Informacje

21.09.2018 13:33 konferencja miasto jest nasze

Szef sztabu Jakiego jest radnym Jeleniej Góry. MJN: łamie prawo

SERWISY:


Przedstawiciele komitetu wyborczego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zarzucili łamanie prawa Oliwerowi Kubickiemu - szefowi sztabu Patryka Jakiego. Zażądali, żeby podał się do dymisji. Kubicki nie zamierza rezygnować.

- Szef sztabu Patryka Jakiego, Oliwer Kubicki łamie prawo łącząc funkcję radnego w Jeleniej Górze z kandydowaniem na radnego w Warszawie - poinformowali na czwartkowym briefingu przed Ministerstwem Sprawiedliwości przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Żądamy dymisji Kubickiego z funkcji szefa sztabu, zrzeknięcia się mandatu radnego oraz zwrócenia środków, które pobierał od roku, pracując równolegle w Ministerstwie Sprawiedliwości - mówili.

"Jelenia Góra to 19. dzielnica Warszawy"

Rzecznik MJN Jan Popławski przypomniał, że Oliwer Kubicki przez rok był rzecznikiem prasowym komisji weryfikacyjnej, a od niedawna jest szefem sztabu wyborczego Patryka Jakiego. - To jest osoba z najbliższego otoczenia i zaplecza Patryka Jakiego. Czy z takimi osobami Patryk Jaki chce zdobywać uczciwą Warszawę? - pytał Popławski.

- Okazuje się, że pan Oliwer Kubicki w najlepsze pełni mandat radnego w zupełnie innym miejscu, w Jeleniej Górze  i jednocześnie kandyduje na radnego w Warszawie - poinformował prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel.

- Albo pan radny ma dar bilokacji - potrafi mieszkać w dwóch miejscach naraz, albo może Jelenia Góra to jest ta 19. dzielnica Warszawy, o której mówił Patryk Jaki, albo po prostu łamie prawo - mówił. Jak dodał, "naszym zdaniem pan radny i szef sztabu Patryka Jakiego łamie prawo wyborcze - nie może startować na radnego w Warszawie i jednocześnie być radnym w Jeleniej Górze". Zauważył też niską aktywność Kubickiego w rodzinnym mieście - był tylko na trzech sesjach rady Jeleniej Góry z ostatnich dziewięciu.

Dopisał się do rejestru

Oliwer Kubicki powiedział PAP, że w ubiegłym tygodniu wysłał pocztą rezygnację z zajmowanej funkcji. Miało się to stać w momencie, gdy potwierdzono już informację, że znalazł się na liście warszawskiej kandydatów do Rady Warszawy. Poinformował także, że na prośbę przewodniczącego rady miasta w Jeleniej Górze, przesłał również kopię pisma drogą elektroniczną.

W rozmowie z nami dodał, że w ubiegłym tygodniu dopisał się na Targówku do rejestru wyborców.

Kandydat zawsze musi znajdować się w rejestrze wyborców tam, gdzie ubiega się o mandat. W ciągu trzech dni wójt, burmistrz, bądź prezydent, decyduje, czy wniosek o dopisanie uwzględnić.

- Jeżeli dana osoba została dopisana do rejestru wyborców w danej gminie, dzielnicy, to znaczy, że zdaniem wójta, burmistrza, czy prezydenta spełniła konieczny warunek stałego zamieszkania w danym miejscu. Dalsze pytania tam należy kierować. My nie analizowaliśmy szczegółowo tej sprawy. Nie jest naszym zadaniem kwestionować decyzji o dopisywaniu do rejestru - mówi portalowi tvnwarszawa.pl Wojciech Dąbrówka, rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej.

"Nic niewarty świstek bez stempla urzędowego"

Rozmawialiśmy również z przewodniczącym rady miasta w Jeleniej Górze Leszkiem Wrotniewskim. Stwierdził, że w czwartek do biura rady wpłynął mail od radnego z załącznikiem, w którym była rezygnacja z mandatu.

Wiadomość o rezygnacji pokazał na Twitterze. Ze zdjęciem pisma. Od razu zareagowało Miasto Jest Nasze. "Nic niewarty świstek bez stempla urzędowego potwierdzającego wpłynięcie. Nie z nami te numery" - napisali.

 

Z kolei w biurze rady usłyszeliśmy, że mail wpłynął przed południem w czwartek. Kubicki przekonuje również, że pisma z rezygnacją wysłał w zeszłym tygodniu i do biura rady i do komisarza wyborczego w Jeleniej Górze.

- Liczy się tylko oficjalne pismo, a nie mail - słyszymy od Agaty Rycyk, dyrektor delegatury w Jeleniej Górze Krajowego Biura Wyborczego. - Do tej pory takie pismo nie wpłynęło ani do biura rady w Jeleniej Górze, ani do nas. Nie chciałabym komentować szerzej tej sprawy. Jak pismo dotrze, komisarz wyborczy będzie podejmował dalsze przewidziane przepisami kroki - dodała.

Kubicki nadal więc zasiada w jeleniogórskiej radzie miejskiej. Jego mandat może wygasić tylko komisarz wyborczy, po zapoznaniu się ze złożonym przez niego wnioskiem.

Kubicki przekonuje, że zdaje sobie sprawę, że "nie można łączyć takich dwóch funkcji - wykonywania mandatu radnego w Jeleniej Górze i kandydowania na radnego (w Warszawie)".

Prawo wyborcze, a dokładnie Kodeks Wyborczy, wskazuje, że prawo wybieralności mają osoby, które między innymi stale zamieszkują na obszarze danej gminy. A co się dzieje w momencie zmiany adresu?

Takimi przypadkami zajmowały się Wojewódzkie i Naczelne Sądy Administracyjne. Wskazywały między innymi, że stałość pobytu w danej miejscowości wskazuje skupienie w niej życiowej aktywności związanej nie tylko z pracą, ale również z rodziną.

"Nie zamierzam rezygnować"

Kubicki odnosząc się do sposobu "wykonywania mandatu radnego" poinformował, że dopiero w ostatnich tygodniach podjął decyzję, że będzie mieszkał w Warszawie. - Wiąże się to ze zmianą stanu cywilnego. Ponieważ żona jest warszawianką, postanowiliśmy, że będziemy mieszkać w Warszawie - dodał.

Odnosząc się do swojej aktywności jako radnego Jeleniej Góry, Kubicki zaznaczył, że w ostatnim okresie, także w związku z tym że przebywał na urlopie i nie uczestniczył w sesjach, "za każdą taką nieobecność" podczas sesji rady miasta w Jeleniej Górze, miał potrącaną dietę. - Więc za ten okres, kiedy nie wykonywałem swoich obowiązków, nie otrzymywałem diety radnego - podkreślił.

Zapytany jak godził obowiązki radnego z pracą w resorcie sprawiedliwości, Kubicki zapewnił, że korzystał z urlopów i wyjeżdżał do Jeleniej Góry także na weekendy. - Nie zamierzam rezygnować z funkcji szefa sztabu wyborczego Patryka Jakiego - oświadczył Kubicki.

Musisz mieszkać, tam gdzie startujesz

- Radny musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której jest radnym. Podobnie kandydat na radnego - musi być w rejestrze wyborców w gminie, w której kandyduje, a to znaczy, że musi w niej stale mieszkać - wyjaśnia Anna Godzwon, specjalistka ds. prawa wyborczego, współautorka książki „Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce”. - Jeśli dana osoba stale mieszkała tam, gdzie była radnym i dopiero tuż przed wyborami zdecydowała się przeprowadzić, to oznacza, że w swojej nowej gminie dopiero co zaczęła mieszkać, a nie mieszka w niej stale - mówi.

Przypomina, że urzędy dopisując wyborców do rejestru najczęściej proszą ich, by udokumentowali swoje zamieszkiwanie – że płacą tu podatki i opłaty lokalne czy mają umowę na wynajem mieszkania. - Z drugiej strony, jeśli ktoś stale mieszka w gminie, w której kandyduje, ale dopiero przed wyborami dopełnił formalności, związanych z rejestrem wyborców to może oznaczać, że będąc radnym w innym mieście naruszył wymóg tak zwanego domicylu – czyli warunku zamieszkiwania tam, gdzie pełni się mandat radnego - zauważa ekspertka.

KANDYDATKA RUCHÓW MIEJSKICH BYŁA GOŚCIEM PROGRAMU "TAK JEST":

PAP/ran/jk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2018 01:14 ~fojtek

  Tacy to specjaliści mają rządzić Warszawą.
  Dziś Jelenia Góra, jutro Warszawa, pojutrze ..... Księżyc?

 • psia nać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 23:14 ~psia nać

  Kurna chata, PIERWSZY SORT POLAKA.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 22:46 ~qaz

  radny~radny

  Nie ma dnia bez przekrętów i kłamstw ze strony Pisiaków. Smutna rzeczywistość.


  Im sie to po prostu NALEZY!

 • radny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 19:08 ~radny

  Nie ma dnia bez przekrętów i kłamstw ze strony Pisiaków. Smutna rzeczywistość.

 • Rodion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 19:08 ~Rodion

  Jeśli jest członkiem ONR-u, MW, DiN , PiS, Kornela Morawieckiego , narodowców, sztabu wyborczego Jakiego , to nie obowiązuje go przestrzeganie prawa, ma prawo robić co mu się spodoba, może zabijać , gwałcić i robić co chce.
  Takie mamy teraz prawo i ....klimat.

 • sowietkusy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 18:33 ~sowietkusy

  Najbardziej uznawani za bohaterów i wyklętych, cały "rząd na uchodźstwie" też nie miałby najmniejszych kwalifikacji na radnych Warszawy!

 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 17:19 ~Wars

  Przecież prawi i sprawiedliwi, to ich moneta. Zgodnie z rozumowaniem tych popaprańców z pis, to co robią jest prawe i sprawiedliwe bez wzglądu na prawo stosowane (ustawowe). Nie chcemy w W-wie ludzi nie mających z nią nic wspólnego. Niech wracają do swioch wiosek i tam zaprowadzają swoje porządki. Nie sprawdził się w Jeleniej G., tracąc zaufanie elektoratu, to próbuje w W-Wie. Nie dla takich byle-jakich jest W-wa.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 16:55 ~Janek

  Jaka dymisja skoro gość już do stołka przyspawany.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 16:23 ~pozdrawiam

  a prokurator dostał polecenie nie zajmowania się sprawą i co nam suweren zrobi ?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 15:43 ~stonka

  Emigrant~Emigrant

  Proponuję wprowadzić zapis, że na Prezydenta Warszawy, Radnego czy innej "władzy" może kandydować ktoś kto w jakiś sposób udokumentuje:
  po pierwsze: pochodzenie stąd.
  po drugie: wykaże się podstawową znajomością topografii i historii Warszawy.
  po trzecie: i chyba najważniejsze (tylko, że nie ma jak tego sprawdzić) będzie miał Stolicę w sercu :)

  Zdefiniuj pochodzenie: ma się urodzić w Warszawie? W obecnych granicach czy może w granicach sprzed IIWŚ? Jak już ustalisz jak definiować pochodzenie, ustal czy wyjazd zaraz po urodzeniu kasuje pochodzenie? Wymienienie połowy nazw dzielnic wystarczy? Wystarczy info że Warszawa została stolicą Polski po Krakowie? A tak na poważnie, to dla mnie Prezydentem może być Turek żydowskiego pochodzenia z Australii, byle by był kompetentny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »