Informacje

06.11.2018 14:37 "Wirus psiej grypy"

Szef policji proponuje 1000 złotych za służbę 11 listopada. "Pracują za trzech"

SERWISY:

Policjanci pełniący służbę 11 listopada otrzymają tysiąc złotych nagrody - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji. W związku z protestem na zwolnieniach lekarskich w skali kraju przebywa nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy, a ich liczba może jeszcze wzrosnąć przed świętem niepodległości.

Sytuacja w policji w całej Polsce jest zła. Policjanci w ramach protestu idą na zwolnienia lekarskie. Między sobą nazywają to "wirusem H1L4" albo "wirusem psiej grypy", bo często sami siebie nazywają "psami".

Źle jest także w Warszawie, np. w Wydziale Ruchu Drogowego. Według naszych nieoficjalnych informacji, w stołecznej drogówce na zwolnieniu lekarskim jest 120 funkcjonariuszy. Jak twierdzi oficer Komendy Stołecznej Policji, w poniedziałek do służby na ulicach wyjechały tylko dwa patrole z WRD. Na noc - zaledwie jeden.

Próbowaliśmy dowiedzieć się, czy 11 listopada Komenda Stołeczna Policji będzie dysponowała odpowiednią liczbą funkcjonariuszy, którzy zabezpieczą przebieg zgromadzeń.

Rzecznik KSP Sylwester Marczak przyznał, że liczba policjantów przebywających na urlopie zdrowotnym jest większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pytany o konkretne dane odparł: "liczba ta ulega zmianie i nie możemy podać jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie". I dodał, że nie jest to komfortowa sytuacja, jednak ciągłość służby zostaje zachowana.

Ogólnopolski protest

Z nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl wynikało, że w poniedziałek na zwolnieniach lekarskich było przynajmniej 14 tysięcy funkcjonariuszy w całym kraju. Jest to element protestu mundurowych. Rozpoczął się on w ubiegłym tygodniu w województwie łódzkim. W czwartek rano w całym tamtejszym garnizonie (ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy) na zwolnieniach było stu policjantów. W południe 350, a następnego dnia rano już 1600.

Wkrótce mechanizm zaczął się powtarzać w ościennych garnizonach, aż objął całą Polskę. Przewidywania mówią, że szczyt protestu ma nastąpić w trakcie obchodów święta niepodległości.

Do sytuacji związanej z zabezpieczeniem święta niepodległości odniósł się we wtorek rzecznik Komendy Głównej Policji. - Plany, które są przewidują zabezpieczenie święta siłami Komendy Stołecznej Policji. Zobaczymy, czy w tym roku będzie konieczność wzywania policjantów z innych regionów Polski. Tak było co roku, stołeczni policjanci byli wspierani przez koleżanki i kolegów z kraju. Tych zabezpieczeń jest sporo. Same uroczystości państwowe plus Marsz Niepodległości. To wymaga użycia sporej liczby policjantów - mówił rzecznik Mariusz Ciarka.

Dodatkowy tysiąc za dyżur 11 listopada

Komendant Główny Policji wyszedł z propozycją, by funkcjonariusze, którzy będą pełnić służbę 11 listopada dostali dodatkowe 1000 złotych. Według rzecznika KGP, obecnie w całym kraju na zwolnieniach lekarskich przebywać może nawet kilkanaście procent funkcjonariuszy, w związku z czym zastępujący ich koledzy mogą liczyć na 1 tys. zł nagrody. - To są środki, którymi komendant dysponuje. Poinformował on o tym policjantów, którzy teraz muszą wykonywać czynności za dwóch czy trzech kolegów i są po prostu przeciążeni. Jeżeli nie ma tak dużej ilości policjantów, to ci którzy w tym czasie wykonują często obowiązki z innych pionów, muszą być docenieni. Również w związku z tym, że będą pełnić służbę 11 listopada w Warszawie - zaznaczył Ciarka. Podkreślił też, że pieniądze te nie są próbą przekupstwa, a dodatkowym wynagrodzeniem.

- Tu chodzi też o bezpieczeństwo policjantów z Komedy Stołecznej Policji. Oni muszą być wsparci przez kolegów z kraju. Przecież nie raz widzieliśmy obrazki, gdy ta agresja (podczas marszów - red.) była kierowana w stosunku do policjantów, kiedy w ich kierunku leciały kamienie. I oni też potrzebują wsparcia w tych trudnych dniach w Warszawie - wyjaśnił rzecznik.

"Mnóstwo fejków"

Ciarka zdementował też doniesienia o tym, że wobec funkcjonariuszy, którzy wzięli L4 będą wyciągane konsekwencje służbowe. - Pojawia się mnóstwo fejków i zakłamań, zwłaszcza na policyjnych forach, o wszczęciu rzekomego alarmu, o szykanach wobec policjantów, o wszczynaniu postępowań dyscyplinarnych. Chcę stanowczo podkreślić, że nie będzie żadnych szykan policjantów, nie będzie ogłaszanych żadnych alarmów w związku z protestem na terenie Polski, nie będzie siłowego ściągania policjantów do Warszawy. Nie ma przygotowywanych żadnych autobusów, do których będą siłą wsadzani i nie ma żadnych miejsc, gdzie mieliby być na siłę koszarowani - podkreślił.

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 19:22 ~marta

  Pracują "za trzech", bo pracuje jeden, a dwóch ma zwolnienia.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 16:31 ~kubat

  Czemu za "trzech"???? Wystarczy by pracowali za jednego a resztę obsłuży pan minister , solidarnie z komendantem głównym.

 • bluebird

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 16:22 ~bluebird

  "kadry kierowniczej" jest wystarczająco do zabezpieczenia imprez masowych, Panowie oficerowie macie nowe mora, pobierzcie sprzęt, nie siedźcie w busach, stańcie w tyralierze z dumnie wypiętą piersią- tak jak do medali co roku na święto policji. No i najważniejsze trzymajcie szyk żebyśmy nie musieli się Was wstydzić oglądając obchody święta niepodległości w telewizji. Na koniec delektujcie się smakołykami przygotowanymi przez KSP. Pozdrawiam krawężnik z WPI.

 • kalina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 15:07 ~kalina

  Ludzie, to chyba demoralizujące - ogłaszać, że się da komuś 1000 zł za stawienie się do pracy. A jak inni pójdą za tym przykładem?
  Normalnie jest tak, że idziesz do roboty, a po wykonaniu zwierzchnicy nagradzają lub nie, a to tutaj wygląda na przekupstwo.
  Jeszcze trochę, a usłyszymy ogłoszenie o naborze dowolnych ochotników do ochrony 11 listopada za tysiaka lub więcej (zależy od poziomu desperacji władzy).

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 13:36 ~waws

  Zeszmacić się za tysiąc - bezcenne.
  To jest czysta łapówka. A co w następne dni społeczeństwo nie potrzebuje policji. Co takiego jest 11 listopada .... Zaszczutą pół społeczeństwa na drugą polowe. Po czym postawioną między nimi policjantów. A policjanci mają właśnie dość ochrony miesięcznic 1500 funkcjonariuszy tylko po to aby jeden człowiek mógł z dumą przejść po Krakowskim Przedmieściu, Czy stania pod sejmem i szarpania się z rodakami. A teraz okazuje się że jest kasa na extra bonus. A dlaczego nie było na 1 listopada może by mniej ludzi zginęło na drogach. Niech się zastanowią czy nie mają ich na sumieniu.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 13:33 ~kubat

  Jojo da policjantom "w łapę" 1000 zł i natychmiast doniesie do prokuratury, że przyjęli korzyść materialną. Będą ugotowani w majestacie prawa.

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 09:32 ~ktoś

  za tysiaka mają sprzedać kolegów... ciekawe jak solidarne są pieski :)

 • KP Wawer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 09:04 ~KP Wawer

  W KP Wawer nawet obiecali trzecie grupy za przyjście do roboty, efek taki ze jedno ogniwo za obietnice sprzedało solidarność zawodowa

 • nooka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 07:59 ~nooka

  DEA~DEA

  Za DARMO mogę jeden dzień cały (24h) popracować dla Policji, dajcie mi tylko bloczek mandatów albo lepiej dwa i za samo przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych przez pedalarzy (nawet po sezonie), kierofców zmieniających pas bez kierunkowskazu i tych wjeżdżających na dawnojużczeronym świetle na skrzyżowanie dorobię Policję o kupę kasy. PLEEEEASE. Nawet 11 listopada.

  Najpierw pisać się naucz bo gdybyś na odcinku mandatowym takie byki robił to po postępowaniu musiałbyś więcej kasy oddać niż wynosiłaby wartość tych twoich mandatów.

 • karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2018 07:55 ~karolina

  Jeżeli ktokolwiek na L4 przyszedłby do pracy to wkopałby siebie i lekarza, który wystawił mu to zwolnienie. Ta propozycja to żart czy tym w policji przy porodzie położnik czaszki zmiażdżył i mózg się nie mieści? Jak dla mnie to czy są czy ich nie ma i tak na jedno wychodzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »