Informacje

09.10.2018 06:41 zrezygnował

Szef sztabu Patryka Jakiego
nie jest już radnym Jeleniej Góry

SERWISY:


Komisarz wyborczy w Jeleniej Górze wygasił mandat Oliwierowi Kubickiemu. Zwrócił się o to sam radny, ponieważ kandyduje, ale do Rady Warszawy. Sprawa wywołała kontrowersje. Miasto jest Nasze zarzuciło Kubickiemu, że łamie prawo.

28 września komisarz wyborczy w Jeleniej Górze wygasił mandat jeleniogórskiemu radnemu Oliwierowi Kubickiemu. Postanowienie komisarza weszło w życie z dniem podpisania. To oznacza, że nie ma już formalnych przeszkód, by kandydował w wyborach do Rady Warszawy.

Radny wysłał pismo w tej sprawie w połowie września. Jego przypadek oburzył przedstawicieli stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

"Żądamy dymisji"

- Szef sztabu Patryka Jakiego Oliwer Kubicki łamie prawo, łącząc funkcję radnego w Jeleniej Górze z kandydowaniem na radnego w Warszawie - ocenili ponad dwa tygodnie temu na briefingu, zorganizowanym przed Ministerstwem Sprawiedliwości, przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Żądamy dymisji Kubickiego z funkcji szefa sztabu, zrzeczenia się mandatu radnego oraz zwrócenia środków, które pobierał od roku, pracując równolegle w Ministerstwie Sprawiedliwości - mówili.

Rzecznik MJN Jan Popławski przypomniał, że Oliwer Kubicki przez rok był rzecznikiem prasowym komisji weryfikacyjnej, a od niedawna jest szefem sztabu wyborczego Patryka Jakiego. - To jest osoba z najbliższego otoczenia i zaplecza Patryka Jakiego. Czy z takimi osobami Patryk Jaki chce zdobywać uczciwą Warszawę? - pytał Popławski.

- Okazuje się, że pan Oliwer Kubicki w najlepsze pełni mandat radnego w zupełnie innym miejscu, w Jeleniej Górze i jednocześnie kandyduje na radnego w Warszawie - poinformował prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel. - Albo pan radny ma dar bilokacji - potrafi mieszkać w dwóch miejscach naraz - albo może Jelenia Góra to jest ta 19. dzielnica Warszawy, o której mówił Patryk Jaki, albo po prostu łamie prawo - mówił.

Jak dodał, "naszym zdaniem pan radny i szef sztabu Patryka Jakiego łamą prawo wyborcze - nie może startować na radnego w Warszawie i jednocześnie być radnym w Jeleniej Górze". Zauważył też niską aktywność Kubickiego w rodzinnym mieście - był tylko na trzech sesjach rady Jeleniej Góry z ostatnich dziewięciu.

Dopisał się do rejestru

Oliwer Kubicki powiedział PAP, że w połowie września wysłał pocztą rezygnację z zajmowanej funkcji. Miało się to stać w momencie, gdy potwierdzono już informację, że znalazł się na liście warszawskiej kandydatów do Rady Warszawy. Poinformował także, że na prośbę przewodniczącego rady miasta w Jeleniej Górze przesłał również kopię pisma drogą elektroniczną.

W rozmowie z nami dodał, że w połowie września dopisał się na Targówku do rejestru wyborców.

Kandydat zawsze musi znajdować się w rejestrze wyborców tam, gdzie ubiega się o mandat. W ciągu trzech dni wójt, burmistrz bądź prezydent decyduje, czy wniosek o dopisanie uwzględnić.

- Jeżeli dana osoba została dopisana do rejestru wyborców w danej gminie, dzielnicy, to znaczy, że zdaniem wójta, burmistrza czy prezydenta spełniła konieczny warunek stałego zamieszkania w danym miejscu. Dalsze pytania tam należy kierować. My nie analizowaliśmy szczegółowo tej sprawy. Nie jest naszym zadaniem kwestionowanie decyzji o dopisywaniu do rejestru - powiedział portalowi tvnwarszawa.pl Wojciech Dąbrówka, rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej.

"Nie zamierzam rezygnować"

Kubicki, odnosząc się do sposobu "wykonywania mandatu radnego", poinformował, że dopiero w ostatnich tygodniach podjął decyzję, że będzie mieszkał w Warszawie. - Wiąże się to ze zmianą stanu cywilnego. Ponieważ żona jest warszawianką, postanowiliśmy, że będziemy mieszkać w Warszawie - dodał.

Odnosząc się do swojej aktywności jako radnego Jeleniej Góry, Kubicki zaznaczył, że w ostatnim okresie - także w związku z tym, że przebywał na urlopie i nie uczestniczył w sesjach - "za każdą taką nieobecność" podczas sesji rady miasta w Jeleniej Górze miał potrącaną dietę. - Więc za ten okres, kiedy nie wykonywałem swoich obowiązków, nie otrzymywałem diety radnego - podkreślił.

Zapytany, jak godził obowiązki radnego z pracą w resorcie sprawiedliwości, Kubicki zapewnił, że korzystał z urlopów i wyjeżdżał do Jeleniej Góry także na weekendy. - Nie zamierzam rezygnować z funkcji szefa sztabu wyborczego Patryka Jakiego - oświadczył Kubicki.

Musisz mieszkać tam, gdzie startujesz

- Radny musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której jest radnym. Podobnie kandydat na radnego - musi być w rejestrze wyborców w gminie, w której kandyduje, a to znaczy, że musi w niej stale mieszkać - wyjaśnia Anna Godzwon, specjalistka ds. prawa wyborczego, współautorka książki "Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce". - Jeśli dana osoba stale mieszkała tam, gdzie była radnym i dopiero tuż przed wyborami zdecydowała się przeprowadzić, to oznacza, że w swojej nowej gminie dopiero co zaczęła mieszkać, a nie mieszka w niej stale - mówiła.

Przypomniała, że urzędy, dopisując wyborców do rejestru, najczęściej proszą ich, by udokumentowali swoje zamieszkiwanie – że płacą tu podatki i opłaty lokalne, że  mają umowę na wynajem mieszkania. - Z drugiej strony, jeśli ktoś stale mieszka w gminie, w której kandyduje, ale dopiero przed wyborami dopełnił formalności związanych z rejestrem wyborców, to może oznaczać, że, będąc radnym w innym mieście, naruszył wymóg tak zwanego domicylu – czyli warunku zamieszkiwania tam, gdzie pełni się mandat radnego - zauważyła ekspertka.

Jan Kunert, Konkret 24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 16:30 ~warszawiak

  A co ty wiesz o Warszawie ...panie ...panie ''kandydacie'' ??????

 • JJNP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 14:48 ~JJNP

  Janek z Targówka~Janek z Targówka

  LUDZIE zakończcie decydowanie o naszych sprawach przez słoiki. Nie głosować na takich jak on.

  Dokładnie. A pomieszkać w moim mieście, pokazać że się coś na prawdę umie anie ze stołka na stołek.
  Zawód radny.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 13:47 ~wawa

  Uroda wiśta wio.

 • wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 13:30 ~wprost

  już widzę jak mazurkowa, kaleta, bądź osobiście jaki a za nimi ich zwolennicy krzyczą, używają wulgaryzmów - kakby dotyczyło to radnego PO. Jak czerwoni się robią z nienawiści.

 • Janek z Targówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 13:06 ~Janek z Targówka

  LUDZIE zakończcie decydowanie o naszych sprawach przez słoiki. Nie głosować na takich jak on.

 • wubory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 12:58 ~wubory


  q7w6g2~q7w6g2

  Obciach dla Jeleniej że taki stoi za jaki.
  Dobrze się stało że wysłoikował się.
  Bezradny~Bezradny

  Obciach dla Warszawy, że to to pcha się na warszawiaka.

  Dokładnie obciach dla Warszawy i warszawiaków że nie mają nikogo rozsądnego wśród swoich tylko jak zwykle słoik tylko się nadaje;)

 • budrys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 12:27 ~budrys

  zdegustowana~zdegustowana

  Nam to bez różnicy. I tak całe Tramwaje i Autobusy głosują na PIS. Może to być nawet pan Kononowicz. Trzeba wykurzyć stare układy , a nowa władza to nowe Zarządy. Dość mamy ciągłego karania i okradania z pieniędzy. W tych Spółkach na kierowniczych stanowiskach nigdy nie było tak złych ludzi jak są teraz. I to właśnie PO nam to zafundowało , więc mówimy DOŚĆ. Zmieniamy was. A zaczniemy od samej góry , czyli Prezydenta Miasta. I nawet jak ktoś powie , że to nic nie da , to nam da dużą satysfakcję. Chętnie zaryzykujemy. Tylko PIS , tylko Patryk Jaki.  Za kogo się wypowiadasz płatny trollu?
  Za pracowników tramwajów i autobusów? Chyba żartujesz. Ciągle wklejasz ten sam przekaz dnia pod innym nickiem.
  Nie chcemy tutaj przybłędy z Opola. Owszem fajnie nie jest ale jak ten Misiewicz nastanie może być jeszcze gorzej. Nie będziemy eksperymentować.

 • zdegustowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 11:41 ~zdegustowana

  Nam to bez różnicy. I tak całe Tramwaje i Autobusy głosują na PIS. Może to być nawet pan Kononowicz. Trzeba wykurzyć stare układy , a nowa władza to nowe Zarządy. Dość mamy ciągłego karania i okradania z pieniędzy. W tych Spółkach na kierowniczych stanowiskach nigdy nie było tak złych ludzi jak są teraz. I to właśnie PO nam to zafundowało , więc mówimy DOŚĆ. Zmieniamy was. A zaczniemy od samej góry , czyli Prezydenta Miasta. I nawet jak ktoś powie , że to nic nie da , to nam da dużą satysfakcję. Chętnie zaryzykujemy. Tylko PIS , tylko Patryk Jaki.

 • Idzie nowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 11:10 ~Idzie nowe

  green_is_bad~green_is_bad

  A teraz POrównajcie to do afery reprywatyzacyjnej nawet lemingi widzą różnice

  A tak, różnica jest bardzo widoczna. Dotąd kradła inna formacja, a teraz nowi pchają się do koryta.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 10:44 ~green_is_bad

  A jaki w tym problem? Wole z Jeleniej Góry niż bufeciarza zamieszanego w reprywatyzacje czy nawiedzonego rowerkowca zwężacza ulic

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »