWANEJ INWESTYCJI PRZY SREBRNEJ:

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JKM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2019 09:39 ~JKM

  Rozbawiony~Rozbawiony

  GW,TVN i totalna opozycja grzeje następny temat. Były korniki,były dziki,była śmierć ś.p.Adamowicza,teraz jest Srebna.
  I tak jesteście przegrani,nic nie wskóracie. Polakom żyje się coraz lepiej i to jest ocena rządów PiSu.Nic tu takie PR-owskie zagrywki nie pomogą.Tylko uświadamiają większość obywateli że na słowa totalnych i im sprzyjających mediów nie ma co zwracać uwagi.Nawet nie warto się tym zajmować,szkoda czasu na takie banialuki.Olać to i robić swoje.Przy urnach wyborczych pokazać że taki sposób prowadzenia polityki nie działa.Może z czasem przyjdzie opamiętanie lub powstanie inna uczciwa opozycja która będzie walczyć na argumenty,a nie PR-owskie sztuczki.Tego sobie i Polakom życzę.Pozdrawiam wszystkich i życzę mniej emocji a więcej zdrowego rozsądku i myślenia,MYŚLENIA.
  ps.Ciekawe czy Cenzor to puści.

  Nie powinien puścić, bo nie umiesz pisać poprawnie. A jeśli chodzi o myślenie... no cóż, wg Ciebie Polakom żyje się coraz lepiej - może tylko beneficjentom 500+, bo np. taka medycyna leży (pieniądze poszły na 500+ zamiast właśnie na medycynę). Rozdawnictwo to styl PRL, więc pewnie zaraz powiesz, że wtedy żyło się lepiej, nic nie trzeba było robić a pieniądze same przychodziły do kieszeni.
  PiS niszczy ten kraj, niszczy ludzi, dzieli ich, ale jeśli Tobie się to podoba, to proszę bardzo. W końcu mamy demokrację, tylko że za 10, 20 lat beneficjenci 500+ i tacy jak Ty będą żałowali tych lat, kiedy PiS robił co chciał.
  I tylko w jednym masz rację - opozycja jest do niczego.

 • sygnalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 16:10 ~sygnalista

  do dziennikarzy śledczych: proponuję prześledzić karierę "zawodową" syna Pani Basi. Zapewniam, że dowiedzą się ciekawych rzeczy, jak w rzeczywistości obsadza się stołki swoimi :) Ciekawy wątek PAD.

 • hhhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 15:02 ~hhhh


  jacek~jacek

  (...) działają zgodnie z prawem.
  rokko~rokko


  Tak, zgodnie z prawem które sami sobie piszą.

  A co jest nie zgodnie z Prawem, nauczyliście sie od PO że kradli, przekręty robili i tak dalej mówicie, tylko teraz inne czasy;) Co prawda nikt nie jest idealny nawet Ty;)

 • entek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 14:49 ~entek

  Osoby ,które są w zarządach spółek robią tak ,żeby im się żyło dostatnio.W takiej spółce PCO za rządów prezesa Kardasza pracownik był doceniony.Niestety nowy prezesowi nie zależy na pracownikach .Ważne żeby zarząd zarabiał.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 14:39 ~gość

  Jedna osoba w zarządach kilku spółek,a robole pracują za minimalne wynagrodzenie.

 • mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 11:44 ~mruk

  Grunt to się uwłaszczyć na cudzym (w tym przypadku na własności publicznej).
  Tak powstała oligarchia PIS-ia.

 • FundacjaAdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 10:10 ~FundacjaAdUrbem

  Będziecie teraz temat grzali w 10 tytułach dziennie? Zajmijcie sie lepiej korkami brakiem obwodnic i poszerzania ulic a nie jakimiś popierdółkami!

 • gonzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 10:03 ~gonzo

  a skąd p.Skrzypek ma prawie 12 milionów na akcje???

 • bufet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 09:55 ~bufet


  budaruska~budaruska

  Uczciwie i legalnie prowadzenie interesów dla lemingów są aferą :D
  Nikt~Nikt

  Art. 24. Majątek partii politycznych: 3. Partia polityczna nie może prowadzić działalności gospodarczej. 5. Partia polityczna może użyczać posiadane przez siebie nieruchomości i lokale jedynie na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa.

  Uczciwe i legalne: śmiech na sali.

  Teren nie należy do PiS więc nie kłam.

 • budaruska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 09:54 ~budaruska


  jojo~jojo

  Dla PO jest aferą, że ktoś legalnie prowadzi interesy :D
  Nikt~Nikt

  Art. 24. Majątek partii politycznych: 3. Partia polityczna nie może prowadzić działalności gospodarczej.

  Teraz tylko czyj to jest majątek: Kaczyńskiego czy PiS?

  Tylko, że ten teren nie należy do PiS lemingu :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »