Informacje

01.04.2016 12:47 Konserwator nie zgadza się na inwestycje

Szarytki nie zabudują skarpy.
Ogród wpisany do rejestru

SERWISY:

Ogród sióstr szarytek, znajdujący się na terenie skarpy warszawskiej, został wpisany do rejestru zabytków. Taką decyzję podjęła wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska. "Zabudowanie tego terenu może prowadzić do nieuchronnej degradacji" – argumentuje.

Chodzi o teren między Tamką, Kruczkowskiego, Smolną a skarpą wiślaną. Obecnie znajduje się tam Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Malowniczy ogród od dawna jest przedmiotem sporu. O jego zabudowę starają się nie tylko deweloperzy, ale też same siostry szarytki, chcące postawić tam biurowiec.

Zdaniem wojewódzkiej konserwator zabytków, ogród to jeden z najcenniejszych elementów krajobrazu w rejonie skarpy warszawskiej. "Dlatego został wpisany do rejestru zabytków, z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe" – poinformowała w czwartek Barbara Jezierska.

"Nie" dla niepotrzebnych inwestycji

"Obecnie zaobserwować można wzrastającą presję inwestycyjną na terenie skarpy wiślanej również w bliskości terenów przyklasztornych, stanowiącą istotne zagrożenie dla jej obszaru" – pisze Jezierska w uzasadnieniu swojej decyzji.

Konserwator podkreśla, że nie zgadza się na zabudowanie tego terenu. "Niezależnie od formy architektonicznej ewentualnych obiektów, mogą one prowadzić do nieuchronnej degradacji walorów widokowych wyeksponowanej na tym odcinku skarpy i zatrzeć historyczną spójność zabytkowego terenu" – tłumaczy.

Powołując się na opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Barbara Jezierska podkreśla, że przeznaczenie ogrodu pod teren budowlany może mieć nieodwracalny wpływ na jego wartości historyczne.

Nie zgadza się z szarytkami

Szarytki, które domagały się zgody na zabudowanie ogrodu, przekonywały, że teren jest nieużytkowany i nie widziały przeciwwskazań dla nowych budowli. Z takim argumentem nie zgadza się jednak konserwator.

"Teren ogrodów klasztornych funkcjonuje w szerokim kontekście historycznym i przestrzennym, zaś traktowanie go jedynie jako nieużytków pozbawionych świadomego zagospodarowania i walorów artystycznych jest uproszczeniem" – odpowiada Jezierska. Podkreśla też, że ogrody wokół klasztoru zawsze miały charakter użytkowy. W takiej formie przetrwały do dziś i przetrwać powinny w przyszłości.

Wpisanie ogrodu do rejestru zabytków oznacza, że wszelkie działania, które będą miały wpływ na charakter tego terenu, będą musiały trafić pod opinię konserwatora. Decyzja nie jest ostateczna, można się do niej odwołać w ministerstwie kultury.

To nie pierwszy raz, kiedy wojewódzki konserwator próbuje wpisać ogród do rejestru zabytków. Taką samą decyzję podjął też poprzednik Jezierskiej – Rafał Nadolny. Jednak ze względu na odwołanie złożone przez siostry zakonne, ministerstwo odesłało tą decyzję do ponownego rozpatrzenia.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2016 02:00 ~zico

  i bardzo dobrze a nie tylko biznes i biznes, dostały go zapewne za frico to niech go utrzymuja w stanie ogrodu a nie jakies gmaszyska

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2016 01:17 ~izi

  Chyba pani Jezierska będzie musiała szukać nowej pracy :)

 • Xnb g7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2016 18:00 ~Xnb g7

  Teren ten byl od dawna szarytek, kiedy te tyreny nie należały do warszawy, a ogólnie teren oddany szarytkom byl o wiele większy, ciągnął się aż do Wisły. A po za tym, każdy potrafi gadac, lecz miałby tyle ziemi pod wladaniem, chcialbym zobaczyć jak mądry byłby ten człek. Poznajcie historię, a potem gadajcie. To teren prywatny!!! I niech tak zostanie. Bez roszczeń panstwowych i osobistych.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2016 08:16 ~Anna

  I tak uchylą ten wpis do rejestru. Teren będzie zabudowany a Jezierska będzie wylewać krokodyle łzy i lansowac się w mediach, bo jest politykiem PiS posłusznym kościołowi. Jej skuteczność to np. wpis do rejestru zabytków parowozowni na Pradze (zburzona)i koszar przy Łazienkach (zburzone). Za jej poprzednich rządów wielokrotnie wypuszczała wadliwe decyzje, które umożliwiły wyburzenia.

 • xzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2016 07:53 ~xzx

  No i dojdzie do ugody, zgoda na budowę 2 estakady na Marsa, za zgodę na zabudowanie skarpy warszawskiej dla Szarytek.

 • bródnowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 22:09 ~bródnowianka

  https://www.youtube.com/watch?v=xw8-g20_WiQ
  po co o szarytkach, ja zapraszam na Bródno do zapoznania się z fajnym parkiem i okolicą. 10.04.2016 r obchodzimy 100 lat przyłączenia Warszawy do Bródna

 • Jol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 21:51 ~Jol

  oland~oland

  Biedniutkie te siostrzyczki. Mieszkają w takiej ciasnocie a rodziny z dziećmi rozkładają się u rodziców często na kilkunastu metrach kwadratowych.

  To okaż miłosierdzie i i weź te rodziny z dziećmi do swojej willi.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 20:19 ~real

  Prima aprilis :)

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 20:09 ~Henryk

  Przyjmę zakłady,że zabudują.
  Taki mamy klimat,polityczny.

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 18:43 ~asdfg

  Dobrze.
  Szary to kolor skromności a nie rozpasania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »