Informacje

27.05.2014 19:12 w piątek pogrzeb wojciecha jaruzelskiego

Szczegóły pogrzebu Jaruzelskiego. Komorowski na mszy

SERWISY:


Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który odbędzie się w piątek, będzie miał charakter państwowy - poinformował we wtorek dziennikarzy doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz. Prezydent weźmie udział we mszy św. w intencji generała. Jak poinformował Nałęcz, zgodnie z wolą rodziny pogrzeb ma być skromny, odbędzie się także wojskowy ceremoniał.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rodziny, uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczną się o godz. 14 od pożegnania urny z prochami generała na placu przed domem pogrzebowym.

Mowa pożegnalna Kwaśniewskiego

Potem urna zostanie odprowadzona do grobu w kwaterze I Armii WP.

Nad grobem mowę pożegnalną ma wygłosić b. prezydent Aleksander Kwaśniewski - wynika z informacji PAP.

Msza i ceremoniał wojskowy

Wcześniej, o godz. 11, ma się odbyć msza św. w intencji zmarłego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

- Znamy już wolę rodziny, jeśli chodzi o organizację pogrzebu gen. Jaruzelskiego. Zgodnie z decyzją prezydenta (Bronisława Komorowskiego), zrozumiałą, bo będziemy żegnali b. prezydenta Polski z lat 1989-1990, Kancelaria będzie służyła rodzinie swoją pomocą. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, bo trudno, żeby miał inny w przypadku pochówku b. prezydenta - zadeklarował prof. Tomasz Nałęcz.

- Wszystkie elementy tej uroczystości będą wyłącznie zgodne z wolą rodziny. Jest wolą rodziny, by zaczęły się mszą świętą - podkreślił.

Po mszy ma się odbyć "skromny, żołnierski pogrzeb".

- Oczywiście z ceremoniałem wojskowym, bo pochowany będzie nie tylko były prezydent Rzeczypospolitej, ale i żołnierz - powiedział Nałęcz. - Ceremoniał pogrzebowy Wojska Polskiego jest bardzo precyzyjnie ustalony. Ja nie jestem żołnierzem, więc wolałbym o tym nie mówić. Ale tak - z udziałem wojska, z asystą wojska, tak jak salwa żołnierska towarzyszyła w ostatniej drodze tym tam chowanym poległym w latach 44-45, tak i nad grobem generała rozlegnie się salwa żołnierska, zgodnie z jego życzeniem, by spoczywać z bliskim sąsiedztwie jego frontowych towarzyszy broni – dodał.

Komorowski na mszy

Nałęcz przekazał też, że Bronisław Komorowski weźmie udział w piątkowej mszy św. w intencji gen. Jaruzelskiego.

- Chyba możemy bezpiecznie poinformować, że prezydent weźmie udział w tej części uroczystości, która jest mszą świętą w intencji gen. Jaruzelskiego na ul. Długiej - podał. - Natomiast co do innych elementów obecności prezydenta na pogrzebie, to ja żadnej informacji nie mogę przekazać. Jest to możliwe i prawdopodobne, ale nie ma tu pewności - zastrzegł.

"Widziałem osobę załamaną"

- Rodzina gen. Jaruzelskiego nie ukrywała, jak sobie szczegółowo wyobraża tę ceremonię i mszę św. w intencji gen. Jaruzelskiego i sam pogrzeb na cmentarzu, ale nie mam upoważnienia, nie jestem rzecznikiem rodziny  - podkreślił. - Jedno wiem na pewno - widziałem osobę złamaną śmiercią ojca, dramatycznie to przeżywającą. Jestem przekonany, że ten scenariusz, o którym mówiliśmy, będzie zrealizowany i rozumiem ten scenariusz. Naprawdę trudno, by jakikolwiek człowiek dobrej woli tego scenariusza nie zrozumiał - powiedział Nałęcz.

"Rozumieć ból rodziny"

Pytany, czy uroczystość będzie w jakiś sposób chroniona, odparł, że o to trzeba pytać odpowiednie służby.

- Ja rozumiem i szanuję różne opinie, które się w tej sprawie pojawiają, bo mamy do czynienia z pogrzebem osoby mającej nie tylko zwolenników. Natomiast jest intencją prezydenta, by rozumieć ból rodziny, by wesprzeć rodzinę w tych trudnych chwilach - ocenił profesor.

Tu spocznie Jaruzelski

Kwatera, w której ma spocząć generał, znajduje się w pobliżu skrzyżowania ulicy Powązkowskiej i al. Armii Krajowej.

- W bezpośredniej okolicy znajduje się między innymi grobowiec Bolesława Bieruta, groby I Armii Wojska Ludowego, grób gen. Berlinga oraz pomnik i kwatera 50 Patriotów Polskich powieszonych przez hitlerowców - informuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Decyzję o miejscu podjęła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - CZYTAJ WIĘCEJ.

CZYTAJ TEŻ: IPN KRYTYCZNIE O POGRZEBIE GEN. JARUZELSKIEGO NA POWĄZKACH WOJSKOWYCH.

Będzie asysta honorowa?

O miejsce na cmentarzu powązkowskim zwrócił się do ratusza Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Taka też była wola rodziny zmarłego.

Kombatanci zwrócili się również do Ministerstwa Obrony Narodowej o asystę honorową w czasie pogrzebu.

- Na razie nie zapadła decyzja, czy będzie wojskowa asysta honorowa i w jakiej formie – przekazał we wtorek po południu w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jacek Sońta, rzecznik MON.


 

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

 

Główne zdjęcie gen. Jaruzelskiego pochodzi z archiwum PAP.

PAP,ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Com16

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 02:19 ~Com16

  Przepraszam, ale jak się mówi i pisze o wybaczaniu to niech ma to sens - bo pisanie kolokwialnie bzdur że "należy wybaczyć" lub "Bóg go osądzi" mija się z czymś co nazywamy równością wobec prawa. Pochówek tego pana w aleji zasłuźonych jest po prostu hipokryzją wobec ofiar, co do śmierci których ten pan się przysługę, począwszy od 1956 do 1989 roku. Celebra kościelna i państwowa była zbędna. Niestety tzw "tołdich" o zgnitej moralności czyli kolaborantów kościelnych oraz przedstawicieli pseudo solidarności mamy jeszcze dużo.

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 23:05 ~Grzegorz

  Uważam, że Kościół Katolicki BARDZO się skompromitował, odprawiając Mszę za taką osobę jaką był śp. gen. W. Jaruzelski....

 • ronia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 08:16 ~ronia

  dzisiaj jest spór o generała a za kilka lat będzie spór o innych rządzącyc o pochówek. niech pogrzeb zostaje dla biliskich a nie do sporów kto gdzie ma być pochowany ,boto niema już znaczenia.dlatego że każdy zludzi za siebie bierze odpowiedzialność za siebie .
  norze mu bóg otpuyści,teraz trzeba uczcić jego pamię i mu wybaczyć

 • Petruss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 07:37 ~Petruss

  Wydaje mi się, że Jaruzelskiego należy pochować z honorami głowy państwa. Uważam także, że brak Tuska na tym pogrzebie to skandal.Dlaczego, ano dla tego, że w roku 1981 byliśmy w bloku wschodnim. Gdyby nie stan wojenny to Ruscy dali by nam popalić tak jak dali popalić Czechom i Węgrom. Niech historycy z IPN nie zaciemniają historii, sytuacja była wówczas napięta i zmieniała się z dnia na dzień. Jeden rozkaz i zamiast 9 ofiar na Wujku byłoby 900 lub 9000. Poza tym w komunizmie była bieda, ale każdy miał pracę i święty spokój, za to teraz mamy stres, brak pracy oraz monstrualnych grubasów na ulicach zajadających stres. Dziękuje bardzo "inteligencji" robotniczej - czytaj strajkujących robotników z Wałęsą na czele za obecną sytuację

 • anikaczor anidonald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 20:54 ~anikaczor…

  Boże miej w opiece Polskę.

 • wiem co mowie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 19:56 ~wiem co mowie

  Wielbiciel polskiej kultury~Wielbiciel polskiej kultury

  Polacy sa znani na calym swiecie jako Symbol walki o demokracje, toleracji i narod, ktory sie nie msci.Polacy w swojej Historie doznali bardzo duzo upokorzen, zawsze potrafili pozac swoja sile i wielkosc. Dzisiaj jest Solidarnosc wzorem dla wszystkich rewolucji 21 Wieku a Polska w calej Europie szanowana. Dlatego niech w tej szczegolnej sytuacji nadal Polacy pokaza swoja Wielkosc. Jaruzelski nalezy do polskiej historii walki o demokracje. Historia jego sma osadzi. Chcialabym zawsze z Duma mowic o wysokiej kulturze polskiej

  Pokaz ktory kraj tak szanuje Polakow ,trudno w to uwierzyc .sama mieszkam za granica ,Jak potrzebuja to sie umizguja ,a pozniej zapominaja .Taka jest prawda

 • katoliczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 19:49 ~katoliczka

  kasia~kasia

  nie nam sądzić osądzi go Pan Bóg... tyęlko nie piszcie o nim wielki bo zabici z jego rozkazu się w grobach przewracają jak to widzą.

  Ksieza nie pochowaja za symboliczna zlotowke biednych ludzi , dyktatora ktory mordowal ludzi niewinnych pochowaja za darmo .Jestem wsciekla na taka hypokryzje ksiezy

 • polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 19:43 ~polka

  dobrze ze go juz nie ma ciekawe po co mu kosciol po smierci

 • Wielbiciel polskiej kultury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 17:03 ~Wielbiciel…

  Polacy sa znani na calym swiecie jako Symbol walki o demokracje, toleracji i narod, ktory sie nie msci.Polacy w swojej Historie doznali bardzo duzo upokorzen, zawsze potrafili pozac swoja sile i wielkosc. Dzisiaj jest Solidarnosc wzorem dla wszystkich rewolucji 21 Wieku a Polska w calej Europie szanowana. Dlatego niech w tej szczegolnej sytuacji nadal Polacy pokaza swoja Wielkosc. Jaruzelski nalezy do polskiej historii walki o demokracje. Historia jego sma osadzi. Chcialabym zawsze z Duma mowic o wysokiej kulturze polskiej

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 16:00 ~kasia

  nie nam sądzić osądzi go Pan Bóg... tyęlko nie piszcie o nim wielki bo zabici z jego rozkazu się w grobach przewracają jak to widzą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »