Informacje

12.11.2013 09:39 komentarze po incydencie

Szef MSW o ambasadzie: Pilnowano wejścia głównego, do ataku doszło z tyłu

 

To incydent poza skalą. Do tej pory nigdy czegoś takiego w Polsce nie mieliśmy - stwierdził w RMF FM szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, odnosząc się do ataku na rosyjską ambasadę podczas "Marszu Niepodległości". Minister wyjaśnił, że policja zabezpieczała wejście główne, zaś do fizycznej agresji doszło z tyłu budynku. - Nikt nie byłby w stanie powstrzymać ludzi, którzy przekroczyli wszelkie normy cywilizacyjne i zaczęli rzucać przedmiotami na teren placówki dyplomatycznej - powiedział Sienkiewicz.

Sienkiewicz podkreślił, że takie incydenty, jak 11 listopada podczas "Marszu Niepodległości", zdarzały się i będą zdarzać, gdyż mieliśmy do czynienia z dużą manifestacją.

- Przy takiej interwencji, takiej rozległości, takiej ilości osób na pewno dochodziło do incydentów, które trzeba dokładnie zbadać. Jeśli się okaże, że tam ktoś czegoś nie dopełnił czy za późno reagował, trzeba będzie pewnie wyciągać wnioski, także personalne. Ale jest za wcześnie, żeby tutaj dokonywać jednoznacznej oceny - powiedział szef MSW.

"Poza standardem"

Odnosząc się do ataku na rosyjską ambasadę w Warszawie, Sienkiewicz stwierdził: - To jest coś w ogóle poza standardem. Od 24 lat niepodległego państwa, kilkudziesięciu czy kilkuset manifestacji, jakie odbywały się przez ten czas pod ambasadami, w tym także pod ambasadą Federacji Rosyjskiej, pierwszy raz w historii niepodległej mamy do czynienia z atakiem na placówkę dyplomatyczną obcego państwa, tego nikt wcześniej nie przerabiał.W poniedziałek po południu, gdy Marsz Niepodległości przechodził ulicą Spacerową, na tyłach ambasady Federacji Rosyjskiej, w ogniu stanęła budka policji ochraniającej budynek. Na teren ambasady rzucano petardy i race. Kilku uczestników marszu próbowało wspiąć się na ogrodzenie , podpalono też stertę śmieci na podwórku kamienicy obok.

Szef MSW, pytany, gdzie była wtedy policja, odpowiedział, że zabezpieczała główne wejście do ambasady.

- Atak nastąpił od tyłu ambasady i był skierowany przede wszystkim na tę budkę zewnętrzną należącą do ochrony, ale niestety doszło także do fizycznej agresji na terenie placówki dyplomatycznej. Z tym, że manifestantów od ogrodzenia dzieliły cztery metry - nawet gdyby tam był szpaler, to te petardy i ognie przelatywałyby tak czy inaczej. Nikt nie byłby w stanie powstrzymać ludzi, którzy przekroczyli wszelkie normy cywilizacyjne i zaczęli rzucać przedmiotami na teren placówki dyplomatycznej - powiedział minister.

"Ciąży na mnie odpowiedzialność"

Dopytywany o swoją odpowiedzialność za to, że policji nie udało się zapobiec burdom, odpowiedział: - Mieliśmy do czynienia z paroma incydentami o dramatycznym przebiegu i ta odpowiedzialność oczywiście na mnie ciąży. Nie wycofuję się z niej w najmniejszym stopniu. Ale muszę mieć tak naprawdę pewność, co się stało.

Sienkiewicz przypomniał jednocześnie, że konsekwencje wobec niego, jako konstytucyjnego ministra, wyciąga premier.

- Druga sprawa, nie mam poczucia, że zostało źle wykonane zadanie: w tym sensie, że całość tej manifestacji. To policja wnioskowała o jej rozwiązanie - od momentu rozwiązania tej manifestacji do zakończenia minął stosunkowo krótki okres czasu. I prawdę mówiąc, te incydenty, jeśli chodzi o wymiar poza ambasadą, bo to jest coś poza standardem, to jest coś nadzwyczajnego - miały i tak przebieg spokojniejszy niż w poprzednich latach i o bardziej ograniczonym zasięgu. Co nie zmienia faktu, że został zakłócony porządek publiczny - powiedział szef MSW.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wacuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 16:52 ~wacuś

  prawosławny~prawosławny

  przypominam że nikt nie podaje że ataku dokonali katolicy.Był to atak o charakterze rasistowskim, Rosjanie to Prawosławni. Potrzebna jest interwencja UE - takie jest moje zdanie.

  A ja przypominam, że w Katyniu prawosławni mordowali katolików.

 • Od tyłu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 11:08 ~Od tyłu

  Czy pan minister dojdzie wreszcie tam, dokąd się wybierał z groźnym " Idziemy po was " ?

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 10:19 ~obywatel

  "Jeśli się okaże, że tam ktoś czegoś nie dopełnił czy za późno reagował, trzeba będzie pewnie wyciągać wnioski, także personalne. (...) - powiedział szef MSW.

  Ile czasu się jeszcze będziecie uczyć ? !!! > to było do przewidzenia, trzeba było ustawić barierki ...

 • prawosławny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 10:19 ~prawosławny

  przypominam że nikt nie podaje że ataku dokonali katolicy.Był to atak o charakterze rasistowskim, Rosjanie to Prawosławni. Potrzebna jest interwencja UE - takie jest moje zdanie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »