Informacje

25.07.2019 19:16 prace IPN

Szczątki na terenie
dawnego więzienia

SERWISY:

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli w środę ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej. Kierujący pracami profesor Krzysztof Szwagrzyk nie wyklucza, że szczątki należą do ofiar zbrodni nazistowskich lub komunistycznych.

O dotychczasowych wynikach prac poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które umieściło też na swojej stronie internetowej komunikat w tej sprawie. Podano, że ludzkie szczątki zostały pochowane bez trumien, bezpośrednio w ziemi.

"Teren aktualnie badany należy do części dawnego więzienia mokotowskiego, na którym w latach 50-tych wybudowano tak zwane spacerniaki, które w minionych tygodniach zostały zdemontowane" - podali w komunikacie.

Charakterystycznie "pogrzebane zwłoki"

- Trudno jest na obecną chwilę stwierdzić, do kogo należą odkryte dziś szczątki. Charakterystyczny jest uwidoczniony tutaj sposób pogrzebania zwłok: bez trumny, bezpośrednio w ziemi. Nie wykluczamy, że mogą to być ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego, ale dopiero szczegółowe badanie pomoże to zweryfikować - poinformował profesor Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wiceprezes IPN, który zapewnił, że na miejscu cały czas pracują specjaliści IPN, dodał też, że do przebadania na obecnym etapie prac pozostało około 1,5 hektara terenu mokotowskiego dawnego więzienia (obecnie jest to Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL).

- Zaplanowaliśmy nasze działania aż na cztery tygodnie. Dopiero po zakończeniu prac będziemy mieli pewność, że żadne szczątki nie pozostały w ziemi - dodał Szwagrzyk.

Groby na terenie aresztu

Obecne prace IPN na warszawskim Mokotowie, które trwają od 15 lipca, to kolejny etap działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zmierzających do tego, by odnaleźć szczątki ofiar zbrodni zarówno niemieckich (m.in. z okresu Powstania Warszawskiego), jak i komunistycznych.

W minionych latach przebadano już znaczną część terenu dawnego więzienia i również odnajdywano ludzkie szczątki. W ubiegłym roku badano np. teren dawnego szpitala więziennego, na którym ujawniono kilkanaście jam grobowych, a także teren przylegający do byłego pawilonu śledczego MBP, tzw. Pałacu Cudów. W pawilonie tym, wybudowanym w latach 1949-50, funkcjonariusze UB dokonywali brutalnych przesłuchań, po których więźniowie w "cudowny" sposób przyznawali się do stawianych im zarzutów.

Pierwsze prace archeologiczno-ekshumacyjne Instytutu przy ul. Rakowieckiej odbyły się w lipcu 2016 r. Wszystkie wydobywane szczątki są poddawane oględzinom, a następnie badaniom genetycznym w celu ustalenia ich tożsamości.

Gdzie pochowano Pileckiego?

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie dawnego więzienia mogą przyczynić się do odnalezienia szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego - oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, także powstańca warszawskiego. Ponad 71 lat temu - 25 maja 1948 r. - z wyroku komunistycznych władz zastrzelono go w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, a jego miejsce pochówku nigdy nie zostało ujawnione.

Wśród bohaterów polskiej historii, których na terenie więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka, byli poza Pileckim m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora".

PAP, kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • contessa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2019 09:40 ~contessa

  Winni zbrodni stalinowskich nigdy nie zostali ukarani.

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 23:49 ~Grzegorz

  Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej - taki jest plan Schetyny

 • osoba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 18:14 ~osoba

  Zbrodnie komunistyczne stanowiące według prawa międzynarodowego zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu.

 • ByAnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 15:05 ~ByAnn


  aparat~aparat

  Pod koniec 2016 roku Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą zostały obniżone emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej służących na rzecz totalitarnego państwa.
  Represje~Represje

  W tym byłym sprzątaczkom i maszynistkom.

  dodałabym jeszcze "niewinnym" kierowcom :)

 • przestępstwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 14:59 ~przestępstwo

  Zbrodnia komunistyczna – czyn popełniony przez funkcjonariusza państwa komunistycznego w okresie od 17 września 1939 do 1 lipca 1990, polegający na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostki lub grupy ludności.

 • Rosyjska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 14:02 ~Rosyjska

  Masowe zbrodnie komunistyczne – zbiorowe mordy popełnione przez reżimy państw komunistycznych w XX wieku, z łączną liczbą ofiar szacowaną pomiędzy 85 a 100 milionów ludzi.

 • Represje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 12:23 ~Represje

  aparat~aparat

  Pod koniec 2016 roku Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą zostały obniżone emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej służących na rzecz totalitarnego państwa.

  W tym byłym sprzątaczkom i maszynistkom.

 • Rewolucja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 12:01 ~Rewolucja

  Po agresji ZSRR na Polskę i kraje bałtyckie NKWD dokonało masowych morderstw i deportacji na Syberię i do Kazachstanu obywateli okupowanych przez Armie Czerwoną Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Po agresji Rzeszy na ZSRR w czerwcu 1941 NKWD zdążyło przeprowadzić zbiorowe morderstwa więźniów na terenie okupowanej Polski oraz krajów bałtyckich.
  W podporządkowanych ZSRR po roku 1945 krajach bloku wschodniego rządy partii komunistycznych przyczyniły się do miliona ofiar.

 • uczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 11:04 ~uczony

  Nadal co piąty mieszkaniec globu żyje pod jarzmem komunizmu; poddany jest prześladowaniom i pozbawiony podstawowych praw człowieka w krajach takich jak Chiny, Wietnam, Korea Północna, Kuba i Laos.

 • Redaktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2019 10:02 ~Redaktor

  Komunizm zabił 100 milionów ludzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »